Mezi legendy patří Ivo Domanský, jenž se takřka od začátku podílí na jeho organizaci a několika ročníků se slavný běžec minulosti také aktivně zúčastnil.

Poprvé to bylo při druhém v pořadí! „Tehdy ho naposledy pořádali házenkáři Kovosportu Kladno,“ připomněl Domanský ty, kdo populární závod založili.

Jelikož běhy na dráze měly už tehdy v Kladně tradici, bylo dobré závod v terénu udržet, poněvadž byl svého druhu jediný. Proto, aby nezanikl, převzali organizaci chodci Lokomotivy Kladno. Po nich převzal pomyslnou štafetu Maratónský klub Kladno.

Podruhé se závod poběží na pozměněné trati, jež běžce zavede pouze do lesních úseků. „Klasická vedla lesem na Kožovku a zpět po silnici. Jelikož je ale dvacetkrát větší frekvence silničního provozu než bývala, hrozilo, že auta někoho sejmou, proto kluci navrhli jinou variantu,“ vysvětlil Domanský, proč došlo ke změně původního okruhu.

Sám se stále aktivně podílí na přípravách a organizaci závodu. „Od loňského roku ale už nezávodím. Neříkám, že se neproběhnu, ale závodní číslo nemusím,“přiznal zakrátko 74letý Domanský.

Stejně jako v předešlých letech odhadují organizátoři, že do šaten v areálu fotbalového Slavoje Kladno dorazí okolo stovky účastníků. Lze ale předpokládat, že teplá zima přivábí i ty zimomřivější.

„Kdo konkrétně přijede nevím, protože v tomto případě se závodníci hlásí až na místě,“ uvedl jeden z organizátorů František Tůma. Ustavující rekordy vytvořili loni na trase dlouhé 5300 m Josef Poduška (18:48) a Gabriela Raková (24:32).

Zimní běh bude zároveň prvním podnikem Poháru běžců Kladenska a Rakovnicka. Po jeho skončení bude vyhodnocen ročník 2011.