Jedním z dosavadních vrcholů kladenské atletiky byly závody s mezinárodní účastí konané 19. července 1914 – na rozloučenou se starým hřištěm. I tentokrát vynikli hostující atleti z Prahy (Slavia, Sparta, Pedestriáni z Vinohrad, Čechie Karlín, SK Deutsche Sportbrüder) a Plzně (Český Lev a Olympie). Titul mistra Čech ve vrhu koulí vybojoval Miroslav Šustera výkonem 11,85 m. Z dalších výsledků – 100 m: Voříšek 11,6, tyč: Jirsák 340, disk: Šustera 38,96, 1500 m: Labík 4:15,9… Z kladenského SK startovali sprinteři Štorek a Kotas, chodec Jindra, oštěpař Kozlovský, půlkař Posner, mílaři Šimáček, Hrůza a dálkař Herink, ze Sokola Kladno sprinteři Šlosar, Vlček, Draxler a koulař Janatka, z SK Kročehlavy mílař Bäuml a dvoustovkař Bureš.

Slavnostní otevření nového hřiště SK Kladno (na místě dnešního stadionu Františka Kloze) se uskutečnilo 25. října 1914. V atletických soutěžích zářili především závodníci pražské Slavie: Šustera v hodu diskem v českém rekordu 42,63 (před domácími Jonášem a Hubkou) a v hodu oštěpěm výkonem 46,20 m, Black v běhu na 1000 m časem 2:52,0 min. (před kladenskými běžci Mikem, Náprstkem a Makalem), v běhu na 100 y a ve štafetě 4x400 y. Závodům přihlížel i starosta města Kladna dr. Hruška s kompletní městskou radou.

Nový sportovní stánek SK Kladno pak sloužil atletům k tréninku a závodění více než čtvrt století!

Válečné období 1914-18 ochromilo život obyvatelstva většiny evropských zemí – i Čech. Bez následků nezůstal ani kladenský sport. Mnozí sportovci padli na frontě nebo se vraceli s trvalými zdravotními potížemi. Atletika na Kladně však nezanikla, jen její činnost byla skromná. Neúnavný Joe Jahelka byl i v těchto kritických letech hlavním motorem sportovního života SK Kladno – včetně jeho atletického odboru.

Z nemnohých kladenských atletů připomeňme alespoň některé z nich.

Mistrovství pražské Slavie v roce 1917 se zúčastnilo sedm atletů SK Kladno – a s dobrými výsledky. Vítězství vybojovali Jágr v hodu diskem a vrhu koulí a Antonín Náprstek v běhu na jednu anglickou míli. Pěkné bylo také druhé místo Tesaře v běhu na 1000 m a třetí pozice Černého v běhu na 400 m.
Atletické utkání Kladno – Praha skončilo vítězstvím hostujících Pražanů poměrem 70:52, když Kladenští vybojovali pět prvních, čtyři druhá a tři třetí místa.

22. září 1918 oslavili sportovci SK Kladno 15. výročí založení klubu. V rámci těchto oslav uspořádal Joe Jahelka atletické závody. Dopolední silniční běh a chůzi na trati Kladno – důl Schöller – Kladno se startem a cílem před kavárnou Slavia na Novém náměstí, za necelý měsíc přejmenované na náměstí Svobody. V odpoledních hodinách se na hřišti SK konaly závody na dráze. Předsedou už tehdy samostatného odboru lehké atletiky SK Kladno byl Rosenbaum a náčelníkem Jágr.

Atletice ve válečném období se věnoval také SK Kročehlavy. K nejznámějším funkcionářům a závodníkům patřili V. Bureš, V. Kubík, F. Bäuml, Josef Rohla, Josef Klvaň, Václav Fous, Bedřich Růžička a Jaroslav Čečerle.

O založení atletického odboru se v roce 1918 pokusila Sparta Kladno v čele s náčelníkem Rácem a závodníkem Adamem – pro finanční potíže koncem roku však svoji činnost ukončil.

Žel – konkrétních výkonů kladenských atletů tohoto válečného období jsem se nedopátral.