Atlet, jenž si v roce 2001 vytvořil osobní rekord 67,13 m a na OH v Aténách skončil desátý, má po dvou nepříliš výrazných sezonách možnost na sklonku kariéry dosáhnout na výraznější úspěch na mezinárodní scéně.

"Hlavní je, aby vydrželo zdraví. V nedávné minulosti mě delší dobu trápily
problémy s achilovkou. Před olympiádou se rozhodně nebudu šetřit, to se nedá. Vrcholový sport člověk musí dělat nadoraz. Pořád je to balanc na hraně se zdravím.“

Podle vedoucího extraligového týmu mužů Kladna Jiřího Klesnila bylo už v zimě vidět, že v olympijském roce by mohla jeho forma gradovat. "Tvrdě trénoval a sám věřil, že by mohl limit splnit. Myslím, že ještě neřekl poslední slovo," prohlásil Klesnil.

Zimmí dřinu Malina prodal i na závodech. Ve svém třetím ostrém startu během týdne splnil B limit. „A mám vyděláno,“ culil se kladenský rodák poté, co si posledním pokusem zajistil letenku do Pekingu a dodal: „Třetí závod během týdne, na starýho chlapa to je hrozně moc.“

Malina se přes třiašedesát metrů dostal po třech letech, dokázal to už jako amatér, jenž se atletice věnuje při svém zaměstnání. "Je skvělé, že jsem si dokázal, že na to ještě mám.“ pochvaloval si vrhač, jenž je vůbec prvním atletem, který coby člen kladenského klubu bude starovat na olympiádě.

"V našich skromných možnostech se mu pokusíme vytvořit maximální podmínky pro přípravu," řekl Klesnil. Počasí ale Malinovi nemůže slíbit. "Potřebuju, aby bylo aspoň čtrnáct dní v kuse teplo okolo dvaceti stupňů. Říkám tomu, že potom roztaju a házím v pohodě a volněji.“

Malina výkonem 63,10 m obsadil na Memoriálu Ludvíka Daňka čtvrté místo. „Teď mě čeká extraliga a mítink v německém Halle. Tam je mítink bezvadně zorganizovaný a závodníkům vycházejí vstříc. Jsou schopni otočit diskařský sektor podle toho, jak fouká vítr,“ přiblížil Malina svůj nejbližší program.

Mítink v Turnově rozboural rekordní tabulky. Hlavní soutěž v hodu diskem nabídl souboj dvou největších světových hvězd. Estonský silák Gerd Kanter poslall druhý pokus na značku 69,62 a ukradl tím nejdelší hod historie mítinku dvojnásobnému olympijskému vítězi Virgilijovi Aleknovi.

Na svůj fantastický výkon však úřadující mistr světa dostal nekompromisní odpověď. „Litevský medvěd“ v závěrečné sérii předvedl turnovskému publiku hod dlouhý 71,25 m a stal se vůbec prvním diskařem, který na českém území překonal 70 metrů. Osm centimetrů za magickou hranicí zaostal před čtvrt stoletím dosavadní rekordman Imrich Bugár.


Jiří Nagy, Tomáš Klement