Děti by se v rámci projektu měly dostat k všestranným pohybovým aktivitám – motorickému cvičení, gymnastice, míčovým hrám a atletické průpravě. Tak, aby byl pro rodiče návodem, na jaký sport směřovat dítě v devíti letech a jaké pro něj bude mít předpoklady.

V Kladně ho má na starosti hlavní manažerka Českého svazu aerobiku, dlouholetá cvičitelka a provozovatelka Sportklubu ČASPV Jitka Literová. Ta projekt představila minulý pátek v pořadu České televize Sama doma a udělala to i v rozhovoru pro Deník.

Děti na startu, to zajímavě. Jak se vám projekt zatím povedlo nastartovat?
Rádi bychom ho rozšířili celorepublikově. Nyní se snažíme krajské vedoucí, které máme v registru svazu aerobiku, zaměřit tak, aby se kurzy rozjely, aby korespondovaly se školním rokem. V rámci testů, které s dětmi budeme provádět, budeme třeba už po roce vědět, na co které dítě má předpoklady. Ale musím doplnit, že testy budou jen pro nás. Nechceme, aby děti soupeřily mezi sebou, aby jednomu nebylo líto, že je v něčem horší než jeho kamarád.

Jak dlouho by měly děti kurz navštěvovat, aby se poznalo, na který sport se hodí?
Pro některé děti může být projekt Děti na startu dobrou přípravu až třeba klidně do devíti let, teprve pak se mohou specializovat.

Nebude vás na aerobiku mrzet, že třeba o některé děti přijdete? Přece jen se sportovní kluby dnes o děti hodně přetahují.
Myslím si, že je to ku prospěchu dětí. Tvrdit dítěti do jeho patnácti let, že je šikovné na aerobik, když vím, že není a jen ho chci mít v klubu, je nesmysl. Proto by měla přijít spolupráce mezi jednotlivými kluby v daném regionu, aby si pak mohly děti přijít vybrat.

Na kolika místech se Děti na startu zatím rozjely a z čeho vlastně vzešly?
Český svaz aerobiku připravuje soutěže, vzdělávání a aktivitu Česko se hýbe. A právě je součástí je projekt Děti na startu. Aktuálně se rozjíždí šest kurzů v Ostravě, Brně, Železném Brodu, Liberci, Semilech a Kladně.

Kdo projekt vymyslel?
Autorkou projektu je Jana Boučková, která ho pilotně vyzkoušela v minulém školním roce v Železném Brodu. Při prvním náboru měla 22 dětí, ale letos už má obrovský nárůst žádostí a zabere celé tři hodiny.

Projekt financují pouze rodiče?
Snažíme se, aby projekt jejich peněženky zatížil co nejméně. Proto jednáme se zástupci měst. Já konkrétně v Kladně, kde nedávno vznikl podobný projekt Kladno seniorům a my chceme, aby se vedení města postavilo i za děti a rodiče. Jsem v jednání s primátorem Danem Jiránkem a ředitelem Sportovních areálů města Kladna Lukášem Kubicou. Ti jsou projektem nadšeni, ale budeme čekat, co bude po volbách, které se chystají. Věřím, že vedení města zájem o podporu projektu mít bude. Oslovím také pojišťovny, i ty nám mohou pomoci.

close Děti na startu při první hodině. Nad nimi lektorky (zleva) Jitka Literová, Denisa Sládková, Kristýna Šrobová a Gabriela Havlůjová. zoom_in

V tělocvičně ZŠ Amálská v Kladně se v pondělí poprvé sešly Děti na startu. Nad nimi lektorky (zleva) Jitka Literová, Denisa Sládková, Kristýna Šrobová a Gabriela Havlůjová. Foto: Rudolf Muzika