VYBRAT REGION
Zavřít mapu

ON-LINE rozhovor se Zojou Kučerovou, vedoucí knihovny a infocentra Slaný

Zoja Kučerová, vystudovala Střední knihovnickou školu v Praze. Od roku 2001 je vedoucí slánského infocentra, které je nyní opět součástí knihovny. Založila věhlasné muzeum slánek. On-line rozhovor se uskuteční ve čtvrtek 14. dubna od 11 hodin.

ON-LINE rozhovor se Zojou Kučerovou, vedoucí knihovny a infocentra Slaný

Zoja Kučerová, vedoucí Infocentra Slaný a knihovny Václava Štecha ve Slaném

Tento rozhovor byl ukončen dne 14.4.2016
DOTAZ: Jak jste přišla na nápad založil muzeum slánek?
ODPOVĚĎ:Oficiálně jsme sbírku vyhlásili 1. dubna 2011, ale nápad jsem měla v hlavně asi dva roky. Impulzem byla legenda z kroniky Václava Hájka z Libočan o knížeti Nezamyslovi, který lovil v našich končinách, měl žízeň a poslal svého sluhu Holota, aby vyhledal nějakou studánku s vodou. A když jí ochutnali, zjistili, že je slaná. Založili tady osadu solivarů. Od soli je už jenom kousek ke slánkám a sbírce slánek.
DOTAZ: Dobrý den. Pod Vaším vedením se v knihovně mnoho změnilo (k lepšímu) plánujete další změny nebo novinky? Děkuji za odpověď.
ODPOVĚĎ:Děkuji za pochvalu, nápadů mám přehršel, jen bych potřebovala, aby den měl 30 hodin. Ráda bych naši čtenářům, kteří k nám chodí už mnoho let a vždy v termínů bez průtahů vrací vypůjčené knihy, poděkovala za věrnost zavedením tzn. zlatého nebo stříbrného čtenářského průkazu, který by jim zajišťoval buď služby úplně zadarmo nebo s výraznou slevou. Chtěla bych, aby u nás lidé trávili ještě o trošku víc času a my jim to zpříjemnili šálkem kávy nebo čaje samozřejmě fairtradového, jazykové kurzy pro seniory ...
DOTAZ: DOBRÝ DEN, PANÍ ZOJO. KDO VÁM DAL TAKOVÉ zvláštní jméno? Jste hodně dobrá!!! Gratuluji Vám. Jak to zvládáte, uřídit dvě instituce? Není to přece snadné. Stihnete ještě i něco jiného? Děkuji Vám za odpověď, Minka
ODPOVĚĎ:Nemyslete si, že mne to nezajímalo. Jako prvorozená dcera jsem se měla jmenovat Lada (tatínek byl Ladislav), ale pak rodiče hledali v kalendáři něco zvláštního a do oka jim padlo jméno Zoja. Dneska je nás v republice zhruba 400, takže to není až tak úplně neobvyklé jméno. Spíš než já, tak moje okolí s ním mělo problémy. Často se mne ptali, jestli máme někoho v Rusku.....
Jak zvládám uřídit dvě organizace? Snadno, když máte okolo sebe skvělý tým lidí, kteří jsou naladěni na stejnou notu a cítí to jako vy. Bez nich byla sama nedokázala nic.
DOTAZ: Vaše oblíbená kniha? Kolik knih za měsíc přečtete? Váš oblíbený literární žánr?
ODPOVĚĎ:Když je mi hodně ouvej, vždycky sáhnu po Saturninovi, to je moje berlička. Za měsíc přečtu dvě, tři knihy. Odnáším si jich domů mnohem více, ale do některých jen nakouknu, prolistuji, abych si udělala představu o tom, co se vydává, co se čte...Oblíbený žánr nemám.
DOTAZ: Dobrý den,
co ve Vašem dosavadním profesionálním životě považujete za největší úspěch?
ODPOVĚĎ:Kdybyste se mne zeptala před několika lety, určitě bych řekla, vybudování Infocentra Pod Velvarskou branou a jeho zařazení mezi špičkově vedená "íčka" v republice. Opakovaně získáváme 95% - 100% hodnocení v mystery shoppingu, máme i ocenění za propagační materiály a samozřejmě i vybudování Muzea slánek. Je svým zaměřením jediné na světě. Infocentrum je pro mne stále hodně důležité, ale v roce 2013 jsem se vrátila ke knihovničině a vedu tým skvělých lidí. I to je můj profesní úspěch. Takže mám vlastně dva.
DOTAZ: Dobrý den, příjímáte studenty středních škol na praxi? Děkuji.
ODPOVĚĎ:Dobrý den, ano, bereme. O praxi je každoročně velký zájem, studenti se chodí ptát hned začátkem školního roku.
DOTAZ: Velmi se mi líbily besedy se známými herci a spisovateli, na koho dalšího se můžeme ještě v letošním roce těšit?
Děkuji za odpověď.
ODPOVĚĎ:Dobrý den,
besedy byla jedna z novinek, které jsme po mém nástupu do funkce zařadili do plánu akcí knihovny. V letošním roce se můžete ještě těšit na pana Rejžka. V říjnu, v rámci Týdne knihoven bude naším hostem pan Aleš Cibulka a paní Iva Pekárková.
DOTAZ: Dobrý den. Infocentrum ve Slaném je známé po celé republice vlastně i v zahraničí, vzpomenete si občas na úplné počátky Vaší práce? Dokázala jste si tenkrát představit, že v této oblasti dosáhnete takových úspěchů? Určitě jste se svou prací velice spokojená, je nějaký vrchol, kam až byste chtěla slánské Íčko dostat? Děkuji za odpovědi.
ODPOVĚĎ:Dobrý den,
děkuji za slova uznání. Určitě si vzpomenu na začátky, když jsem v roce 2001 íčko zakládali. Mimochodem - letos to bude již 15 let, budeme mít malé půlkulaté výročí. Objížděla jsem města, kde již infocentra fungovala, hledala jsem inspiraci, návod jak na to. Vůbec jsem si nedokázala představit, jestli na to mám, jestli budeme natolik zajímaví pro turisty, návštěvníky, aby k nám jezdili. Je zatím neuvěřitelný kus práce všech, kteří v íčku během těch 15 let pracovali a stále pracují. No a kam až bych chtěla íčko dostat? Těžko říct. Vždycky je co zlepšovat. Už teď je pro nás velkým oceněním, když přijdou návštěvníci do íčka a říkají, že jsou překvapení jak je hezké, kolik informací jim můžeme nabídnout, jakou plejádu materiálů u nás získají a hlavně, že máme otevřeno v sobotu, neděli, ale i o svátky! Pak jsme zase překvapeni my, protože kdy jindy by měla být infocentra otevřena než ve dnech volny, kdy ostatní jezdí na výlety?
DOTAZ: Dobrý den, všimla jsem si, že máte v pátek máte neobvykle dlouho otevřeno...
ODPOVĚĎ:Dobrý den,
asi máte na mysli otevírací dobu do 19:00, že? Snažíme se vyhovět těm, co jezdí za prací nebo studiem do jiných měst a je pro ně problém se k nám dostat do 18:00, co že naše standardní otevírací doba.
DOTAZ: Dobrý den,
chtěl jsme se zeptat, v jakém roce se otevírala Studovna. Pamatuji si, že v té době snad byla řaditelkou knihovny paní Rubešová. Ještě s knihovnou spolupracuje?

