Jako nekomerční akce pořádaná běžeckými nadšenci se stal postupem času druhým největším maratonem u nás po Prague international marathonu.

Ve středu večer bylo přihlášeno 246 závodníků. Rekord z roku 2008 činí 253. „Je předpoklad, že ho překonáme. Češi jsou totiž mistři last minute. Spousta přihlášek přijde na poslední chvíli,“ prohlásil ředitel závodu František Tůma, jenž má na kontě coby běžec 67 maratonů.

V lesoparku Lapák se se závodníky můžete potkat už po desáté. A bude to v sobotu dopoledne, kdy jubilejní ročník přesně v deset hodin odstartuje ze Sletiště.

Kořením atletických závodů jsou rekordy. Organizátoři z Maratón klubu Kladno a AC Tepo Kladno by rádi traťový rekord co nejvíc přiblížili času 2:20 hod. Současné nejlepší výkony na trati dlouhé 42 195 m drží ´Mireček´ Mulugeta Serbessa 2:27:30 hod. a Ivana Martincová 2:51:42 hod.

Právě čtyřnásobný vítěz Serbessa bude opět patřit mezi žhavé favority. Prohánět by ho měli vítěz z roku 2008 Miloš Fiala a loni třetí Rudolf Jun. Mezi ženami je konkurence slabší. „Zatím nejsou přihlášeny žádné výraznější osobnost,“ uvedl Tůma.

Rekordy jsou otázkou konkurence, a tu zajímají v první řadě finanční odměny. Na Kladně sice nejsou nijak závratné, přesto si vítěz může přijít na poměrně slušné peníze.

Když k tomu vytvoří nový rekord, hodí to nejrychlejším patnáct, respektive deset tisíc korun. Letošní rozpočet 226 tisíc korun s tím počítá.

Závod se letos koná jako mistrovství České republiky veteránů a přebor Středočeského kraje. V jeho rámci proběhnou také soutěže dětí v deseti věkových kategoriích.