V hale Centrum u Sletiště startuje dnes a končí v sobotu velkým finále, které bude od 14.45 hodin přímým přenosem vysílat i Česká televize.

„Víte, dalo to hodně práce. Ve čtyřech lidech čtyři měsíce příprav. A teď jsem se dostala trochu do útlumu. Nesmí však trvat dlouho, zase se chystám do haly. Věřím, že odměna bude dobrá a že se v Kladně všem budou závody líbit,“ říká Jitka Literová.

Je ženou známého muže. Lékař Jaroslav Litera je na Kladensku osobností, ale už ne sám z rodiny. Manželka spustila takovou aktivitu, z níž vyrostly postupně tři kluby – kromě jejího Sportklubu ČASPV také Dancers a Fit studio Venuše. „Je to tak a samozřejmě následovalo velké soupeření. Mě ale těší, že pomalu všechny ty holky jsem trénovala, začínaly u nás. Pak si postupně zakládaly svoje kluby, což je bezva,“ usmívá se.

Jinak je napjatá i nervozitou, byť největší díl práce už je zřejmě za ní. Je jasné, že nejtěžší bylo sehnat peníze na takovou akci. Už nemůžete být jen nadšenec, ale spíš manažer. „Zvládnout tohle mistrovství podle pořadavků světové organizace FISAF nebylo opravdu lehké, ale snad budou spokojeni,“ doufá Literová.

Ta musela složitě zajišťovat také ubytování cvičenců. Vždyť ME se zúčastní 728 borců ze čtrnácti zemí. „Obsadili jsme snad všechny kladenské hotely. Ale tolik jich tady není, takže závodníci a jejich výpravy jsou i v okolí. A ti zahraniční často zvolili Prahu, popisuje duše kladenského aerobiku.

Pokud chcete evropský šampionát navštívit, můžete tak učinit už dnes, na programu jsou však hlavně registrace a zkoušky. Od čtvrtku se začne naostro, každý den od 8.30 do 22 hodin. Sobotní finále pak končí kolem půl šesté večer.

„Určitě se těšíme na návštěvu co nejvíce lidí, ale pokračujeme vlastně i v neděli, kdy si všichni příznivci aerobiku mohou přijít zacvičit na otevřené plochy na Sletišti nebo do haly. Spousta závodníků se dostane do rolí lektorů a veřejnost si může zacvičit s nimi. Doufám jen, že vyjde počasí, v opačném případě musíme všichni do haly,“ přeje si Jitka Literová.

A kladenská želízka v ohni? Skutečně budou tři, jak už jsme naznačili. Nejlepší vyhlídky má u dospělých zřejmě Aerobik klub Dancers v kategorii Fitness klubů, Venuše a Sportklub ČASPV se zase chystají hlavně na kategorii OPEN pro kadetky a juniorky.