Od pondělního podvečera pátrají záchranáři po čtyřiadvacetiletém muži z Kladenska. Ten se snažil zdolat jez na řece Berounce u Čechova mlýna u Šlovic na Rakovnicku. Loď se 
s ním pod jezem převrátila a muž zmizel pod hladinou řeky. Ačkoliv se snažil vymanit z vratného proudu, vodní živel jej několikrát stáhl zpět.

Záchranáři pátrali na místě po těle muže téměř do pondělní půlnoci, následně kvůli špatné viditelnosti a i silnému proudu byla akce přerušena. Na místo se v úterý ráno vrátil policejní potápěč a také hasiči. Nyní už prakticky pátrají jen po vodákově těle.

Jak se Deníku podařilo zjistit, mladému vodákovi se stal osudným jez u Čechova mlýna. „Kolem osmnácté hodiny jela skupina vodáků při průtoku Berounky pětaosmdesát metrů krychlových za sekundu směrem ke Skryjím. Všichni bez nehody zdolali jez, nevím, jestli přenesením lodí, nebo jeho překonáním. Ovšem kromě poslední kánoe s mužem a ženou. Paní vysedla před jezem a sledovala, jak muž jez sjíždí. Loď se ale pod jezem převrátila," popsal situaci mlynář Petr Čech.

Deníku řekl, že se vodák snažil vymanit z vratného proudu, který jej opakovaně nesl zpět k jezu, poté jej stáhl pod hladinu a potom po asi dvou metrech opět k jezu. „Takto to bylo několikrát, až pán zmizel pod vodou a už ho nikdo neviděl," popsal smutnou událost mlynář 
z Čechova mlýna.

Na místo okamžitě vyrazili záchranáři, na pomoc byl také povolán vrtulník. Tělo muže se ale nepodařilo nalézt. „Ještě v pondělí okolo třiadvacáté hodiny svítila na druhém břehu řeky Berounky světla," poznamenal Petr Čech.

Podle záchranářů se šance na záchranu mladého života každou minutou snižovaly. Tělo mohl proud řeky odnést několik desítek metrů dále, nebo je stále vězněno v rotující vodě pod jezem.

Nebezpečný jez

K vodácké tragédii ovšem prý dojít nemuselo. Podle mlynáře měly už dávno být zpět k jezu navezeny kameny, které odsud poodnesla předešlá velká voda. 

„Je velká smůla, že Správa chráněné krajinné oblasti nařídila dělat biologický průzkum na místě, kde se muž utopil. Pokud by zde nebyl prováděn, bylo by to tu už znovu zaplněné kameny. Práce sice byla zadány podniku Povodí Berounky, ale na základě rozhodnutí Správy chráněné krajinné oblasti nemohly být provedeny," spekuloval nad možnou příčinou tragédie mlynář Petr Čech.

„Pokud by byly kameny zpět v podjezí, nebyl by tam vratný proud a i kdyby se tam někomu převrátila loď, tak by vodák i loď plavali dále po proudu bez opakovaného stahování vodáka pod hladinu," dodal.

Podle místních je v současné době jez sice nebezpečnější, ale že by tu někdo někdy utonul, to si nepamatují. Navíc v inkriminovaný den, tedy v pondělí, přesáhla hladina řeky Berounky v měřicí stanici ve Zbečně první stupeň povodňové aktivity. Výška hladiny řeky dosahovala mezi osmnáctou a devatenáctou hodinou dvou set čtyřiceti dvou centimetrů, průtok činil necelých sto metrů krychlových vody za sekundu.