Klára Himmelová je sympatická mladá slečna, která má o svém životě a svém milovaném sportu naprosto jasno. Od malička se pohybovala v blízkosti vody, v prostředí plném jachtařů a windsurferů, lidí propadlých kouzlu vodních sportů.

„U vody si všichni tykáme, dobře se navzájem známe, trávíme společně spoustu času a panují mezi námi dobré vztahy. Nezdravou rivalitu nepociťuji,“ usmívá se Klára Himmelová, která byla čerstvě vyhlášena druhou nejlepší juniorkou v jachtingu za rok 2017 v České republice, přičemž již samotná nominace je prestižní záležitostí. Rok předtím se stala absolutní vítězkou celorepublikového poháru ATL v mládežnické lodní třídě Optimist.

Její sen a cíl jsou jasné – účast na letních olympijských hrách a nejlépe již v roce 2024 v Paříži. Mluví o své vybrané životní cestě s takovým přesvědčením, nasazením a nadšením, že naprosto nikdo v jejím okolí nemůže o jejích cílech a snaze uspět pochybovat.Jelikož se už nyní účastní závodů po celé Evropě, není její sen zdaleka nereálný a jachtařský svět s ní musí počítat. „Opouštím mládežnickou kategorii a čeká mě spoustu tvrdé práce. Musím se sžít s novou lodí, větší plachtou, nabrat svalovou hmotu, zapracovat na fyzičce i psychice. Na soustředění a plné koncentraci při závodě hodně záleží. Hlava je na vodě velmi důležitá.“

Dvojnásobná bronzová medailistka z Olympiády dětí a mládeže, kde úspěšně reprezentovala Středočeský kraj, přesedá z lodi o váze 35 kg a délky necelých 2,5 m na loď těžkou 60 kg s délkou přes čtyři metry, což je opravdu velký rozdíl. A tak každý, kdo mladé jachtařce závodící na jednoposádkové lodi s jejími cíli pomáhá, je pro dosažení dalších skvělých úspěchů velice důležitý.

Mimo rodinu, bez které by to nešlo v žádném případě, jsou to především trenéři starající se o Kláru jak při zimní, tak při letní přípravě na závody.

„Přes zimu střídám kondiční trénink v tělocvičně s tréninky kung-fu či lezeckou stěnou, o víkendy jezdíme na sjezdovky a běžky do Špindlerova Mlýna a velkou pomocí mi je v zimní přípravě kondiční trenér kladenských volejbalistů Daniel Červenka, který se nyní stará i o mě,“ vyjmenovává s plným elánem mladá studentka, která bere časovou náročnost svého denního režimu jako samozřejmost.

„Se členy Sportovního centra mládeže při Českém svazu jachtingu nás teď čeká tréninkový výjezd na Mallorcu,“ dodává Himmelová, která se letos v dubnu zúčastní mistrovství Evropy v řeckém Patrasu. „Bude to můj první velký mezinárodní závod v pro mně nové lodní třídě Lase,“ těší se.

Klára společně se svým současným trenérem Michalem Smolařem doufá v rychlé sbírání nových zkušeností tak, aby společným úsilím dosáhli brzy dalších výborných umístění.Klárčiným dosud největším úspěchem je dosažení nejlepšího výsledku českého závodníka v historii na závodě v lodní třídě Optimist. Bylo to v Itálii v dubnu 2017 (35. Garda meeting), kdy mezi neuvěřitelným počtem 785 lodí z 38 států skončila unhošťská bojovnice se svou lodí na 40. pozici! Mezi dívkami skončila na ohromujícím pátém místě.

Rčení, že jachting není jen sportem, ale i životním stylem dokládá rodina unhošťské závodnice stoprocentně. V reprezentaci českého jachtingu je totiž i Klárčin mladší bratr Jiří. Také on absolvuje spolu se svou sestrou časově, fyzicky i psychicky náročnou přípravu a zaslouženě dosahuje i on výborných umístění. Láska k vodě a vášeň pro vodní sporty koluje v genech dětí Himmelových po otci.

Oba sourozenci taktéž zvládají dobře své školní a studijní povinnosti, což je v časově náročném programu obdivuhodné. Celá rodina tráví společně spoustu chvil na nejrůznějších místech republiky, všude tam, kde jsou jezera či přehrady. Zimu pak na horách.

„Nejraději to ale mám v Nechranicích,“ usmívá se mladá jachtařka. Tam se totiž nachází Klářin mateřský klub (Yacht Club Nechranice) a z nedalekého Žatce pochází její tatínek i děda, který je spolu s Klárčinými rodiči jejím největším fanouškem.

Kromě Nechranické přehrady se v České republice hodně závodí na vodních plochách jako jsou Rozkoš, Nové Mlýny, Lipno, Velké Dářko, Jesenice či Máchovo jezero. V zahraničí již reprezentovala naši zemi ve Walesu, Španělsku, Itálii, Francii, Holandsku, Polsku, Srbsku, Chorvatsku, Slovinsku či Bulharsku.

„Nejoblíbenější místo v cizině mám pak italské jezero Lago di Garda, tam je opravdu krásně,“ vypráví s nadšením. Klára to ale zná dobře také na kladenských Záplavách, protože v letech 2011 až 2013 byla členkou kladenského Yacht Clubu Kladno. Z něj přešla právě na milované Nechranice.

Jachting (sport provozovaný na plachetních lodích hnaných silou větru) je součástí olympijských her již od rok 1900 a ačkoliv Česká republika nepatří, především kvůli absenci moře, ke světovým velmocím, máme spoustu skvělých reprezentantů, kteří dosáhli mimo hranice naší země výborných úspěchů.

I Klára má výborně našlápnuto k tomu, aby Česko jednou ve světě svým sportem proslavila.

Jitka ŠVIHÁLKOVÁ