Blízko cennému kovu byla také tyčkařka Nikola Pöschlová. Ta při neúčasti zraněné české jedničky Ptáčníkové skončila čtvrtá.

Kladno tradičně zářilo ve vrhačských disciplínách, v nich má špičkové závodníky. Krásný byl z pohledu Kladna hlavně závod kladivářů, v němž po dvou pokusech vzdal svoje snažení kvůli zranění elitní vrhač Lukáš Melich, a o zlato si to rozdali domácí Fiala s Pavlíčkem.

Dlouho vedl Fiala, jenže Pavlíček se zlepšoval a v posledním pokusu dal 69,18 – podruhé v kariéře bral zlato! Miroslav Pavlíček pak přímo na ploše Sletiště přiznal, že triumf je pro něj o to emotivnější, že Fiala je jeho vzorem a vzpomněl také na nedávné nedožité narozeniny Jaroslava Brabce, který byl jedním z jeho trenérů.

Tomáš Voňavka v disku od začátku závodu kraloval. Jeho největším protivníkem byl podle předpokladů brněnský Jan Marcell, jenže tentokrát na něj poprvé v kariéře neměl. Voňavkovi stačil i průměrný výkon 57,87 na titul, byť z výkonu odvázaný nebyl. „Jsem spokojený, ale spíš jsem se k prvnímu místu protrápil. Přitom v rozhazování jsme se cítil skvěle, dal jsem tři parádní hody, jenže pak mě postihl letošní evergreen: Zkazím první závodní a pak se to sesype,“ soukal ze sebe Voňavka chvíli po závodě. Dodal, že má sice druhý mistrovský titul, ale podle něj jich měl mít už mnohem víc. „Aspoň jsem porazil Honzu Marcella, což se povedlo jen v roce, kdy byl zraněný a spíš to nějak šolíchal.“

Na Voňavkově výkonu se podepsalo i domácí prostředí. Přece jen není zvyklý závodit před tolika známými a kamarády. „To je další věc. Celý týden poslouchám, že doma určitě vyhraji a hodím daleko. Už proto jsem rád, že jsem vyhrál. Výkon sice dobrý nebyl, cítil jsem se na šedesát dva metrů, ale trochu na mě dolehlo, že na mě známí pokřikovali, já to pak chtěl urvat hned v prvním pokusu, ale nevyšlo to a pak už bylo snahy moc,“ dodal Voňavka, ale s úsměvem přiznal, že naplánovanou oslavu titulu s kamarády si rozhodně užije, jak si zaslouží.

Nejzářivější výkon prvního dne předvedl již v rozběhu čtvrtky Pavel Maslák. Kvalitní byly také sprinty v čele s šampiony Seidlovou a Stromšíkem či ženský oštěp díky Ogrodníkové.