Právě špatné počasí včera na Kladně ovlivnilo, co mohlo. Diváckou návštěvu na stadionu i výkony desetibojařů. Po prvním dnu vede TNT Fortuna meeting český vícebojař Roman Šebrle výkonem 4218 bodů a s náskokem 16 bodů před druhým Larbí Búrádou z Alžírska a třetím Mauricem Smithem z Jamajky. „Jsem spokojený. Všechny disciplíny odpovídají tomu, v jakém rozpoložení se po střevní viróze nacházím,“ říkal Šebrle později.

K tomu přičtěte počasí. Jen si to představte. Je úterý dopoledne, hodina před startem kladenského vícebojařského klání, atleti se přesto chystají ke startu. Smutnou kulisu dokresluje jen hrstka diváků, postávajících kolem stadionu. „To je největší minus,“ vypočítává Tomáš Dvořák, patron mítinku a bývalý trojnásobný světový šampion.

Šéf kladenské desetiboje Zdeněk Lubenský se jen smutně dívá nad sebe a povzdychne si. „Kdyby aspoň nepršelo druhý den, na tu tyčku, víte.“

Jenže meteorologická předpověď nic lepšího neslibuje. Naopak. Pršet má celý týden a ani s teplotami to o moc lepší nebude. Větru dešti neporučíte: „To opravdu ne. Bohužel, ani kdybych tady oběhl tři kola, teplo by mi nebylo,“ uvažuje Dvořák.

Za špatné počasí v Evropě prý může výbuch sopky na Aljašce – tvrdí meteorologové. „Vážně? To jsem nevěděl,“ diví se Dvořák. „To bych tam snad osobně dojel a uhasil ji.“

Od první disciplíny bylo včera jasné, že tentokrát světoví desetibojaři diváky na kladenský stadion Sletiště nepřilákají.

A výsledky?

Korespondují s počasím. Co na tom, že na stadionu měří síly jedni z nejlepších vícebojařů světa. Šebrle, vicemistr světa Maurice Smith z Jamajky, Dmitrij Karpov z Kazachstanu či ukrajinská sedmibojařka Natalija Dobryňská, olympijská vítězka z Pekingu.

Bude dnes, při druhém dni lépe?

„Patron mítinku by objednal lepší počasí, ale neví, kdo je patron počasí,“ směje se patron Dvořák.