Quat Team Kladno. Tak se pojmenovala parta chlapů, kteří mají čtyřkolky rádi a přijali ho jako jeden ze symbolů svého života. Právě parta kolem Františka Zaťka, Petra Kejvala nebo veterána Pavla Kozlera víkendovou akci na okruhu v Pavlově za Unhoští uspořádala.

Šlo hlavně o kamarádské setkání. Pozvat známé, něco sníst, vypít, pobavit se a hlavně si zajezdit," vykládá Petr Kejval, což je mimochodem kameraman hokejových Rytířů Kladno.

Koneckonců parta má kromě čtyřkolek ráda právě hokej nebo lyžování. „Baví nás adrenalin," přiznává Franta Zaťko.

Zajímavé je, že u Pavlova závodili i vozíčkáři a děti. S tím se jen tak nesetkáte. „Na vozíčkáře jsme napojeni. Máme s nimi společný zájem a snažíme se jim trochu pomoci," říká Petr Kejval a vysvětluje, proč se na dráhu mohou podívat i malé děti, třeba jeho akční pětiletý synek. „Je to uzavřená dráha, tam děti mohou. Navíc nejezdíme v cuku, to by bylo moc nebezpečné a jízdu si tak neužijete," říká.

Čtyřkolky se vyrábějí na světě zhruba třicet let, v posledních deseti je čím dál víc můžete vidět na českých silnicích. Chlapi z Quat Teamu jezdí sedm roků. „Je nás pořád víc, ale trochu mě mrzí, že o sobě víc nevíme, hodně lidí jezdí sólo. My bychom klidně přivítali další členy. A klidně i děti, těm jsme dokonce v začátku schopni i půjčit dětskou čtyřkolku. Jsme schopní pomoci s dráhou i dalšími drobnostmi jako je odvoz stroje za závody. Chceme, aby vše mělo nějaký řád," shodující se František Zaťko s Petrem Kejvalem.

Pokud byste se ale na čtyřkolku chystali, připravte si dobrou fyzickou kondici. Ovládat stroj chce hodně síly i šikovnosti. „S motorkou to nejde srovnat, na té se nadřete mnohem míň," hlásí Kejval.

Ještě se vraťme k samotným závodům v Pavlově. Ty se jely podobně jako všechny podniky Handy Cupu (celorepublikový seriál čtyřkolek) na dvě části. Zatímco jedna je klasicky na rychlost a byla rozdělena do kategorií dospělí, postižení a děti, druhá se jede na pravidelnost.

Kouzlo téhle disciplíny?

Jedete dvě kola a nezáleží na tom, jak rychle. Jde o to, abyste měli v obou kolech co nejshodnější čas. Vítěz Jan Matějka z Berounska to svedl v rozmezí pouhých osmi setin vteřiny! „Výhodou tady je, že může vyhrát třeba malý kluk," říká František Zaťko.

Pro úplnost musíme doplnit i vítěze soutěže v rychlosti. Mezi dospělými opět Jan Matějka, mezi vozíčkáři Miloš Daniel z Rumburka a mezi dětmi Lukáš Málek z Litoměřic.

Pokud byste měli zájem zapojit se do aktivit Quat Teamu, můžete Františka Zaťka kontaktovat na telefonních číslech 606 882 929.

Každopádně za rok se v Pavlově bude při KSČ závodit znovu. „Určitě z toho chceme udělat tradici a dostat závody i do seriálu Handy Cup," dodali František Zaťko s Petrem Kejvalem.

Prohlédněte si fotogalerii ze závodů v Pavlově!