Na Kladensku byla situace vcelku klidná, až na jednoho chlapce z Lán, který se tak opil, že musel být převezen záchrankou do nemocnice.

V celých středních Čechách pomáhali záchranáři často při napadení nebo pořezání o střepy z láhví. Zatímco v některých okresech se jezdilo k podnapilým lidem téměř nepřetržitě a největší nápor záchranáři zažili hned po půlnoci, na Mělnicku, Mladoboleslavsku a Nymbursku se k takovým případům jezdilo méně.

K vážné dopravní nehodě museli záchranáři vyjíždět do Červených Peček na Kolínsku. Řidič, který utrpěl těžké zranění hlavy, musel být z místa transportován leteckou záchrannou službou do vinohradské nemocnice.

Záchranáři také ošetřovali osm osob, které se zranily při manipulaci s petardami a další pyrotechnikou. Jednalo se o popáleniny nebo tržné rány nejčastěji v oblasti obličeje, očí nebo rukou.

"K poraněné slečně od petardy jeli záchranáři například do Kutné Hory, jednadvacetiletá dívkaměla poraněné oko a záchranáři jí museli převézt na oční oddělení do kolínské nemocnice. Další dvě osoby se stejným zraněním byly také v Příbrami a na Praze – venkov.

Kromě typických silvestrovských případů vyjížděli záchranáři k lidem se somatickými onemocněními a celkovým zhoršením zdravotního stavu. Jednalo se často o osoby, které byly na svátky propuštěny z nemocnice domů," uvedla mluvčí středočeských záchranářů Tereza Janečková.

Celkový počet silvestrovských výjezdů je podle jejích slov srovnatelný s loňským rokem. Poraněných osob od pyrotechniky však přibylo. Na druhou stranu ubylo mladistvých s intoxikací alkoholem, záchranáři zasahovali jen u jednoho případu a ten se stal právě na Kladensku.

Jednalo se o patnáctiletého chlapce v Lánech, kterého záchranáři museli převézt do kladenské nemocnice na dětské oddělení.

Ještě před půlnocí vyjížděli záchranáři k mladíkovi do Vlašimi, jenž vypil Fridex - nemrznoucí kapalinu do chladiče automobilu a museli ho převézt na jednotku intenzivní péče do benešovské nemocnice.

"Silvestrovská noc patří pro záchranáře a dispečery linky 155 mezi jednu z těch nejnáročnějších, i v těch nejtěžších chvílích během noci se setkávali s bezohledností lidí, kteří zneužívali linku 155.

Od půlnoci také stoupala slovní agrese volajících.To například zažili operátoři kolínského dispečinku, kam opakovaně každých několik minut od půlnoci až do čtyř hodin do rána volal muž, že je v převráceném kamionu, krvácí a potřebuje pomoc. Volal i ostatní složky IZS. Po telefonu jevil známky opilosti, často měnil informace o tom, kde se nachází a pak vždy zavěsil.

Jeho polohu se žádné ze složek IZS nepodařilo dohledat. Další případ se odehrál na Berounsku, kde se starší pán s astmatickým záchvatem na autobusové zastávce dožadoval zásahu záchranné služby.

Když záchranáři dorazili na místo, nikoho nenalezli. Dispečerka se pak pokusila znovu zavolat onomu muži a ten jí řekl, že už je doma, našel inhalátor a pomoc záchranné služby už nepotřebuje,"sdělila mluvčí středočeských záchranářů Tereza Janečková.