Právě před šesti lety ho založil s dvěma kamarády Jan Štoncner, kterého zná sportovní veřejnost spíš jako bývalého divizního fotbalistu Kladna, dnes hájícího barvy Braškova.

První ročník byl zkušební a ač se na start postavilo okolo padesátky borců, byl víceméně úsměvný. "Všechno bylo obdobím zkoušení. Závodilo se tehdy na malém plácku u hospody," usmíval se Štoncner s tím, že druhý ročník probíhal v areálu koupaliště a až třetí se přesunul do míst, kde se jezdí i v současnosti.

Nápad s bikovými závody vzešel v době, kdy měl v mezizkouškovém období pronajatou dnes vyhlášenou hospodu U Netopýra.

"Byl to tehdy jeden velký mejdan a právě u piva jsme se dohodli, že využijeme ideální podmínky, které nabízí okolí," řekl a dodal: "Začali jsme jedním skokem. Teď se to stále rozrůstá a kam až by to mohlo jít, si zatím nechám pro sebe."

V posledních letech nabraly závody na plné vážnosti a dá se říct, že do Poteplí se sjedou bikeři z celého Česka. Nepochybně  budou chtít vyfouknout loňský primát Kladeňákovi ´Lemiči´ Lemonovi.

Mezi favority ale budou patřit i další místní borci, jejichž výkonnost roste každým dnem. "Někteří začali jako klasičtí cyklisté a dnes z nich jsou solidní bikeři, kteří svému sportu věnují spoustu času. Jezdí také po republice a právě oni k nám přitáhli konkurenci z celých Čech," podotkl Štoncner a prozradil, že trasa pro sjezd vede po pozemcích Vojenských lesů, jimž patří velký dík.

Jednu podmínku však mají - závodu se může zúčastnit maximálně sedmdesát bikerů. Všichni projdou kvalifikací (11.00), přičemž do finále, které se pojede hodinu po poledni na jiné trase, projde dvacítka nejlepších.

Trať pro trail je velmi náročná a svým způsobem i nebezpečná. Zejména její horní skalnatá část, která je pro diváky atraktivní, poněvadž zde dochází také k pádům. "Zatím se nic až tak vážného nestalo. Většinou šlo o pouze naraženiny a odřeniny, které nejsou pro bikery žádným úrazem," konstatoval Štoncner. Trasa je dlouhá přibližně kilometr s převýšením okolo 150 metrů.

Finále bude mít cíl v průběžně budovaném Netopýr bike parku, jenž postupně vzniká v sousedství koupaliště. Vyrůstá na pozemku Štoncnerovi rodiny a Honzu těší, že cestu si sem nachází i nejmenší cyklisté, které mimo různých vln a kopených zatáček čekají i skoky, což je další z disciplín sobotního bikového festivalu. "Jezdí k nám i malé děti z okol a také školy. Jsem rád, že náš park slouží široké veřejnosti," řekl.

Netopýr Bike Fest není jen o kolech, ale také o zábavě pod širým nebem s kapelami Petrolul station a Prago Union, jež okolo půlnoci vystřídají borci ovládající elektronickou muziku.  

"Naštěstí nám obecní úřad v Malých Kyšicích povolil výjimku, co se týče rušení nočního klidu," usmál se na závěr Štoncner, který je ředitelem celého sobotního závodního dne.