více >>
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

ONLINE REPORTÁŽ Začátek v 29. 11. 2018 v 08:45

Setkání s hejtmankou Středočeského kraje

Setkání hejtmanky Středočeského kraje Jaroslavy Pokorné Jermanové s představiteli měst a obcí, podnikateli a dalšími významnými hosty pořádané Deníkem ve čtvrtek 29. listopadu 2018.

Setkání s hejtmankou Středočeského kraje
 
29.11. 08:50

Dobrý den, vítejte u online reportáže ze setkání s hejtmankou Jaroslavou Pokornou Jermanovou a dalšími hosty v Informačním centru Středočeského kraje v Praze. Začneme v 9 hodin.

29.11. 08:55

Pět minut před oficiálním zahájením Setkání s hejtmankou je společenský sál Středočeské centrály cestovního ruchu už téměř zaplněn, na místě je i Jaroslava Pokorná Jermanová.

29.11. 09:02

Moderátor Tomáš Skřivánek setkání zahájil a přivítal všechny přítomné. Hlavním tématem diskuse bude doprava, jako klíčové téma pro Středočechy.

9359453
29.11. 09:07

Hejtmanka si v hodnocení činnosti za první dva roky funkčního období vysloužila od Deníku známku 2.

29.11. 09:11

Hejtmanka reaguje na některé výtky: „Napřesrok přijdeme s jiným řešením problémů, nemocnice jsou prioritní. Zaměříme se i na dopravu. Středočeši nezahlcují Prahu, jak to prezentuje hl. město Praha. Nechci, aby řešení dopravní situace bylo torpédováno a že budeme situaci řešit pro lidi, ne pro politiku."

29.11. 09:13

„První rok v hejtmanství byla pro mě obrovská škola. Jedna část opozice není konstruktivní a snižuje se k osobním útokům a v médiích lže. Občané se na to dívají očima spotřebitele našich služeb," dodala Jaroslava Pokorná Jermanová.

29.11. 09:16

Předseda dopravní sekce Hospodářské komise České republiky Emanuel Šíp: „Situaci v kraji sleduji a není mi lhostejná. Kraj má právo od Prahy něco žádat. Co se týče dopravy, je to velmi komplikované, kraj za to nemůže. Musí je řešit stát a věřím, že to bude rychlejší, než to bylo doposud."

29.11. 09:20

A ještě k dopravě v kraji dodal: „Železnice, tady bude potřeba přitlačit a kraj v této oblasti bude muset působit velmi silně. Co se týká letiště, tak v něm roste obrovský zdroj zaměstnanosti, areál se bude dále rozrůstat. Je ale potřeba zajistit lepší dopravu na něj."

29.11. 09:22

Zástupce Krajské správy a údržby silnic Středočeského kraje Lukáš Svoboda v úvodní řeči uvedl, že správa zahájila k dnešnímu dni přípravu osmnácti staveb za 3,5 miliardy korun.

29.11. 09:24

Na Rakovnicku klesá počet obyvatel. Co s tím kraj udělá? „Obchvat Rakovníka je nezbytný, historicky je Rakovnicko zemědělský region. Přesto má významné zaměstnavatele. Pro rozvoj regionu je potřeba dostavět dálnici D6. Znám současnou dopravní situaci, a pokud se nezlepší, nezlepší se ani vybydlování Rakovnicka. Záleží také ale na spolupráci samosprávy s krajem. Nezbytná je dobrá dostupnost regionu s Prahou. Je potřeba vytvořit kapacitu, aby Rakovnicko ožilo mladými rodinami," odpověděla hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová na dotaz šéfredaktora Rakovnického deníku Miroslava Elsnice.

29.11. 09:28

Hejtmanka ještě před dalším dotazem zareagovala na úvodní projev předsedy dopravní sekce Hospodářské komise České republiky Emanuela Šípa: „Středočeský kraj nedělá údržbu silnic sám, máme vysoutěžené firmy, které práce zabezpečují. Setkáváme se s nimi a kontrolujeme je, a pokud bychom byli s jejich prací nespokojení, přesoutěžili bychom je. Pokud se nám každý rok podaří proinvestovat do silnic 5 miliard korun, tak bychom za deset let mohli v kraji vidět výrazné zlepšení. Loni jsme opravili 407 kilometrů silnic  a 54 mostů. Každý rok rostou investice do oprav."

29.11. 09:30

„Nejsem oblíbenou hejtmankou ani u SŽDC, ani ČD, snažíme se však projekty posouvat dál. Letiště je pro nás důležité, zejména jeho dostupnost," pokračovala hejtmanka.

