Celou noc se mi zdálo o tom a o tom. Mnoho lidí již někdy v životě podobnou větu vyslovilo. Jak se ale shodují odborníci, jediný sen nemůže trvat celou noc, tedy několik hodin. Ve skutečnosti jsou sny zřejmě o poznání kratší. O jak moc, tomu se věnuje nový díl seriálu Deníku 100 otázek a odpovědí. Odborníci v něm pravidelně odpovídají na dotazy ze všech oblastí života. Tentokrát prozradí, jak dlouho trvá sen.

Někdo ve snech létá, jiného pronásleduje vrah, další člověk ráno řekne, že se mu nic nezdálo. I pro odborníky je často náročné zjistit více o lidských snech. „Vybavený sen je vlastně již jen „vzpomínkou na sen“, pracujeme tedy s velkým zkreslením," upozorňuje lékařka Jitka Bušková z Univerzity Karlovy a Národního ústavu duševního zdraví.

I proto je podle ní délku snu obtížné stanovit. „Sen mohl vypadat jako letmá zraková scéna nebo to mohl být dlouhý výpravný příběh. Mohly se tedy v délce významně lišit, ale - co je ještě zajímavější, i takto různé sny mohly trvat přibližně stejně dlouho," zmiňuje odbornice.

Avšak i přes tyto komplikace panuje o délce snů u lékařů a vědců jistá shoda. „Odborníci se obecně shodují na tom, že sen trvá průměrně několik minut," poznamenává Bušková.

Zdroj: DeníkTaké vás trápí nějaká otázka, na kterou jste vždy chtěli znát odpověď? Pošlete nám je na adresu 100otazek@denik.cz.

Snů může mít člověk za noc více. Zahraniční servery uvádějí, že lidé sní přibližně dvě hodiny z celkové doby spánku. „Sny fascinovaly lidi už od starověku. Například staří Řekové a Římané věřili, že sny jsou prorocká vidění. Ze snění pak udělali v devatenáctém století "téma dne" zejména Sigumnd Freud a Carl Jung. Od jejich doby vzniklo několik dalších teorií o lidském snění - jedna z těch nejznámějších například tvrdí, že nás sny připravují na potenciálně nebezpečné a krizové situace. Tím, že je prožijeme ve snu, je pak dokážeme zvládnout v realitě," připomíná server Scientific American.