Celostátní kvalifikaci v prvním kole rozehrálo 17 družstev ve čtyřech skupinách, kde se utkala systémem každý s každým. Vítěz skupiny postupuje přímo do ligy a družstva ze druhých míst na sebe ve 2. Kole kvalifikace narazí systémem A2-B2 a C2-D2 doma a venku. Vítězové těchto duelů se taktéž mohou těšit z přímé účasti ligových bojů v sezoně 2011 – 2012.

Kladenským Sokolkám se do cesty za vysněným postupem postavily týmy AŠ Mladá Boleslav, USK Praha a TJ Slovan Litoměřice. Kvalifikační boje se zpravidla odehrávají v úžasné atmosféře a ne jinak tomu bylo v kladenské sportovní areně, kde za neustálého bubnování a troubení nebylo slyšet vlastního slova a zejména trenéři měli co dělat, aby dokázali svým svěřenkyním předávat na palubovku cenné rady a pokyny..

První soupeř AŠ Mladá Boleslav čekal na kladenské basketbalistky hned o sobotním dopoledni. Zápas splnil očekávání, kdy domácí borkyně nezaváhaly a jasně spolu se skvělými fanoušky daly najevo, kdo hraje doma. Prakticky lepší dopolední rozklusání si svěřenkyně Luboše a Renaty Šauerových nemohly přát. Soupeře dostaly na lopatky výsledkem 97:32.

Pak proti sobě nastoupila družstva Slovanu Litoměřice a USK praha a po výsledku 130:44 ve prospěchpražanek bylo nadmíru jasné, kdo se popere o přímý postup.

Z reakcí všech zúčastněných trenérůvyplývalo, že za jasného favorita této skupiny je považováno družstvo Sokola Kladno, jen trenérka USK Lenka Pejčochová označila kladenské za favorita zřejmě spíšeze slušnosti. „Na Kladno jsme přijeli dobře připraveni, nechceme nechat nic náhodě, ale za jasného favorita považuji Kladno..každopádně to s námi nebudou mít jednoduché, nepřijeli jsme v kompletní sestavě, ale věřím v momentální formu svých hráček. Máme na to překvapit!“

A jak trenérka předpověděla tak, se nakonec i stalo…

Hráčky USK se dokázaly prezentovat jednoduchou a účinnou hrou, založenou na týmovém výkoně. Každá jen z devíti (!) děvčat tohoto celku dokázala do hry vnést svůj um a to zřejmě tolik důležitý přímý souboj o postup s kladenským Sokolem nakonec rozhodlo.

Trenér Šauer sázel spíše na individuální schopnosti a spolupráci zkušeného tandemu Šauerová – Trojanová, které chvílemi fungovalo naprosto parádně a do karet jistě hrála i výšková převaha domácího družstva, které v doskakování před oběma koši skutečně vládlo. Mezi povedené může své výkony rozhodně zařadit i podkošová hráčka domácích Pastorová. Bohužel se však Sokolkám nedařilo tolik střelecky, za očekáváním tentokrát zůstala jindy skvělá Olszowa.

Dramatický zápas vynikající úrovně, plný napětí a emocí, kdy se skore přelévalo z jedné strany na druhou tak mohlo rozhodnout vyfaulování se dvou nejlepších hráček USK těsně před koncem třetí čtvrtiny a za stavu 46:50 pro Kladno. Zbylých vlastně už jen sedm statečných hráček USK se naopak dokonale semklo. Úpornou obrannou hrou kombinovanou s rychlými protiútoky prokládanými chytrými příhrami, nejen že nedovolilo převzít kladenským iniciativu, ale vlastně až heroickým výkonem nakonec zaslouženě a pro samotné hráčky USK překvapivě zvítězilo. Poslední vteřina vypršela v momentě, kdy na světelné tabuli svítilo skore 68 : 67 pro USK Praha a domácí Trojanové chyběl k zakončení posledního možného útoku ve stylu „coast to coast“ snad jen krok..

Emoce na sebe nenechaly dlouho čekat, na jedné straně obrovské nadšení, vřískot a jásot. Na druhé pláč..

Kladenské Sokolky ve svém věku právě odehrály snad nejdůležitější zápas. I když výsledkově nešťastný, tak pro ně samotné velmi přínosný. Za předvený výkon zaslouží absolutorium.

Další průběh kladenské kvalifikační skupiny proběhl podle očekávaní. Přímý postup si vybojovalo družstvo USK Praha, druhé místo a účast ve 2. kole kvalifikace si zajistilo družstvo TJ Sokol Kladno.

Druhé kolo je na programu 11. června , kdy do kladenské Pětka areny k rozhodujícímu dvojzápasu zavítá tým BK Brandýs nad Labem. Utkání začne ve 14:30h a už teď je jasné, že kladenská děvčata na hřišti odevzdají úplně všechno.

Tabulka

1. USK Praha B 3 3 0 272:140 6
2. TJ Sokol Kladno3 2 1 266:165 5
3. AŠ Mladá Boleslav 3 1 2 146:253 4
4. TJ Slovan Litoměřice 3 0 3 191:317 3


Výsledky:

Sokol Kladno - AŠ Mladá Boleslav 97:32 (27:8 49:20 73:26)
Slovan Litoměřice - USK Praha B 44:130 (12:27 21:56 26:96)
AŠ Mladá Boleslav - Slovan Litoměřice 85:82 (25:24 39:47 64:70)
USK Praha B - TJ Sokol Kladno 68:67 (14:16 29:37 51:53)
USK Praha B - AŠ Mladá Boleslav 74:29 (21:8 44:12 60:25)
Sokol Kladno - Slovan Litoměřice 102:65 (26:17 49:38 75:51)

Rostislav JEŽEK