VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Online rozhovor s hlavní sestrou Oblastní nemocnice Kladno Anetou Heřmanovou

Potýká se také kladenská nemocnice s celorepublikovým nedostatkem sester? Případně jak tento problém řeší? Na tyto a mnoho dalších otázek se mohou čtenáři Kladenského deníku ptát hlavní sestry Oblastní nemocnice Kladno Anety Heřmanové.

Online rozhovor s hlavní sestrou Oblastní nemocnice Kladno Anetou Heřmanovou

Hlavní sestra kladenské nemocnice Aneta Heřmanová.

Tento rozhovor byl ukončen dne 17.3.2016
DOTAZ: Dobrý den. Jak si vysvětlujete, že zdravotnická škola v Kladně vyprodukuje každý rok tolik sester a jen málo jich toto povolání dělá?
ODPOVĚĎ:Dobrý den, děkuji za dotaz.Na vinně je současný systém vzdělávání, který je velmi zdlouhavý. Absolventky střední zdravotnické školy nejsou všeobecné sestry, ale pouze zdravotničtí asistenti, kteří si musí doplnit vzdělání, aby mohli pracovat jako všeobecné sestry. V součtu toto trvá sedm let. Je tedy problém v tom, že vzdělávání zabere budoucím sestrám mnoho času, práce je náročná a ohodnocení tomu neodpovídá. Pro mnohé mé kolegyně je tak jejich práce posláním než povoláním, jinak by ji dělat nemohly. Doufám, že se to do budoucna zlepší. Stav je totiž dlouhodobě neudržitelný!
DOTAZ: Můžu se zeptat jaký je nástupní plat zdravotní sestry bez praxe v kladenské nemocnici?
ODPOVĚĎ:Dobrý den, nástupní plat všeobecné sestry bez praxe se pohybuje kolem 15 tisíc korun měsíčně. K tomu 2200 korun získávají od zdr. pojišťoven. Další příplatky jsou i za práce ve směnném provozu a dále za práci o víkendech, o svátcích a v noci. Po absolvování tříměsíční zkušební doby se přiznává motivační složka, která také není zanedbatelná. Určitě bych si však dovedla představit lepší ohodnocení, ale vše je podmíněno platbami od zdr. pojišťoven atd.
DOTAZ: Proč už zdravotní sestry nenosí ty roztomilé čepečky jako před třiceti lety? Bylo to hodně sexy.
ODPOVĚĎ:Dobrý den, pro toho, kdo nemusel čepečky nosit, to zajisté vypadalo hezky, ale bylo to velmi nepohodlné a nepraktické. Současné nároky na odívání se liší od minulosti, a to v závislosti na hygienických a bezpečnostních požadavcích. Osobně jsem ráda, že čepečky a podobné nepraktické doplňky nosit nemusíme. Hezký den!
DOTAZ: Dobrý den. Tolerujete u zdravotnického personálu viditelné tetování?
ODPOVĚĎ:Dobrý den, tolerujeme. Žádné nařízení ani zákaz tetování neexistují. Dbáme však na čistotu, vzhled uniforem a především na chování a jednání zaměstnanců k našim pacientům a klientům. Zakládáme si na pozitivní komunikaci, kde případné tetování u zaměstnanců nehraje žádnou roli.
DOTAZ: Připadá vám současný systém vzdělávání zdravotních sester správný. Když holka absolvuje zdravotnickou školu, vlastně žádnou sestrou není. A děvče, které absolvovalo třeba ekonomku a doplní si vzdělání, sestrou je.
ODPOVĚĎ:Dobrý den, na podobnou otázku jsem již odpovídala. Samozřejmě s Vámi souhlasím, že současný systém je nevyhovující. Musím Vás však opravit. Po absolvování zdr. školy je nutné si doplnit vyšší odbornou školu nebo vysokou školu. A na tyto školy se mohou přihlásit absolventky zdr., ale i jiných středních škol. Někdy bohužel... Sama jsem absolventkou kladenské střední zdr. školy. Vše co umím, čerpám z tohoto studia. A mrzí mě, že se vzdělávání ubírá jiným směrem.
DOTAZ: Dobrý den. Proč se ples zdravotníků v Kladně koná až na konci plesové sezony? Jaký bude jeho program? Je možné ještě sehnat lístky?
ODPOVĚĎ:Dobrý den, to nejlepší na konec! Proto jsme si vybrali až poslední možný termín, tedy 1. 4. Více informací naleznete na našich nových internetových stránkách: www.nemocnicekladno.cz. Lístky, myslím si, stále ještě jsou. Těšíme se na Vás na plese!
DOTAZ: Dobrý den, je vám známo, že by na stejné pozici jako vy působil někde v republice muž? Mám pocit, že s ženami by měl snadnější pořízení :-)