Uvažuje knihovnu o nějakém elektronickém zabezpečení knih? ( elektr. bezpečnostní rámy jako třeba mají na Kladně u aut. nádraží)

Podle čeho jsou vybírány časopisy pro Studovnu a knihovnu? Může čtenář jejich složení nějak ovlivnit?

Díky za odpovědi

ODPOVĚĎ:Dobrý den,
studovnu jsme s paní Rubešovou otevíraly v říjnu 1997, to bylo slánské knihovně rovných 100 let. Paní Rubešová je stále věrnou čtenářkou naší knihovny, setkáváme se na akcích pořádaných knihovnou, ale aktivně zapojená již není. Co ale není, může být.
Elektronické zabezpečení knih je určitě téma, o kterém by se knihovníci měli bavit, měli by usilovat o jeho zavedení do svých knihoven. Zatím nám moc nejsou nakloněni výrobci těchto zařízení a jejich ceny.
Výběr periodik do knihovny mají svá základní pravidla. Měli bychom mít nabídku ze všech oblastí, pro širokou čtenářskou obec, od populárně naučných až po odbornější tituly. Nicméně i toto prochází vývojem, mění se zájmy našich čtenářů a vždycky je pro nás důležitá zpětná vazba, že si je lidé půjčují. Z toho tedy vyplývá, že čtenář je ten, kdo rozhoduje o složení odebíraných časopisů.
DOTAZ: Všimla jsem si, že má knihovna nové webové stránky, co Vás k tomuto rozhodnutí vedlo?
ODPOVĚĎ:Každé webové stránky časem zastarají, stávají se nepřehledné. Navíc designe neodpovídal dnešním trendům, nějaké aplikace, např. pro mobilní telefony nebo tablety chyběly, sociální sítě, qr kód jsme na původních také neměli. Řekli jsme si co, bychom na stránkách chtěli mít, radili jsme se s odborníkem a v prosinci 2015 jsme je spustili. Moc nás potěšilo, když jsme za ně letos získali 1. místo v celorepublikové soutěži Biblioweb 2016 a to v kategorii knihoven v obcích od 15 001 do 30 000 obyvatel.
DOTAZ: Dobrý den, paní Kučerová. Děláte velké množství pěkných akcí, včetně pochodů, přesto si myslím, že v tak velkém městě by se pochodů mohlo zúčastňovat mnohem více lidí. Čím myslíte, že to je? Jsou snad Slaňáci tak pohodlní? Děkuji, Jirka.
ODPOVĚĎ:Dobrý den,
nemyslím si, že by Slaňáci byli pohodlní. Jen jim déle trvá, než něco vezmou za své. Pochody, které mají již delší tradici, mají účast hodně vysokou např. Tříkrálový pochod na Řipec (pořádá KČT Slaný), Pochod s pejsky nebo Kalivodské hůlkování.
Náš Klub nordic walking Slaný zásluhou hodně aktivní paní Anny Vaníčkové vyráží téměř každou sobotu na pochod a těch se zúčastňuje okolo 25 lidí. Tolik jsme v začátcích rozhodně neměli.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT