Dětem, které přišly se svými rodiči na charitativní plavecký závod v Praze na Střeleckém ostrově, zpestřily chladný deštivý den kladenské trenérky Dětí na startu. Ty se s doprovodným programem pro děti zapojily do 1. ročníku akce „Prague City Swim“ na podporu nevyléčitelně nemocných lidí, kterým byla diagnostikována Amyotrofická laterální skleróza (ALS).

Za uvedeným projektem, jehož cílem je spojit stovky plavců, kteří chtějí prostřednictvím plavání přispět na výzkum vývoje léku proti této fatální nemoci a zároveň upozornit na toto neurodegenerativní onemocnění, stojí spolu se svým týmem kolegů Kladeňačka Eva Baborová – ředitelka a zároveň zakladatelka organizace Alsa z.s.

„Evu, její práci a projekty znám dobře. Český svaz aerobiku a fitness FISAF.cz se k akci hned samozřejmě velice rád připojil a svoji účast na místě s projektem Děti na startu pak zajistily trenérky Sportklubu Kladno. Přišlo nám to naprosto samozřejmé a prospěšné pro spoustu lidí. Děti měly ze sportovních stanovišť obrovskou radost a s malou odměnou za své cvičení a s medailí na krku odcházely od našeho stánku maximálně spokojené a s úsměvem na tváři,“ uvedla na adresu sobotní akce vedoucí Sportklubu Kladno Jitka Literová.

ALS neboli amyotrofická laterální skleróza je neurologické onemocnění způsobující postupnou degeneraci buněk, které ovládají pohyblivost svalů. Nemocní přicházejí postupně o veškerý pohyb na těle, nakonec jim zůstávají pouze pohyby očí. To vše se děje při zachování psychických a mentálních schopností. Příčiny onemocnění nebyly zatím dostatečně objasněny. Nemoc může postihnut kohokoliv, doba přežití se udává mezi 3-5 lety po stanovení diagnózy. Prevalence onemocnění v České republice se odhaduje na 6-8 případů na 100 000 obyvatel – tuto a spoustu dalších informací, i o tom, jak můžeme všichni pomoci, lze najít na stránkách spolku Alsa z.s.

Celé akce, včetně samotného závodu v chladné vodě, se zúčastnil také Vladimír Mikuláš (sportovec, bývalý fotbalista, masér – fyzioterapeut fotbalové a futsalové reprezentace, lektor jógy), kterému lékaři diagnostikovali ALS na začátku roku 2017. Vladimír i jeho žena Denisa jsou oba neskutečně inspirativní lidé. Setkání s nimi zanechalo ve všech hluboký dojem a jemná, pokojně řečená slova Vladimíra na adresu aktivit pro děti: „Je krásné, co děláte a je dobře, že to děláte,“ zůstanou už jednou provždy s Dětmi na startu spojená.

Ambasadory 1. ročníku „Prague City Swim“ byli olympijský vítěz v pětiboji David Svoboda, redaktorka Daniela Písařovicová, olympijská vítězka na divoké vodě Štěpánka Hilgertová, zpěvák Matěj Ruppert, herečky Patricie Solaříková, Jana Plodková, zpěvák Peter Pecha, zpěvačka či redaktorka Emma Smetana, zpěvák Thom Artway, modelka Kateřina Sedláková a plavkyně Simona Baumrtová-Kubová.

Jitka ŠVIHÁLKOVÁ