VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Ptejte se předsedy OFS Petra Blažeje

Prvním hostem nové rubriky Sportovní on-line Kladenského deníku bude na www.kladensky.denik.cz ve středu ve 13.00 hodin předseda Okresního fotbalového svazu Kladno a prvoligový rozhodčí Petr Blažej.

Ptejte se předsedy OFS Petra Blažeje

Petr Blažej

Tento rozhovor byl ukončen dne 30.8.2017
DOTAZ: Dobrý den pane Blažeji, chci se zeptat, jaký máte názor na zrušení hostování a střídavých startů v nižších soutěžích? Dle mého názoru je to nesmysl, protože kluby po vzájemných domluvách udělají přestup a hráče vrátí za rok zpátky.
ODPOVĚĎ:Dobrý den, myslím, že zrušení hostování a střídavých startů je celkově nešťastné rozhodnutí. Zejména hostování bylo v českých soutěžích poměrně zavedená procedura, na kterou byla široká fotbalová veřejnost zvyklá a momentálně zde chybí a různými způsoby se stejně různě obchází. Na obranu této změny, tak ta nebyla iniciováno FAČR, ale UEFA tlačila, aby legislativa přestupů byla ve všech členských státech totožná. Proto hostování bylo nahrazeno volným přestupem hráčů, což vyřešilo i to, že bylo velmi obtížné přestoupit v amatérských soutěžích bez souhlasu mateřského oddílu.
DOTAZ: Dobrý dem, chci se Vás optat jako rozhodčího. Platí stále pravidlo, že na hřišti ošetřovaný hráč musí zůstat dvě minuty mimo hrací plochu. Otázka mě napadla při utkání Slavie s kyperským týmem v Lize mistrů. Děkuji.
ODPOVĚĎ:Dobrý den, toto pravidlo je možné aplikovat pouze v amatérských soutěžích. Jedná se o čistě český vynález, který FIFA schválila používat, ale pouze mimo profesionální soutěže. Záleží ale vždy na řídícím orgánu soutěže, jestli je toto pravidlo v rámci jeho soutěží aplikováno. To znamená, že v evropských soutěžích, jakožto i v první a druhé lize, toto pravidlo není používáno. U nás na okrese je pravidlo aplikováno, v krajských soutěžích ale naopak zase nikoli. A aby se to nepletlo, tak v soutěžích divize a ČFL je pro změnu zase používáno.
DOTAZ: Koukám v Kladenském deníku na tabulky okresních soutěží a napadá mě, zda by se neměla udělat jedna třetí třída a dvě čtvrté. Myslím, že to není špatný nápad.
ODPOVĚĎ:Dobrý den, touto variantou jsme se samozřejmě zaobírali. Šlo o to, že jsme do poslední chvíle nevěděli, zda počet mužstev ve IV. třídách bude dostatečný, aby naplnil dvě skupiny. Nakonec se tak nestalo a my museli reagovat. Ve variantě s jednou III. třídou byl ten problém, že struktura soutěží musí být oddílům nahlášena minimálně rok předem. Není možné, abychom dva týdny před losovacím aktivem oznámili, že 14 mužstev padá do IV. třídy. Navíc by nastal další problém s B týmy, ke kterým do soutěže by sestoupilo i A družstvo. Do budoucna je to samozřejmě jedna z cest, jak by mohla vypadat struktura soutěží v rámci našeho okresu.
DOTAZ: Nemyslíte si, že rozhodčím chybí cit pro hru? Zbytečně moc vylučují za tzv. řeči, které do sportu prostě patří a patřit budou. Zejména v nižších soutěžích, kdy jak sám asi víte jsou týmy rády, když na víkend zajistí 11 hráčů na zápas. Když se podíváme na fotbal v Anglii či jiných vyspělejších státech, tam se nevylučuje.
ODPOVĚĎ:Dobrý den, máte samozřejmě pravdu. Ale odpovím Vám, jak vždy odpovídám na podobné otázky. Čím nižší soutěž, tím nižší kvalita fotbalu. To se ovšem netýká pouze rozhodčích, ale i ostatních aktérů utkání. Bylo by fajn, kdyby okresní soutěže řídili jen Colinové nebo Královcové. Stejně tak by bylo super, kdyby zde hrál každý hráč jako Ronaldo, ale bohužel to tak většinou není. Jde o to, že v okrese je velké množství mladých a nezkušených rozhodčích, kteří se to teprve učí. Jelikož ještě nejsou takové osobnosti, řeší nesportovní chování hráčů více kartami, než by to bylo třeba. Je ale pravdou, že hráči mnohdy své chování nedokáží ukočírovat, zejména pokud jim to rozhodčí dovolí a pak musí zákonitě přijít trest. I v Anglii a jinde padají karty za řeči a nemyslím si, že je to méně než tady. Nemůžeme to ovšem srovnávat s Premier League, ale s nejnižšími soutěžemi, tak jako tady.
