Slovák Vaculík jako mladíček se slánskou vestou jezdíval, dokonce jí zásadně pomohl jako poslední vybarvit zlatou barvou a titulem mistra ČR. Teď, už jako proslulý světový jezdec, šestý nejlepší v aktuálním pořadí Grand Prix, pomáhá mateřské Žarnovici a jejímu Interteamu. Ve Slaném odmítal prohrávat, vozil jednu výhrou za druhou. A když už odstartoval hůř než česká jednička Václav Milík, předjel ho.

Nakonec ho šokujícím způsobem porazil až sedmnáctiletý talent Jan Kvěch možná nejlepší jízdou své krátké kariéry. „A to jsem ze sebe vydal to nejlepší,“ přiznal sportovně Vaculík.

Kvěch tak v závěru dostal do hry nejen svou Markétu, ale paradoxně i Slaný, za které v následné poslední jízdě šel do boje Jakub Jamrog. Polák zahájil závod strašidelně, v poměrné lehké jízdě nezískal ani bod, ale postupně se lepšil a výhrou ve 20. jízdě srovnal bodový účet s Interteamem.

Vysloužil si tak nominaci manažera Milana Macha do poslední jízdy o všechno. V té ale na Vaculíka nestačil. „Vaculda je prostě nejlepší, top jezdec. U Jakuba Jamroga mě mrzela spíš ta jeho první jízda. Kdyby ji zajel aspoň za bod, byli jsme první my. Ale minule v Pardubicích jsme měli štěstí, teď se usmálo na soupeře. To je plochá dráha,“ říkal Milan Mach.

Tomu právě slovenský tým vzal povinného juniora Valkoviče (jeho mladíci mu vypadli ze sestavy), a tak musel postavit hosta z Chabařovic, v extralize debutujícího Milana Dobiáše. Ten přes snahu nezískal ani bod, ale zářili ostatní. Kromě Jamroga v pozici trojky i Zdeněk Simota (jednu jízdu úchvatně vyhrál po předjetí polské legendy Walaseka) a hlavně miláček publika – Eduard Krčmář. Doma jel s chutí a výborně – ztratil jen dva bodíky. „Cítil jsem se dobře. Škoda dvou dvojek, protože jsem chtěl vyhrát všechno a trochu si zvednout sebevědomí. Doteď jsem se s formou i nastavením motorky trochu pral,“ říkal mladík a pochválil celý tým. „Jeli jsme výborně a dostali se až k rozjezdu. Škoda, že ten už nevyšel, ale divákům se závody musely líbit,“ líčil jezdec, který se nyní chystá do Poznaně. S tou ho čeká v neděli důležitý domácí ligový závod. „I tam se chci ukázat,“ plánuje Krčmář.

Třetí skončila ve Slaném Markéra Praha. Jediný tým bez cizinců. Smůlu má nejzkušenější Josef Franc. Hned v úvodu byl vyloučen za kolizi s pardubickým Štichauerem, minule v pardubicích zase upadl a utrpěl tříštivou zlomeninu prstu. Těšily ale výkony mladíků, ať zmíněného Jana Kvěcha nebo téměř domácího Petra Chlupáče pocházejícího z nedalekých Třebusic.

Ještě větší smolaři jsou letos Pardubice. Mistr ztrácí body kde to jde, už ve druhé jízdě mu Franc sestřelil Hynka Štichauera, který sice dál nastupoval, ale byl viditelně otřesen. Nejlepší Čech Václav Milík sice předvedl pár úžasných momentů, ale jednou byl vyloučen za přejetí čáry a nakonec ani jednu jízdu nevyhrál, na což není zvyklý.

I to nakonec nahrálo k úspěchu domácím, kteří dál budou útočit na titul. „Kdyby mi někdo řekl před začátkem, že budeme druzí, tak bych to bral. Takhle to trochu mrzí, ale kluci mě potěšili všichni, jeli perfektně,“ dodal Milan Mach.

Konečné pořadí a body: 1. SC Interteam 33 (Holub 8, Hájek 1, Cyfer 9, Valkovič 1, Vaculík 14+3), 2. AK 3ton Slaný 33 (Simota 9, Dobiáš 0, Krčmář 13, Jamrog 11), 3. AK Markéta Praha 30 (Kvěch 8, Smetana 6, Chlupáč 6, Škurla 1, Franc 9), 4. AMK ZP Pardubice 26 (Mikel 4, Štichauer 4, Walasek 7, Milík 11). 

Celková tabulka: 1. Interteam 15 (159), 2. Slaný 14 (156), 3. Praha 12 (154), 4. Pardubice 9 (148). 

close Pátý závod extraligy ploché dráhy ovládl ve Slaném celek Interobalu (uprostřed) před domácími (vlevo) a Markétou Praha. info Zdroj: Deník/ Rudolf Muzika zoom_in

Pátý závod extraligy ploché dráhy ovládl ve Slaném celek Interteamu (uprostřed) před domácími (vlevo) a Markétou Praha.