„Jdeme do neznáma, je to první zápas. Ale v Mostě je veliké hřiště (bývalý hokejový stadion – poz. red.) a vždycky tam rozhodující přesilovky a oslabení. Pokud je zvládneme, může se nám vstup do soutěže podařit. A ten je důležitý," je přesvědčen asistent kouče Kladna Milan Maršner.

Alpiq trénoval od 20. července a dlouho se soustředil na hrubou fyzivckou přípravu. Na hřiště šli borci teprve před dvěma týdny a o minulém víkendu je čekala vlastně jediná zápasová prověrka.

Část hráčů ji absolvovala na turnaji v Novém Strašecí jako členové reprezentace, zbytek si v Kladně zahrál menší turnaj a vyhrál ho.

„Já vedl ten zbytek a to zbytek kvalitní, protože přišlo poměrně dost kluků z dorostu, tedy z týmu loňského mistra. V Kladně ale při turnaji nešlo tolik o výsledky. Spíše o kvalitní přípravu, kterou pouze narušilo moc velké horko. Zápas o umístění jsme tak po domluvě zkrátili," vysvětluje Maršner, jehož tým si poradil s Hostivaří i Jindřichovým Hradcem. Čtvrtým účastníkem bylo kladenské béčko.

Elitní borci byli nominováni kladenským a zároveň reprezentačním koučem Drahomírem Kadlecem na turnaj do Strašecí, kde nároďák vyhrál.

V bráně stál démon Jan Jirotka, v poli pak Tomáš Kudela, Jan Příhoda, Radek Šíma, Petr Šícha, Michal Dědič, Dan Hnízdil a velmi talentovaný dorostenec David Šrámek. Ti všichni jsou základem týmu a budou usilovat o nominaci na MS, které Češi dvakrát po sobě vyhráli, ale v zámoří v Kanadě bude jejich jarní obhajoba velmi složitá.

Ve Strašecí se zároveň předvedli i tři mladíci Kouba, Čermák a Štěpáník, ti byli členy jakéhosi reprezentačního výběru loňských juniorů ČR.

Alpiq mnoho změn letos nehlásí. Ztrátou je snad jen odchod zkušeného beka Radka Honického řečeného Meloun. Po letech ukončil extraligovou kariéru, dál bude hrát maximálně nižší soutěže. Definitivně skončila i ikona klubu Tomáš Rejthar a ztrátou je také konec Adama Karneta na pozici vedoucího mužstva. Ten má stejnou funkci i u národního mužstva a vše už nestíhá skloubit se zaměstnáním.

Sehnat za něho náhradu je složitější než by se čekalo, důsledný a přesný Karnet přece jen nastavil laťku hodně vysoko. „To musí posoudit jiní. Já jen doporučím, aby to byl člověk zodpovědný. Nejde přijít na zápas a teprve začít hledat legitky," usmívá se.

Co se hráčského kádru týče, posilou je další ze řady vsetínských odchovanců. Tentokrát se jedná o Ondřeje Pražáka. Dále přichází zmíněný David Šrámek z dorostu. Ten, pokud něco nepokazí, má našlápnuto skutečně hodně vysoko.

„Každopádně bychom chtěli navázat na výtečnou základní část z minulé sezony, kde se tým udržel na druhém místě. A bude to těžké, neboť i ostatní tvrdě trénovali a také nechtějí být dole. O play-off zatím nemá cenu mluvit. Jen povím, že kluci už jsou trochu zkušenější, snad toho využijí," zadoufal na závěr Milan Maršner.