DOTAZ: Jak řeší disciplinárka hráče, kteří nastupují za cizí tým? Hráčů "na černo" přibývá a nikdo to neřeší a disciplinárce (nemyslím konkrétně tu Kladenskou) nestačí ani důkazy v podobě fotografií dotyčného hráče ze zápasu a samotného hráče před disciplinárku těžko donutíte jít.
ODPOVĚĎ:Zdravím, naše disciplinární komise je v tomto ohledu myslím velmi zdatná. Musí být samozřejmě vše dostatečně popsáno z zápise o utkání. Pokud je navíc k dispozici fotografie, tak si neumím představit, že hráč by unikl trestu. V rámci okresního svazu řešíme každý rok několik podobných případů a nepamatuji si, že by některý nebyl vyřešen. Co se týká dostavení hráče na disciplinární komisi, tak si myslím, že disciplinární řád nabízí dostatek možností, jak hráče k projednání přestupku dostat, či jak jeho nepřítomnost trestat.
DOTAZ: Jezdí zkušenější rozhodčí delegovat okresní zápasy, které jsou řízeny nezkušenými a mladými rozhodčími? Včerejší zápas Tuchlovic se Švermovem byla fraška. Mladý rozhodčí zápas na obě strany absolutně nezvládl, brutální fauly Tuchlovických hráčů neposoudil ani jako faul a řídil se hlavně pokyny asistentů, kteří byly výborní a často díky nim změnil své vlastní rozhodnutí.
ODPOVĚĎ:Dobrý den, jak jsem zde zmiňoval. Máme velké množství mladých rozhodčích, kteří teprve sbírají zkušenosti, proto dostávají šance i v okresním přeboru, aby se někam výkonnostně posunuli. Vždy se je snažíme delegovat se zkušenějšími kolegy, kteří mu mohou v průběhu utkání pomoci a také s ním jeho výkon po zápase rozebrat. To byl případ i utkání Tuchlovic, kde jako asistenti rozhodčího byli delegováni dva krajští rozhodčí. Věřte tomu, že i když třeba nebyl výkon rozhodčího podle Vás stoprocentní, je to pro něj velká zkušenost do budoucích zápasů.
DOTAZ: Jaký máte názor na zavedení videorozhodčího v profesionálním fotbale?
ODPOVĚĎ:Dobrý den, musím říct, že dříve jsem byl proti, ale v současnosti si myslím, že to je správný krok. Fotbal se vyvíjí a my musíme na to reagovat. Zejména odpadnou veškeré pochybnosti a teorie o vlivu na rozhodčí a jejich rozhodování. Fotbal bude vůči veřejnost transparentnější, a to je jenom dobře. Je potřeba ale nastavit toto pravidlo tak, aby příliš neprodlužovalo dobu hry a neovlivňovalo podstatu fotbalu.
DOTAZ: Co říkáte na pana rozhodčího Kalíka? Celý okres ho nemá rád, jezdí na zápasy jenom aby se dobře najedl, napil, (útrata za 200,- , která jde na klub) a vydělal si nějakou korunu a jel zase domů. Samotný zápas ho nezajímá, pískat neumí, řídí se podle hráčů a fanoušků, kolikrát nesmyslně. Vím, že rozhodčích je v okrese málo ale taky nejde, aby to pískal takovýto člověk.
ODPOVĚĎ:Dobrý den, každý oddíl má právo před sezónou vetovat rozhodčí, které nechtějí, aby byli delegováni na jejich utkání. Je také na každém oddílu, zda rozhodčímu nabídne nějaké občerstvení či nikoli. Povinností je voda. Vše nad tento rámce je čistě dobrá vůle oddílu a žádný rozhodčí si nesmí nic sám nárokovat. Co se týká kvalit pana rozhodčího Kalíka, tak samozřejmě každý rozhodčí má své limity. Někdo vyšší a někdo nižší... Letos jsem ale zaznamenal pouze jednu vetaci na jeho osobu.
