„Jsme rádi, že můžeme podporovat takovouto sportovkyni a mít i malý podíl na jejích úspěších. Do budoucna přejeme Andree další vynikající výsledky,“ říká starosta obce Jaroslav Kolbek.


Skromná patnáctiletá slečna Andrea Švihálková popisuje, jak těžké je se stát ve sportovním aerobiku reprezentantkou České republiky a závodit na evropských a světových šampionátech. Doménou Andrey je kategorie jednotlivkyň a trojic.


„Sportovní aerobik není žádné hopsání na hudbu, jak často kolem sebe slýchám. Jde o fyzicky velice náročnou záležitost. A čím jste starší, tím je to náročnější. Sestavy obsahují stále těžší prvky a dobře to jde demonstrovat třeba na klicích, které každý zná. Když jste ještě malí, učíte se „dámské“ kliky na kolenou, pak máte v sestavě zařazené klasické ´pánské´ kliky, později se jedná o tzv. trojoporáky, kdy se při kliku jednou rukou nesmíte opírat o zem a letos už jsme měly s děvčaty zařazeno v sestavě několik dvouoporáků, kdy se při kliku opíráte o zem pouze jednou rukou a jednou nohou,“ popisuje studentka Sportovního gymnázia v Kladně. 


Doplňuje, že si každý může pro lepší představu zkusit udržet své tělo pouze na rukách. „Jen samotné odlepení od země, když sedíte s nohami nataženými před sebe, se nacvičuje a trénuje měsíce a měsíce. A to vše musíte zacvičit v sestavě do rytmu, bez odpočinku, v závislosti na dalších povinných prvcích, výskocích, dopadech, aerobních přechodech a podobně.“

Podle Švihálkové si ještě musí sednout obtížnost dvouminutové sestavy s celkovou choreografií, se zvolenou hudbou, rychlostí této hudby, dresem, tématem. „A musíte zaujmout porotu, celou sestavu udýchat, pohybovat se rovnoměrně po celé závodní ploše, nepřešlápnout, nevytuhnout a být něčím zkrátka jiní než ostatní soupeři. To vše musí být navíc esteticky působivé,“ vypráví šikovná aerobička. 

V českém aerobiku jsou možná nejsložitější domácí závody. Musíte být v obrovské konkurenci mezi nejlepšími třemi, abyste měli nárok reprezentovat zemi v zahraničí. Česko se chlubí skutečně spoustou kvalitních závodníků a nominační závody patří k nejtěžším. Jedněch se účastní třeba až tisíc závodníků napříč všemi sestavami.

„Reprezentantem se můžete stát nejdříve v kadetské kategorii, tedy od jedenácti let. Mně se to poprvé podařilo v roce 2014 v triu Sportklubu ČASPV Kladno/Aerobic Dancers Kladno společně se Simčou Smrčkovou a Kájou Sobotkovou, kdy jsme společně vyhrály titul vicemistryň Evropy a poté ještě s Kájou Charvátovou titul druhých vicemistryň světa,“ vylovila vzpomínku na první velký úspěch Švihálková. 

I ona ale poznala, jak je důležité, na koho při své cestě trénováním a závoděním narazíte. Prý měla veliké štěstí na ty nejlepší. „K aerobiku mě přivedla Jitka Literová, vedoucí ČASPV Kladno (nyní se specializuje na celorepublikový projekt Děti na startu). Byly mi tři nebo čtyři roky a z postupného nacvičování tanečků a dalších sportovních aktivit jsem se v sedmi letech ocitla v týmu dalších holčiček pod vedením Jitčiny dcery Lindy. Tehdy jsme začaly vyrážet na první závody.“


Linda Literová - nyní už Šrobová předala později talentovanou Andreu zkušené trenérce Tamaře Jiříkové, která ji v pražském The Queen Club vede dosud. „A je vynikající! Bývala závodnicí světové úrovně a společným úsilím se nám v roce 2015 povedla nominace i v jednotlivkyních. Po zisku titulu druhé vicemistryně Evropy, který jsem vybojovala rovněž další rok v juniorské kategorii, jsem poté na karibském ostrově Martinique získala titul druhé vicemistryně světa – což je prozatím můj největší osobní úspěch. Byl to neskutečný zážitek, jak samotným závodem, tak místem konání šampionátu,“ říká Andrejka. 


V Karibiku jí hodně pomohl bývalý vrcholový český reprezentant Jan Pochobradský, který zde byl se svým švýcarským týmem svěřenců. 