9359463
29.11. 09:34

Integrace dopravy prý probíhá podle plánu, příští rok by měl být zaintegrovaný celý kraj, i tady se investovaná částka každý rok zvyšuje. „Středočeský kraj je tranzitní a od toho se všechno odvíjí. I proto je doprava největší oblast, která nám ukrajuje z rozpočtu. Středočeský kraj má na svém území 17 procent všech silnic druhé a třetí třídy v rámci celé republiky, což je obrovské množství. Situaci komplikuje fakt, že máme mnoho malých obcí, které jsou spojeny právě silnicemi třetí třídy. Jejich údržba je věčná bitva, i když chápu postoj státu, že o tyto silnice máme pečovat jako kraj sami," řekla Jaroslava Pokorná Jermanová.

29.11. 09:37

Pokračovalo vyjasňování názorů mezi hejtmankou a Emanuelem Šípem. Ten sdělil: „Za stav silnic je odpovědný kraj. Ten kontroluje soukromé firmy, které opravují silnice." Hejtmanka: „Na všech koncepcích se pracuje. Ví se o mně, že dovedu riskovat a že jsem velký kaskadér, ale bude lepší, když stát přistoupí k PPP projektu při stavbě dálnic. PPP projekty je zaklínadlo, ale ne ve stavbě silnic. Jsem zvědavá, jak dopadne stavba D4."

29.11. 09:42

Zástupce Krajské správy a údržby silnic Středočeského kraje Lukáš Svoboda k ucpanému Berounu, Říčanům a další místům v kraji: „Když se najednou rekonstruují krajské a obecní cesty, má to za následek kolaps v jednotlivých městech. Je problematické něco koordinovat, když nevíme, kdy přesně uzavřeme smlouvu, a někdy jsme vděční za to, že ji vůbec uzavřeme. Rádi bychom stavby koordinovali, ale nezávisí to jen na nás."

29.11. 09:46

„D6 běží, blýská se na dobré časy. V pondělí jsme na zastupitelstvu schválili memorandum o spolupráci mezi Jihočeským a Středočeským krajem, ŘSD a ministerstvem dopravy. Co se týče Pražského okruhu: my máme svůj díl práce za sebou, nyní podporujeme navrženou stávající variantu, to samé platí u D3. Ale zajišťujeme další čtyři přípravné stavby k D3 - je to například obchvat Jílového," zmínila hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová.

29.11. 09:51

Jak to vypadá s obchvatem Benešova, se hejtmanky zeptal šéfredaktor Benešovského deníku Zdeněk Kellner. „Obchvat Benešova je prioritou kraje. Kraj má projektovou přípravu, smlouva je uzavřená, předpokládám, že i nové vedení města na tom bude mít zájem. Kraj bude investovat 250 milionů korun na celý obchvat," zareagovala Jaroslava Pokorná Jermanová.

29.11. 09:57

Předseda dopravní sekce Hospodářské komise České republiky Emanuel Šíp v odpovědi na dotaz krajského redaktora Deníku Milana Holakovského, jak urychlit stavbu dálnic, také zmínil: „Hlavní problémy neleží na bedrech kraje, ale státu. Lidé, kterým vede dálnice přes pozemky, by měli dostávat slušnou kompenzaci, jen tak naše země nebude ve stavbě dálnic zaostávat."

29.11. 10:04

Ke slovu se poprvé dostal také Vilém Růžička, který je od září novým ředitelem Středočeského inovačního centra: „Centrum má za sebou tři roky existence a nyní prochází zásadními změnami. První změnou je přestěhování z Dolních Břežan do centrály kraje. Dochází i ke změně struktury centra, začínáme spolupracovat s vysokými školami v regionu. Hejtmanka v pondělí podepsala memorandum o spolupráci s Českou zemědělskou univerzitou, dlouhodobě je podepsané memorandum s ČVUT, na Expu 2020 bude několik firem, které jsou ze Středočeského kraje. Zaměřujeme se i na zahraniční investory do regionu a spolupráci se zahraničními vysokými školami."

9359456
29.11. 10:06

Hejtmanka novému řediteli Středočeského inovačního centra fandí a vkládá do něj velké naděje. „Pro mě je důležité, že se v inovačním centru budou setkávat odborníci a to pomůže rozvoji kraje. Středočeský kraj by měl být v popředí pokroku v Evropě."

  • 1 2