DOTAZ: Dobrý den Petře, vím, že Vám asi nebude příjemné odpovědět, ale jak vzpomínáte na své legendární představení na lajně v Olomouci? :-)) Děkuji za odpověď.
ODPOVĚĎ:Dobrý den, nemám problém odpovídat na tento druh dotazu. Každý si svůj osud píše sám a za své chyby se nesmí stydět a dělat jako by se nic nestalo. Já udělal chybu, za kterou jsem byl následně potrestán a já se k tomu postavil čelem. Musím říct, že to mé představení nebylo až zas tolik legendární. Nic tak hrozného tam neproběhlo. To se ovšem samozřejmě těžko následně vysvětluje, když se kolem Vás spustí mediální kolotoč, pak už to vlastně ani nikoho nezajímá. Každopádně to, co následovalo, nebylo rozhodně jednoduché období mého života. V jeden okamžik bylo najednou vše dobré, co jsem ve fotbale dokázal, zapomenuto. Ale jak jsem psal, každý se musí vyrovnat s následky svých činů a zpětně musím říct, že mě to lidsky i rozhodcovsky dost posílilo. Rozhodně se už nehroutím, když o mně někdo něco špatného napíše nebo řekne.
DOTAZ: Ahoj Petře, můžeš nám říct, jaký máš názor na působení Romana Berbra ve vedoucích funkcí FAČR a vůbec v českém fotbale? Určitě se shodneme, že je schopným funkcionářem, ale nejsou jeho činy a pověst momentálně už spíše na škodu pro český fotbal? Zvláště když v nedávné době podal trestní oznámení i na tvé bývalé kolegy rozhodčí.... A můžeme si být jistí, že ve volbách do vedení FAČR jednáš v nejlepším zájmu (kladenského) fotbalu a nikoliv pod vlivem/strachem z pana Berbra, který tě jako prvoligového rozhodčího má jistě v merku, když chodí i na vaše semináře...? Díky za odpověď!
ODPOVĚĎ:Zdravím, Roman Berbr je samozřejmě kontroverzní postava českého fotbalu. O tom není sporu. Trnem v oku byl zejména jeho diskutovaný vliv na rozhodčí v profesionálních soutěžích. V posledním roce a se změnou komise rozhodčích o tom může být ale jen těžko řeč, protože náš nový předseda komise rozhodčích má s ním jen pramálo společného. Tím vlastně odpovídám na otázku, zda bych mohl být ve volbách pod nějakým tlakem z jeho strany. Na druhou stranu dobře vím, že v jeho případě se jedná o velmi pracovitého člověka, který prací pro svaz tráví velké penzum času, což se o všech rozhodně říci nedá. Jsem sám zvědav, zda bude mít ve volbách na místopředsedu FAČR nějakého kvalitního protikandidáta. Pokud ne a měl bych si vybrat mezi životaschopným svazem s Romanem Berbrem, a neživotaschopným bez něj, tak zvolím první variantu. Pro nás jako pro okresní svaz je totiž úplně jedno, zda je ve vedení FAČR ten či onen funkcionář, ale musí nám jít zejména o to, zda bude zajištěn chod a financování výkonnostního fotbalu. To bychom si měli v první řadě uvědomit a tím se budu v rozhodování řídit. Pro mě je priorita náš okres a naše kluby, od kterých jsem dostal mandát. Co se týká trestních oznámení, tak pokud kdokoliv cítí, že něčí výroky nebo jednání jsou nepravdivé a poškozují jeho osobu, pak je jeho právem se hájit. To je každého věc a nijak to neodsuzuji. O tom, nakolik oprávněné to je, ať rozhodnou nezávislé soudy
DOTAZ: Jaký nejlepší zápas jste rozhodoval?
ODPOVĚĎ:Dobrý den, mezi zápasy, na které nejvíce vzpomínám jsou určitě ty mezinárodní. Krásná byla předkola Ligy mistrů a Evropské ligy v Bukurešti a Kodani. Nádherná byla také atmosféra na kvalifikaci utkání Rakousko - Švédsko, kde bylo přes čtyřicet tisíc diváků. Velmi exotický zážitek bylo také rozhodovat dvakrát ligu v Saúdské Arábii, zejména utkání v Rijádu Al Nassr - Al Halai byl jeden z top derby, které v Asii můžete najít. U nás asi finále Superpoháru nebo zápasy Sparty s Plzní.
DOTAZ: Dobrý den,
Během loňské sezony jsem zaznamenal znatelný odliv rozhodčích OFS. Většinou se jednalo o kvalitní rozhodčí, teď se mi zdá, že úroveň rozhodčích značně klesla. Co si myslíte, že bylo hlavní příčinou?
