Jasno máme i my: Andrea se postarala o jeden z největších kladenských sportovních úspěchů roku 2015. Nejen samotným vystoupením v závodě, ale tím, čím prošla před odletem. Přetrhla si totiž vaz v koleni, ale následovalo bleskové intenzivní léčení, díky kterému závody stihla!

„Musím poděkovat doktorům, stalo se to opravdu chvíli před mistrovstvím, kam jsem se moc těšila. Noha pak ještě bolela, hlavně při skocích, kdy pracovala hodně psychika, ale závodit už šlo. Naštěstí, protože to byl skvělý zážitek na celý život," rozplývala se Švihálková.

Ta dnes už závodí za pražský klub Tamary Jiříkové, někdejší vicemistryně světa a mistryně Evropy, ale od čtyř let se připravovala na kariéru v Kladně. Piplaly ji tam už pomalu legendární Jitka Literová a její dcera Linda, ale jejich klub ČASPV se nyní soustředí hlavně na masový projekt Děti na startu. I proto Andrea odešla do Prahy ke špičkové cvičitelce, za kterou stojí velké mezinárodní úspěchy.

Jedinou nevýhodou je cestování, ale na Petřiny to daleko není. „Můj přechod do Prahy tak nějak dobře navazoval. Cestování zatím zvládám v pohodě. Do Prahy jezdí na Duklu i můj starší brácha David, který hraje fotbal. Oba kluby jsou blízko Kladnu, máme to blíž než někteří Pražané," vypráví studentka sportovního gymnázia v Kladně, kde jí vycházejí maximálně vstříc a patří jim za to dík.

Na Martiniqu si užívala nejen krásného moře, jaké prý ještě nikdy neviděla, ale na prvním místě byly závody. Co je hezké, že se skamarádila s jednou z největších soupeřek, nakonec druhou Australankou Tully Barton. „Rozuměly jsme si, Australané jsou vůbec pohodoví. Tully jsem přála a že byla přede mnou, to mi vůbec nevadilo. Pro mě bylo úžasné, že i po tom zranění, vlastně bez tréninku, jsem skončila třetí," říká holčina, jejíž největší láskou je aktuálně pejsek Jack.

A pochopitelně aerobik. S ním má další plány, nicméně už teď ví, že laťka je položena hodně vysoko. Přechází totiž do juniorek a mezi staršími bude ještě větší konkurence. Jak na tom Andrea je, ukáží nadcházející kvalifikační závody. Musí se dostat mezi nejlepší tři Češky, aby se podívala buď na jarní ME do Karlových Varů, nebo na podzimní MS ve Vídni.

„V Čechách je asi největší kvalita, takže to bude fakt těžké. Ale určitě se poperu. Pro mě je vzorem moje trenérka Tamara. Chtěla bych být jako ona, mistryní Evropy a navíc světa," dodala se smíchem sympatická mladá Kladeňačka.

A co o ní říkají její trenérky? Docela zajímavé věci. Třeba Jitka Literová si všimla, že Andrejka byla v počátcích na hodinách velmi tichá a soustředěná. „Co na ní bylo zajímavé, že nikdy nechtěla soutěžit. Všechno hned uměla, ale jakmile se měla poměřovat s jinými dětmi, tak si sedala a necvičila. Jinak byla velmi talentovaná a když jí něco nedej bože nešlo, tak usilovně trénovala, aby zvládla každý prvek," říká současná manažerka Českého svazu aerobiku.

Její dcera Linda Šrobová považuje Andrejku za jednu z nejtalentova­nějších holčiček, které v klubu měly. „Pokud něco ze začátku neuměla, trvalo jí maximálně 14 dní než se nový prvek doučila. Byla velmi zodpovědná a pokud jsme ji poslaly na závodní plochu, mohly jsme jako trenérky být naprosto v klidu, že podá ten nejlepší sportovní výkon," chválí Šrobová.

Jelikož byla podle ní Andrea skutečně velmi šikovná, tak ji zařadily do kategorie tříčlenných týmů, fitness týmů (8 děvčat) a nakonec i jednotlivců, která pro ni byla velikým snem. „Ve všech kategoriích se držela medailových umístěních nebo byla hned „pod bednou". Když postoupila mezi kadetky, kde už byla veliká konkurence, požádaly jsme o choreografii Tamaru Jiříkovou. Ta ji vytvořila na hudbu Michaela Jacksona. Obě si skvěle padly do oka i stylu cvičení a trénování," dodala Linda Šrobová.

A ještě současná trenérka Tamara Jiříková: „Andrea je cílevědomá. Ohromně chce, naštěstí i poslouchá. Tím pádem jde výkonnostně nahoru. Má vrozený pohybový talent," vypočítává Jiříková, jež neskrývá ani zápory. „Pracujeme na chybách vzniklých v začátcích, a také na psychické stránce. Andrea je perfekcionistka a pokud se jí nedaří, jde malinko dolů," říká trenérka.