„Finanční zabezpečení od města je na daleko menší úrovni než jinde a tady jsou čtyři preferované sporty - atletika, fotbal, hokej a volejbal. Ostatní včetně basketbalu jsou na tom hůř i přesto, že se tady před dvaceti lety hrála extraliga. Z vlastních zdrojů zatím nejsme schopni mužskou kategorii doplnit tak, abychom pak hráli nejvyšší soutěže.


Myslíte si, že i přes finanční nedostatky se podaří klubu zlepšit výsledky?


Letos to souvisí všechno se vším. Protože nemáme takové trenéry, kteří by byli na špičkové úrovni, nejsme schopni je zaplatit, tak je máme z vlastních řad, a zatím prostě nemáme takovou úroveň, aby se to posunulo někam dále.


Áčko hraje již pátým rokem krajský přebor. Věříte, že se po řadě těsných neúspěchů podaří postoupit?


Byli bychom rádi i z hlediska našich mladých hráčů, kteří hrají dorosteneckou ligu, tedy druhou nejvyšší. Ti poprvé za posledních pět let doplňují první mužstvo velmi dobře a tento nebo příští rok by mohli být relativně stálicemi A týmu. Potom to může být do budoucna kvalitní mančaft.


Změnil se oproti minulé sezoně kádr mužů?


Spíše odešli. Někteří kvůli studijním problémům, jiní kvůli pracovním záležitostem. Takže se na zápasech schází v počtu devíti až deseti lidí, ale na tréninku je to okolo tří až čtyř lidí, což je málo.


Kdo je klíčovým hráčem?


Určitě Jindra Habada, který hrává pod košem. Ze začátku sezony to byl i Stanislav Valdman, hrající trenér mančaftu.


Co se stalo, proč už z kádru vypadl?


Vrátily se mu zdravotní problémy. A posledním hráčem, kterého bych jmenoval, je sedmnáctiletý junior Petr Hála. Ten se začíná ukazovat velmi dobře a odehrál za muže kvalitní zápasy, k tomu se skvěle začlenil do mužstva.


Jaké máte zázemí? Je pravda, že kvůli nedostatku financí se musela některá mládežnická mužstva přesunout do jiných prostor?


Bohužel naše hala Bios vyhořela před několika lety, takže jsme všude v nájmu. My máme zázemí na páté základní škole a jsme tomu rádi. Nicméně hrají zde jen muži a ligový dorost, dobrou zprávou je, že se sem stěhuje i mladší B dorost. Dobré podmínky má rovněž hornická hala, tu však zatím využívat nechceme, pokud nehrajeme špičkové soutěže. Letos také využíváme tělocvičnu na bývalé 13. ZŠ. Mělo by se snad podařit do roka nebo do dvou sehnat určité investiční prostředky na výstavbu nové haly Bios. Má o to zájem jedna skupina.


Kolik máte v současnosti juniorských družstev a které z nich je podle vás nejúspěšnější?


Jejich pět – mladší minižáci, starší minižáci, U 14, U 16 a U 18 – a asi největší budoucnost z nich má U 18, jenž se nyní bude pokoušet o postup do nejvyšší ligy.


Myslíte si, že na tento úspěch dosáhnou?


Může se to povést. Není to sice naším cílem, přestože by to bylo hezké, ovšem zase rostou finanční náklady. Musely by se tréninky vést trochu jinak a přístup veškerých hráčů musí být také jiný než doposud. Hráči totiž, když je třeba v Kladně hokej, ho jdou občas místo tréninku sledovat, a to by se stávat nesmělo.


Jací hráči se prosazují z mladších kategoriích mezi muže?


Velmi dobře se začleňuje Martin Kvapil, dále již zmiňovaný Petr Hála. Ti tam hrají stabilně a nakukují tam i Martin Berounský, Ondřej Žák a Ondřej Božek.


Kdo je v současnosti podle vás nejlepším mladým hráčem a kam by to mohl dotáhnout?


Tak asi nejlepší je prozatím David Calta, ročník 1992. Nedávno byl dokonce na reprezentačním srazu, má výborné předpoklady pro vrcholový basketbal.


Jak vidíte budoucnost kladenského basketbalu, řekněme v příštích pěti letech?


Já mám pořád takovou vizi, že by se tady neměla hrát extraliga během pěti šesti let, ale během dvou tří let určitě třetí nejvyšší soutěž. Potom v rozmezí čtyř až šesti let bych tady viděl druhou ligu, která by byla adekvátní městu i sportu na Kladně. Tady prostě nemůže být třeba jako v Praze či Ostravě deset plně dotovaných sportů. Přál bych si, aby byl basket po fotbale, hokeji a atletice na čtvrtém místě.

Viktor Sandev