Nejvíce závodů ale aerobičky absolvují v Česku, cvičí se prakticky po celé republice. Praha, Ostrava, Brno, Plzeň, České Budějovice, Louny, Havlíčkův Brod, Semily … „Díky sportu poznávám spoustu míst a krajin. S děvčaty z ostatních klubů a měst se navzájem dobře známe a máme mezi sebou hezké vztahy. I mezi přímými konkurentkami jsem si našla báječné kamarádky, třeba Viktorku Prokopovou, Kačku Sekerovou a mnoho dalších.“

A jaká byla pro Andreu letošní sezona?

„Celá zlatá! Hostovala jsem v pražském klubu Corridoor Jakuba Strakoše a s poděbradskou Dominikou Herzánovou a Marikou Podluckou z Hradce Králové jsme společně v triu vyhrály co se dalo – všechny tři nominační závody, mistrovství ČR, mistrovstí Evropy a nakonec i mistrovství světa v Leidenu. Měly jsme ze všech konkurenčních sestav tu nejobtížnější, měly jsme krásnou choreografii od Míši Holubcové, krásné dresy od paní Herzánové - Dominčiny maminky a výborné trenéry Jakuba Strakoše, Míšu Holubcovou, Terezku Tydlitátovou. Jak jsem už zmínila, opravdu záleží, na koho při své cestě za vysněným úspěchem narazíte,“ opakuje. 

Ve svém domovském klubu The Queen Clubu měla navíc možnost spolupracovat s další výbornou reprezentantkou Hanou Volfovou a i starší děvčata v klubu se jí snažila být se svými radami oporou.

Jenže mladým sportovcům nepomáhají na jejich vysněné cestě jen lidé ze sportovišť. „Jde i o okolí, kde se pohybujete, zkrátka o vaše zázemí, rodinu, spolužáky ve škole, kteří vám pomáhají s dopisováním učení za zameškané hodiny, o učitelky, které mají pochopení, když se vrátíte do školy unaveni ze závodů a vlečete za sebou spoustu absence. Tohle všechno musí fungovat dohromady, aby byla dobrá i psychika a vy jste neměli výčitky třeba právě kvůli učení a dalším věcem,“ vnímá mistryně světa a přidává, že doma v Pleteném Újezdu jí obec vytvořila fantastické podmínky k trénování. „Radují se společně se mnou ze všech nových a dalších úspěchů a já tu podporu vnímám a jsem za ni moc ráda.“


Významnou složku pomoci sportovcům tvoří rovněž doktoři. Ke sportu bohužel patří úrazy i jiná zranění. Pak pomůže právě lékař a i na ně Andrea Švihálková má štěstí, podle ní narazila v kariéře na nejlepší odborníky. „Za mým úspěchem na mistrovství světa v Karibiku, kde jsem startovala po úrazu kolena v roce 2015, stojí doktor Jaromír Jiřík, tatínek mé trenérky, který se o mě bezprostředně postaral. Ačkoliv je velice pracovně vytížený jak u nás, tak v zahraničí, věnoval mi spoustu svého času, péče, letitých zkušeností, rad a doporučení, díky nimž jsem mohla na světový šampionát nakonec odletět. Ani na okamžik mě nenechal zapochybovat, že bych dál nezávodila,“ děkuje na dálku Andrea a nezapomíná ani na kladenské lékaře Tomáše Wimmera a Ditu Holländerovou. „Lékaři mě do slova a do písmene postavili znovu na nohy a na závodní plochu. Přitom verdikt o tom, že už nebudu moci závodně sportovat, nebyl moc daleko.“


Nyní už nějaký čas rehabilituje Andrea v Kladně u masérky Jany Chaloupecké. Učí se s ní poznávat neduhy přetížených svalů, zablokovaných částí těla a cvičební prevencí se snaží těmto stavům předcházet. „Je vynikající a po každých závodech se na ni a její šikovné ruce neskutečně těším. Na to, kolik je mi teprve let, už jsem v mnoha směrech ´ostřílená´. Vše kolem sportu není jen růžové, znám také bolest, smutek a zklamání, ale je pravda, že všechny věci, které se mi dějí, mě formují a učí bojovat a nevzdávat se nejen na závodní ploše,“ říká.


A přidává ještě celkem čerstvou zkušenost s malými dětmi, v létě totiž stihla trochu pomáhat na kladenském kempu Dětí na startu. Zkušenost s malými dětmi si moc pochvaluje. „Moc mě to bavilo a hned v říjnu, po návratu ze šampionátu v Holandsku, jsem absolvovala školení asistenta trenéra. Tak doufám, že se dětičkám budu moci věnovat v budoucnu a budu jim moci předávat moje zkušenosti, které ve sportu a v pohybu sbírám od všech ostatních kolem sebe já,“ dodala mistryně světa v aerobiku Andrea Švihálková. 

Karin Swish