Největší obavy měl vítěz z dalších borců, kteří skončili na bedně. Respekt měl v první řadě před svým trenérem – zmíněným Poduškou (AC Tepo Kladno – 18:08), jenž je s pětadvaceti starty stal legendou závodu, a dalším mladým běžcem Tomášem Pucholtem (Sokol Unhošť – 18:31).

„Naštěstí mi trať sedla lépe. Hned v prvním stoupání jsem jim utekl,“ přiblížil svoji cestu za triumfem.

V měkkém terénu pod Kožovou horou to ale úplně jednoduché neměl. „Sice jsem si své postavení kontroloval, každopádně jsem byl dost unavený a těšil se na cíl,“ přiznal premiant závodu, jenž žije ve Stradonicích, kde čelí údivu místních.

„Říkají, že jsem blázen, když chodím každý den běhat i ve sněhu. Myslím ale, že jsou rádi,“ smál se borec, jenž běžeckému sportu propadl díky přípravě na přijímačky na vojenskou školu. Bylo to před pěti lety.

Kam až sahají jeho ambice? U země se rozhodně nedrží. „Chtěl bych časem prohnat českou špičku,“ přiznal běžec, jenž se nepovažuje za týmového hráče, proto záhy pověsil kopačky na hřebík.

Také v ženské kategorii dominoval domácí závodník. Všem soupeřkám ukázala záda Soňa Rybáčková z pořádajícího MK Kladno. „Vzhledem k tomu, že mě bolí noha, jsem první místo nečekala. Jen mi to připadalo hodně dlouhé,“ smála se vítězka. Jak přiznala, k triumfu jí pomohla i menší konkurence závodnic mladších ročníků.

Běhání se věnuje teprve tři a půl roku a dá se říct, že to bylo neplánovaně. „Začala jsem v době, kdy jsem byla na mateřské dovolené. Trošku v tom sehrály roli nadbytečné kilogramy, svého rozhodnutí určitě nelituji,“ s úsměvem poznamenala 28letá závodnice.

Na startu Zimního běhu byla teprve podruhé. Loni jí však závod vyloženě nesedl. „Bylo hodně sněhu a já neměla správné boty,“ konstatovala vítězka, jež se v mládí věnovala gymnastice.

V cíli jí rozhodčí naměřili čas 23:15 min, čímž překonala rekord letos absentující Gabriely Rakové o 72 vteřin. Druhá Lucie Růžková (MK Kladno) na ni ztrácela skoro dvě a půl minuty.

Zimní běh přilákal 92 běžců včetně 16 žen. Letošní podmínky byly vzhledem ke kalendáři víc než ideální. Třeba loni bylo na trase až patnáct čísel sněhu. Je tedy dost možné, že letošní dosažená traťová maxima nemusí bý