ODPOVĚĎ:Dobrý den, podle mého nezáleží, zda pozici hlavní sestry či "hlavního bratra" vykonává muž či žena. Jde o to, znát každodenní práci sester, seznámit se s fungováním celé nemocnice a snažit se sestrám jejich práci, především tu administrativní, co nejvíce ulehčit. Často musím být empatická. Jak to totiž často bývá, jsou to právě sestry, které se stávají cílem věčných stěžovatelů a agresivních pacientů, kteří si ani nedokážou představit, jak náročná práce sester je. Na žádná poradě hl. sester, jsem muže nepotkala.
DOTAZ: Dobrý den,
máte v kladenské nemocnici také nějaké bratry? Já jsem se v jiné nemocnici snad s žádným ještě nesetkala. Kolik jich tak máte?
ODPOVĚĎ:Dobrý den, v nemocnici máme několik "bratrů" (cca kolem deseti), oproti "sestrám" je však jejich počet zanedbatelný. Více máme například mužů sanitářů. Věřím, že jich do budoucna bude více. Na některých odd. by totiž bylo dobré, kdyby práci všeobecné sestry vykonával muž.
DOTAZ: Zdravím, chápu, že sestřičky jsou jen lidé, ale přijde mi, že většina z nich, především v Kladně, je totálně vyhořelá a dávají pacientům jasně najevo, že je obtěžují.
ODPOVĚĎ:Dobrý den! Mrzí mě, že máte takovou negativní zkušenost s našimi sestrami. V nemocnici jde především o lidi (pacienty i personál) a práci s nimi. Někdy se stane, že dotyčný zaměstnance se nechová zrovna tak, jak uvádí etický kodex nemocnice, případně tak, jak by se chovat měl. Nerada bych však házela všechny naše zaměstnance do jednoho pytle, aby to vypadalo, že v kladenské nemocnici pracuje pouze vyhořelý personál, který se neumí k pacientům chovat. Máme přes 1200 zaměstnanců. Za svými zaměstnanci si stojíme a podobné případy neprodleně řešíme. Cílem každé nemocnice, i té kladenské, je spokojený pacient. Proto si vážíme jakékoliv zpětné vazby, a to v podobě pochval (jejichž množství je důkazem toho, že práci děláme dobře), připomínek či stížností. Ráda bych Vás proto požádala o informaci, o které odd.či zaměstnance se konkrétně ve Vašem případě jedná. Pokusím se věc napravit. Předem Vám děkuji za odpověď!
DOTAZ: Dobrý den, jak jste jako sestry spokojené ve zdejší nemocnici a kolik kolegyň vám schází do plného stavu? děkuji
ODPOVĚĎ:Dobrý den, v současné době nám chybí cca dvacet nelékařských zdr. pracovníků. Což není mnoho. Z průzkumu spokojenosti zaměstnanců, kterého se zúčastnily stovky zaměstnanců, vyplynulo, že pouze šest z nich by rádo pracovalo jinde. Považuji to za dobrý výsledek.
DOTAZ: je možné si na chování konkrétní sestry stěžovat přímo u vás? nebo jak se to dělá? díky za odpověď
ODPOVĚĎ:Dobrý den, potřebné informace naleznete na internetových stránkách nemocnice, případně mě můžete kontaktovat telefonicky (kontakty naleznete také na internetových stránkách).
DOTAZ: Souhlasíte s tím, že největším problémem našeho zdravotnictví je nedostatek personálu nebo je potřeba prioritně zlepšit něco jiného?
ODPOVĚĎ:Dobrý den, jak jsem již odpovídala, problém je především v současném nevyhovujícím systému vzdělávání, mzdových podmínkách, narůstající administrativě atd.
DOTAZ: Dobrý den, utrpěla jsem úraz, zlomeninu nohy, měla jsem přijít za týden na kontrolu a dosádrování. Při kontrole, mi jiný lékař sádru odebral úplně a naordinoval mi jen ortézu ... na lékařské zprávě, ač mne ošetřoval jiný lékař, bylo ale stále jméno prvního ošetřujícího lékaře ... jak je toto možné?
ODPOVĚĎ:Dobrý den,bohužel Vám takto nedokážu odpovědět. Prosím, obraťte se na náměstka ředitele MUDr. D. Homera, pod kterého lékaři spadají. Kontakt naleznete na internetových stránkách nemocnice.
DOTAZ: Je pravda že se v Kladenské nemocnici chystá stávka jelikož se nezvedly platy o 5% ?
ODPOVĚĎ:Dobrý den, o žádné stávce nevíme. Bohužel jsme nemohli našim zaměstnancům přidat 5%, a to z důvodu toho, že nám zdr. pojišťovny tyto prostředky nenavýšily. Samotnou mě tato situace velmi mrzí. Budeme však dál se zdr. pojišťovnami o této situaci jednat.

Děkuji za vaše dotazy! V případě potřeby nás můžete kontaktovat na info@nemocnicekladno.cz.

Hezký den Vám přeje
A. Heřmanová

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT