A fanoušci dobrého basketbalu rozhodně nechtěli zůstat pozadu. Vyzbrojeni bojovými pokřiky, trumpetami i bubny hnali své neúnavně dopředu. Pětka arena se hned několikrát otřásla v základech. První utkání play-off 2. basketbalové ligy mezi celky BK Kladno a SKB Rokycany opanovala vskutku sváteční atmosféra.

Bouřlivý projev fanoušků hned v úvodu jistě neušel pozornosti žádnému z aktérů tolik důležitého souboje. Více však zřejmě bojová atmosféra paradoxně skličovala domácí hráče. Ti tíhu odpovědnosti z naplnění očekávání dobrého výsledku přijímali jen poněkud neochotně. Ačkoli před sezonou daný cíl, účast v play-off, byl v pohodě splněn, s jídlem přeci jen roste chuť.

Jenže. Hned v první minutě zápasu bylo o zápletku i pointu sotva načatého příběhu postaráno. Ze hry byl nucen pro zranění lýtkového svalu odstoupit Ondřej Duka. Kladno v ten moment ztratilo opravdového srdcaře, hráče pilně pracujícího pod oběma koši..“Duky je hráč s průměrem 20 bodů za zápas a má perfektní obranu i doskoky. Navíc je jasné, že odchod hráče základní pětky na sebevědomí ostatních kluků nepřidá..“ posteskl si nad smolným okamžikem zápasu lodivod kladenských Robert Fritsch.

Křídla v ten moment narostla hostujícímu celku. Podkošový prostor ovládl 205cm vysoký starý harcovník rokycanských Pechman, který si i občas jen tak mimoděk vystřelil úspěšně zpoza tříbodové hranice. Po dvanácti minutách na tabuli svítilo skóre 11:30 a na domácí borce jakoby toho bylo hned zkraje trochu moc.

Pomalu napětím utichající publikum se opět výrazně ozvalo v polovině druhé čtvrtiny. To v reakci na úžasně odehranou minutovku svých hrdinů. Ti jakoby pokropeni živou vodou vyráželi ze zónové obrany do bleskurychlých protiútoků, které dokázali famózně zakončovat. Halu ovládla euforie, recept na rokycanské byl na světě! Zasloužený potlesk na otevřené scéně v těch chvílích přišel vhod. Hráči našli svou ztracenou jistotu a drze skórovali i ze střední vzdálenosti. Stav po poločase 31:42 a konečně herní projev hodný zápasům play-off, dával kladenským přeci jen jistou naději.

Do začátku druhého poločasu však trenér rokycanských Petr Kalabza svým svěřencům naordinoval zónovou obranu. Tím se ovšem zrovna neuvedl jako milý host – zvolená taktika totiž kladenským střelcům viditelně nesvědčila.. „Soupeř nás zónou trochu zaskočil, byli jsme nuceni ke střelbě, ale bohužel tam toho moc nespadlo..“ vzpomněl si po zápase Robert Fritsch a doplnil: „Dát doma 60 bodů je opravdu málo, večer se neodehrál podle našich přestav..“

Skóre tak dále narůstalo ve prospěch rokycanských. Když pak jinak velmi dobře hrající domácí Hála už za stavu 37:54 úmyslně fauloval, soupeř poprvé v zápase odskočil na rozdíl dvaceti bodů.

Scénář z konce prvního poločasu se pak sice ještě jednou opakuje – kladenští si svými rychlými výpady říkají o další vydatný příděl potlesku na otevřené scéně, ale do poslední části vstupuje přeci jen už s patnáctibodovým mankem – 49:64.

Dobře postavená obrana „made in SKB Rokycany“ navíc ve většině případech opětovně vítězí a kladenským se se stále rychleji úbýhajícím časem třese ruka čím dál víc..

Za očekáváním tentokrát zůstal střelecký výkon Standy Káry. Právě v zápase, kdy tým potřeboval využít jeho střeleckých schopností, se tento nestárnoucí osmatřicetiletý borec nedokázal prosadit. Veliká škoda! Jeho výjimečné kvality a přínos mužstvu jsou nesporné. A tak pokud má BK Kladno pomýšlet na obrat v sérii, pak jedině se starým dobrým střelcem Károu a uzdraveným Dukou.

„Do Rokycan pojedeme s čistou hlavou. Věřím, že se Duka uzdraví a že už se tak slabý střelecký výkon opakovat dvakrát po sobě nemůže. Jedeme vyhrát a vrátit sérii domu!“ uzavřel trenér BK Kladno Robert Fritsch.

O svůj pohled na vývoj zápasu se podělil i rokycanský trenér Petr Kalabza: „Abych pravdu řekl, zápasu v Kladně jsem se trochu obával. Před měsícem jsme odsud odjeli poraženi, navíc dnes jsme nenastoupili v optimální sestavě. Je mi to líto, ale rozhodl zřejmě moment z první minuty, kdy se zranil jejich Duka. Ten moment nám nahrál do not, zariskovali jsme a vsadili na zónovou obranu s tím, že se nerozstřílí Kára.. konečný rozdíl ve skóre je pro mě překvapivý.“

BK KLADNO – SKB ROKYCANY 60:81 (11:25 31:42 49:64). Body: Habada 17, Duras 16, Peterka 14 – Skokánek 23, Pechman 20, Tomáško 15.