Že mají Děti na startu právě na Kladensku takovou oblibu, není samo sebou. Nad projektem dohlíží hlavní manažerka Českého svazu aerobiku Jitka Literová, jedna ze zakladatelek aerobikového hnutí ve městě a dodnes hlavní postava Sportklubu Kladno. Sehnala podporu, sehnala první děti (v roce 2013 jich začalo pouhých dvanáct), sehnala kvalitní trenérky i z řad učitelek v základních a mateřských školách. Nyní jich je už šestašedesát!

Všem se společně povedlo téměř tisícovku dětí přemístit aspoň na určitý čas od monitorů, obrazovek a displejů do tělocvičny a aktivně je zapojit do sportování.

„Děti od čtyř do devíti let učíme základům motoriky, gymnastiky, atletiky a míčových her tak, aby získaly pozitivní vztah ke sportu a naučily se správným pohybovým návykům. Sportovní všestranné dovednosti jsou základem pro následné specializované sportovní odvětví, a právě Děti na startu na problematiku reagují a úspěšně děti po absolvování kurzů míří do specializovaných oddílů podle pohybových předpokladů,“ vysvětluje Jitka Literová, jíž značnou měrou pomáhá s administrací i trénováním její bývalá svěřenkyně z aerobiku Denisa Sládková.

Vrchol sedmiboje na TNT Meetingu Kladno. Eliška Klučinová
O vícebojařský titul letos i Klučinová, obhajuje ale DvořákováSportklub Kladno v současné době patří počtem zapojených dětí mezi nejvíce početná střediska v ČR. Celý projekt realizuje Český svaz aerobiku v rámci iniciativy „Česko se hýbe“ po celé ČR. Středisek je aktuálně 190 a cvičí v nich 6558 dětí.

Nejlepším oceněním pro organizátory jsou pak zpětné vazby od rodičů a dětí. „Můj syn chodí na Děti na startu už třetí rok a jsem za to moc ráda. Báječné cvičitelky, skvělá sportovní příprava. Za mě opravdu skvělý kroužek pro malé děti, které nechtějí jen sedět doma. Jsem trenérkám vděčná, že u této aktivity vydržely a držím jim palce i do budoucna,“ říká maminka Matěje.

A spokojená je také Jitka Literová. „Letos jsme otevřeli na Kladensku třinácté středisko a vyškolili další trenéry. Beru to jako velký úspěch a jsme nadšeni, že rodiče berou sportovní aktivitu jako důležitou součást života. S dětmi kroužky pravidelně navštěvují a mají skvělou docházku, protože se na cvičení těší,“ dodala Jitka Literová.

Hokejisté Přerova (ve žlutém) proti Kladnu a Jaromíru Jágrovi
Jágr musel skousnout první porážku. I tvrdost Přerova