V rámci skvělého sportovního odpoledne nabitého hvězdnými atlety dokázal kladenský organizační tým v čele s předsedou A.C.TEPO Kladno Jiřím Klesnilem a ředitelem tak moc úspěšného mítinku Jakubem Kubálkem zcela nevídanou věc – při oficiálním slavnostním zahájení stáli vedle sebe v Kladně na Sletišti čtyři světoví rekordmani!

Legenda české i světové atletiky Helena Fibingerová (vrh koulí 22,5 m z roku 1977), fenomenální držitel tří zlatých olympijských medailí oštěpař Jan Železný (98,48 m z roku 1996), úchvatná dvojnásobná olympijská vítězka Barbora Špotáková (hod oštěpem 72,28 m z r. 2008) a německý oštěpař Uwe Hohn, který je držitelem světového rekordu z doby před úpravou těžiště oštěpu - když jako jediný na světě překonal v tehdejší době stometrovou hranici (104,80 m z r. 1984).

Na programu dne bylo celkem 20 disciplín a do krásného slavnostně vyzdobeného areálu kladenského Sletiště se sjelo 195 závodníků z celého světa. Návštěvníci atletického mítinku mohli tak vidět sportovce nejen z České a Slovenské republiky, ale také zástupce Polska, Indie, Velké Británie, Thajska, Gibraltaru, Spojených států amerických, Portorika, Chile, Švédska, Kostariky, Řecka, Portugalska, Kuby, Kolumbie, Jamajky, Lotyšska, Peru, Turecka, Saudské Arábie …

Kdo v sobotu odpoledne na atletické závody dorazil, ten rozhodně neprohloupil.

Diváky, mezi kterými byla i široká „laická“ veřejnost, skvěle programem provázeli výborní zkušení komentátoři světové atletiky Štěpán Škorpil a Jacek Přibáň. Ti uměli publikum do závodu skvěle zapojit a vytvořili tak úžasnou atmosféru nejen samotným závodníkům, ale všem návštěvníkům kladenského mítinku.

A netrvalo dlouho a „Kladno hází“ již hlásilo do širokého atletického světa, že Kladno je místem nového národního rekordu Indie v běhu na 400 metrů mužů!

Yahiya Anas Muhammed zaběhl ve výborné konkurenci tuto trať v čase 45,21 sekundy!

A nebyl to jediný výkon, který bral divákům v sobotu odpoledne na Kladně dech. Skvěle obsazené byly jak běžecké, tak technické disciplíny.

Velvary (v růžovém) hostily v dalším kole FORTUNA:ČFL Benešov.
Stovku oslaví také v úterý s klokany

Například ve vrhu koulí výkonem 21,08 metrů ovládl svoji disciplínu Tomáš Staněk (před závodníkem z Jamajky a Indie), v jiných disciplínách se zase museli čeští závodníci „sklonit“ před umem svých zahraničních kolegů.

Medaile dokázali na Kladně vybojovat také například Jan Kudlička (2. místo ve skoku o tyči), Markéta Červenková (1. místo ve vrhu koulí), Jan Veleba (2. místo v běhu na 100 metrů), Eliška Staňková (2. místo v hodu diskem), Kateřina Šafránková (1. místo v hodu kladivem), Marek Bárta (3. místo v hodu diskem), Lenka Valešová (3. místo v hodu kladivem), Irena Šedivá (3. místo v hodu oštěpem) a další. Všechny podrobné výsledky je pak možné najít na stránkách Českého svazu atletiky.

Hodně divácky sledovaný byl samozřejmě Pavel Maslák, který se představil hned ve dvou disciplínách (běh na 100 metrů a 200 metrů), kdy především v běhu na 200 metrů Pavlovi uniklo medailové obsazení velice těsně a skončil pod stupni vítězů na čtvrtém místě v čase 20,88 sekundy, když se před našeho rekordmana dostal závodník z Brazílie a dva běžci z Velké Británie. Oba běhy byly velice kvalitně obsazené a zlato z tratě na 100 m (10,22 s) i 200 m (20,43 s) bral těmito parádními výkony nakonec Brazilec Vides Jorge.

Také oštěpaři se „prali“ s velikou zahraniční konkurencí a výkonem 76,03 m bral nepopulární čtvrté místo za třemi závodníky z Indie náš Petr Frydrych, když vítěz tohoto klání Vipin Kasana hodil 82,51 metru.

Bára Špotáková, která byla patronkou celé sobotní akce, se nakonec samotného závodu hodu oštěpem sice nezúčastnila, ale na Sletišti byla, rozdávala spoustu úsměvů a šířila dobrou náladu všude kolem sebe.

V Bářině disciplíně nakonec zvítězila hodem 62,99 metru polská závodnice Maria Andrejczyk.

V elektrizující atmosféře na kladenském sletišti si zazávodily ve štafetovém běhu i malé děti, které třeba jednou naše město také budou při atletických závodech reprezentovat. Teď stojí na samotném počátku své sportovní kariéry a byly rozhodně krásným zpestřením sobotního atletického odpoledne.

Ale i starší závodníci z A.C.TEPO Kladno si okusili jaké to je, závodit s tak kvalitní zahraniční i českou konkurencí.

Podívaná to byla parádní, paní Fibingerová oslavila s kladenským publikem své životní jubileum, nechyběl ani dort pro oslavenkyni, zazněly krásné písně, počasí se umoudřilo, výkony atletů byly fantastické a tak nezbývá než všem, kteří se k uskutečnění této velkolepé atletické v Kladně na Sletišti připojili, poděkovat.

JITKA ŠVIHÁLKOVÁ