"Konečně se nám to podařilo. Předtím jsme byli na různých soutěžích pětkrát nebo šestkrát druzí," usmíval se druhý jmenovaný, který vyrazil po závěrečné střelbě do posledního 800 m dlouhého běžeckého okruhu jako druhý za korejským závodníkem. "Vím, že nemám dobrý finiš, proto jsem ho sestřelil asi v půlce kola," přiblížil Vlach cestu za vysněným zlatem.

Češi začali soutěž skvěle. V bazénu si vytvořili osobní rekordy, aby posléze vyhráli šerm. Do parkuru tak šli jako lídři průběžného pořadí. Bohužel Grycz neměl štěstí na koně, s nímž se předtím trápil i argentinský pětibojař. "Tady jsme ztratili hodně bodů, přesto jsme dokázali zvítězit. Je to fantastické," řekl s tím, že kolegovi v běhu věřil. "Martin je fantastický běžec a jsem rád, že to zvládnul," uvedl druhý muž světového žebříčku a podotkl, že před závodem favorizoval Korejce.

Trenérka reprezentace Sylvie Černá byla ráda, že kluci dokázali potvrdit roli favorita. "I když to asi chtěli udělat před domácím publikem zajímavé. Mně osobně to dojde až za chvilku," usmála se a přiznala, že celý tým věřil, že ztrátu dvanácti vteřin po parkuru její svěřenci smažou.

Světový šampionát bude v Kladně až do pondělí. Ve čtvrtek budou dívky bojovat v kvalifikaci o sobotní finále, v pátek budou o totéž usilovat chlapci, které čeká finále v neděli. Mistrovství zakončí pondělní smíšená štafeta.

Kladno v minulosti hostilo závody Českého a Evropského poháru a svazoví funkcionáři si moc pochvalovali, že všechna kolbiště včetně parkuru se nacházejí v těsné blízkosti, což ve světě vůbec nebývá obvyklé.