PREMIÉROVÍ ŠAMPIONI
Hlavní kategorii žen ovládla poprvé v kariéře Kateřina Štíbalová z Maratón klubu Kladno. Osmadvacetiletou závodnici těšilo, že po třetích místech dosáhla na nejcennější umístění.
„Měla jsem docela natrénováno a po pěti letech běhání šla moje výkonnost konečně nahoru,“ pochvalovala si s vědomím, že, jak řekla, některé dobře běhající dámy dávaly sem tam přednost jiným závodům (Jana Zímová, Kateřina Kašparová či Daniela Strašilová). „Svoji roli tak hrála i shoda okolností,“ podotkla.
Dříve hrála tenis a potom, co raketu odložila do kouta, vrhla se na běh. „Tím si nejlépe vyčistím hlavu po práci. Každému to doporučuji,“ řekla Kateřina a dodala, že tak skvělou partu, jakou našla na závodech, nikde nezažila. „To je bonus navíc,“ usmála se.
Také nejsledovanější kategorie mužů měla na nejvyšším stupni borce, pro kterého to byla vítězná premiéra. První místo získal český triatlonový reprezentant Tomáš Řenč (Běžci Slaný), pro nějž je pohár doplňkem tréninku.
„Závodil jsem i kvůli naší skupině slánských běžců, a když se naskytla šance vyhrát, tak jsem ji využil. Závody jsem začal i upřednostňovat,“ uvedl sedmadvacetiletý borec, jenž se letos chce kvalifikovat na slavný Ironmann na Hawaii.
V běžeckém seriálu sváděl největší souboje s Ondřejem Čadkem, kterého porazil pouze jednou, zatímco čtyřikrát mu koukal na záda. Běžecký specialista z Kladna závodící za AC Ústí nad Labem ale nestačil nasbírat potřebný počet startů a tím i bodů.
Druhým výtečným borcem je Vít Hlaváč (AC Tepo Kladno), který startoval pouze pětkrát a z toho čtyřikrát zvítězil.
NA STARTU BYLY TISÍCE
Seriál závodů Poháru běžců Kladenska a Rakovnicka má už třicetiletou tradici, přičemž většinu podniků pořádá Maratón klub Kladno.
„Cílem bylo motivovat běžce, aby spolu v devíti kategoriích soupeřili dlouhodobě, ne jen v jednom závodě,“ uvedl předseda klubu František Tůma s tím, že se začínalo patnácti závody a dnes už jich je třicet.
„Počet už zvyšovat nechceme, protože by to pro náš bylo nezvladatelné,“ řekl a upřesnil, že u každého ze závodníků se na konci roku započítává osmnáct nejlepších výsledků, přičemž jsou i tací, kteří za celou sezonu absolvují jen jeden závod.
Běžeckou partu tvoří borci velmi rozdílné výkonnosti a věku, které láká atmosféra závodů, na nichž rádi přivítají každého, kdo si jen tak běhá sám pro sebe.
Jak prozradil Tůma, po dobu existence poháru zasáhlo do závodů přes 3600 běžců čtyř generací! Jsou mezi nimi i ti, jimž se body do průběžného hodnocení nezapočítávají, protože nejsou z Kladenska či Rakovnicka a ani nejsou členy klubů ze zmíněných okresů.
Ne pro každého je ale vítězství hlavním cílem, byť první chtějí být ve své kategorii i víc než sedmdesátiletí borci. „Také ty potěší, když porazí mladší ročníky,“ usmál se Tůma, jenž je ve svých 65 letech pravidelným účastníkem závodů.
„S přibývajícími roky už moje výkony lepší nebudou, spíš jde o to, aby se člověk při meziročním srovnání přijatelně zhoršoval,“ doplnil s tím, že nejkratší závod měří 2800 m (výběh na Vysoký vrch) a nejdelší jsou maratony v Kladně a Unhošti.