Děkuji za odpověď
ODPOVĚĎ:Dobrý den, je to jednoduché. S příchodem revoluce s příchodem informačního systému skončila celá řada zkušených, starších rozhodčích, kteří s počítačem neuměli a nebo už si řekli, že se nechtějí tyhle novoty už učit. Je to bohužel škoda. My jsme na to reagovali a do našich řad jsme přivedli nové, mladé rozhodčí. Ti ovšem teprve musí dozrát a nasbírat potřebné zkušenosti, než se stanou kvalitními arbitry. Ve fotbale platí, a v pískaní obzvláště platí, že žádný učený z nebe nespadl a na tom hřišti si to prostě musíte vystát, než něco budete umět. Proto děkuji za pochopení. Komise rozhodčích s mladými pracuje a dělá maximum, aby se jejich výkony zápas od zápasu lepšily.
DOTAZ: Zdravím Vás,
pane předsedo vážím si Vás jako člověka na správném místě , máte můj obdiv.Rád bych se zeptal jakou máte koncepci v práci s rozhodčími ?

ODPOVĚĎ:Zdravím. koncepce je jednoduchá. U nás na okrese se dlouhodobě s rozhodčími pracuje. Zejména s těmi mladými, kteří to nejvíce potřebují. K tomu jsou určeny semináře a školení a také tréninkové jednotky na HP. Myslím, že práce všech předsedů komisí rozhodčích, kteří právě za tuhle koncepci odpovídají, za poslední roky byla a je na velmi dobré úrovni. Myslím, že tak jako u nás na Kladensku, se rozhodčím věnují na málokterém okrese
DOTAZ: Je minimum soutěží, v kterých se sčítají žluté karty. Vedle Ligy mistrů to je také okresní přebor Kladenska. Můžete nám vysvětlit proč?
ODPOVĚĎ:Dobrý den, nemáte tak zcela pravdu. Karty se počítají v mnoha okresech a krajích. V některých z nich se ale mohou za žluté karty vykupovat. A proč se karty sčítají v okresním přeboru Kladenska? To je jednoduché. Protože si to kluby odsouhlasily na valné hromadě. Po prvním roce, kdy se karty sčítaly ve všech soutěžích jsme jim dali vybrat. Buď zachovat ve všech soutěžích nebo pouze v OP nebo úplně zrušit. Rozhodnutí bylo jasnou většinou zachovat a počítat karty v OP.
DOTAZ: Dobrý den, máte v plánu jako prvoligový rozhodčí zkusit odřídit okresní zápas na Kladensku?
ODPOVĚĎ:Dobrý den, ničemu se nebráním, ale moc jich asi nebude:-) V minulé sezóně jsem jeden odřídil a to Černuc - Hostouň B, kdy panovala napnutá atmosféra kolem tohoto zápasu, tak jsem to dopoledne před utkáním už nevydržel, sebral jsem se a jel jsem utkání odřídit sám, aby byl klid. Rok předtím jsem zase střihl utkání Běleč - Vraný B a rok předtím vypadl rozhodčí ve Vinařicích se Spartou. Zejména ten poslední byl úsměvný, protože jsem to řešil na poslední chvíli a neměl věci, takže mi domácí půjčili, kopačky, tepláky, rozlišovák a šel jsem na to. Po zápase za mnou přišel jeden divák a říkal mi, že bych měl zkusit pískat, že mi to docela šlo. Jak říkám, nemám problém kdykoli pomoct okresu jako rozhodčí, když to bude potřeba.
DOTAZ: Dobrý den, co říkáte na aktuální situaci ve Slavoji Kladno, kde jste také působili?
ODPOVĚĎ:Dobrý den, nevím, na jakou situaci narážíte. Jestli máte na mysli to, že Slavoj hraje momentálně III. třídu, ačkoli není tak dlouho, co byl jedním z nejlepších kladenských oddílů, tak je mi z toho samozřejmě velmi smutno.
DOTAZ: Dobrý den, chtěl bych se zeptat, jak krize ohledně dotací zasáhla Kladensko? Děkuji
ODPOVĚĎ:Samozřejmě zasáhla. Okresní svaz nedostal od začátku roku žádné peníze na provoz. Naštěstí jsme zdravě hospodařící okres, takže jsme se s touto situací vypořádali. Samozřejmě, kdyby tato situace dlouhodobě pokračovala, tak by to byl problém.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT