Vedle třetího místa v extralize družstev dospělých se stal mistrem republiky do devatenácti let, čtvrtý skončil na mistrovství republiky dospělých mezi jednotlivci, stal se českým šampionem v juniorských družstvech, v nich byl také třetí v Evropě i ve světě. Vyjmenované úspěchy mu ve čtvrtek v Městském centru Grand vynesly titul nejúspěšnějšího sportovního juniora Slaného za rok 2013.

Jak jste se dostal k ploché dráze a v kolika letech?
Už od svých čtyř let jsem jezdil motokros, v osmi jsem začal s plochou dráhou…

Od čtyř let motokros? V tom věku přece děti jezdí na tříkolce…
Táta mi koupil padesátku motocykl KTM , tak jsem ji vyrazil zkusit na pole. Docela mi to šlo. Druhý den jsme proto koupili helmu, oblečení a další doplňky. Začal jsem jezdit na motokrosové dráze závody. Jednou jsem si vyzkoušel plochou dráhu. Šlo mi to lépe než motokros, tak jsem u ní zůstal.

Úspěchů máte celou řadu. Které považujete za největší?
Jsou to dva tituly mistra světa na dvěstěpadesátkách, čtyřikrát titul mistra republiky, z toho dva na pětistovce, titul vicemistra, a loni i mistra republiky, do dvaceti let.

Děláte i nějaké doplňkové sporty?
Celou zimu teď chodím běhat, jezdím na kole, posilovna, bazén, prostě všechno, abych snížil váhu a měl co největší fyzičku. Poté, co jsem si zlomil levou i pravou klíční kost jsem vypadl z formy a přibral i pár kilogramů. Podařilo se mi váhu zase snížit, takže jsem spokojený. Nyní budu s bývalým vynikajícím jezdcem Bohoušem Brhelem chodit do posilovny, ale i na box.

Takže nejen skokan na lyžích, ale i plochodrážník si musí hlídat váhu?
Je nutné nemít nadváhu a být k tomu ještě dobře fyzicky připravený.

Nelákají vás třeba silniční motorky, stejně jako spoustu kluků ve vašem věku?
Neláká. To není takový adrenalin jako na ploché dráze.

A není plochá dráha jen o tom, že jezdci odstartují, vznikne nějaké pořadí a pak se bez předjíždění krouží až do cíle?
Předjíždět samozřejmě možné je. Záleží na tom, jak je motocykl naladěn, na dráze, zda je hluboká nebo tvrdá. Když se sejdou na startovní pásce kvalitní jezdci, není to jen o závodu strat-cíl. Byl jsem před nedávnem na mistrovství Evropy v Polsku a tam se pořadí rychle měnilo. Chvíli vedete, najednou jste poslední, pak hned třetí… Každá chyba vás stojí pořadí.

Kolik máte motocyklů?
Na minulou sezonu jsem stavěl dvě motorky, teď se chystáme stavět další tři nové s různými motory.

Kam jste se do zahraničí při svém sportu už podíval?
Německo, Francie, Švédsko, Polsko, Ukrajina…

Kolik takový plochodrážní stroj žere paliva?
Na to je těžké odpovědět, protože má jen dvoulitrovou nádrž, která se dolévá po každé jízdě. Ale říká se, že žere sto na sto. Ten motocykl má fakt velkou sílu.

Máte nějaký svůj sportovní vzor?
Ano, mám, ruského jezdce Emila Sajfudtinova.