„Kdyby tady byla silnější konkurence, asi bych nevyhrál. Takto mě moje prvenství nepřekvapilo," tvrdil třiačtyřicetiletý traťový rekordman, který časem 2:35:45 hod. zaostal za svým nejlepším výkonem o víc než osm minut. Druhý skončil se ztrátou tři a půl minuty Petr Pinďák z Varnsdorfu.

Jak vítěz přiznal, nechtěl se držet v klubku běžců, proto první polovinu docela napálil. „Obával jsem se, že by soupeři mohli posledních deset kilometrů zrychlit a já bych jim nemusel stačit," vysvětlil, proč se rozhodl pro sólo závod.

Brzký nástup měl i takticko-psychlogický podtext. „Chtěl jsem, aby si mysleli, že mám formu," pousmál se s tím, že přípravu na kladenský závod začal až v srpnu.

V Česku žije patnáct let a v Týnu nad Vltavou má lékařskou ortopedickou a rehabilitační praxi. V Africe jako dítě chodil od svých pěti let denně do školy vzdálené 7,5 km, a když se zaspalo, vzdálenost částečně běhal, a to i na střední škole. Tady jsou možná základy jeho závodnické kariéry.

Ženskou kategorii ovládla časem 3:14:43 hod. Kladeňačka Ivana Jedličková. Ta naopak byla v plném tréninku, navíc nedávno běžela maraton v Plasech. Svoje úsilí ale směřuje v první řadě na další, který se uskuteční za pět týdnů v pražské Stromovce, kde by se ráda poprvé v kariéře dostala pod tři hodny.

V Kladně měla v plánu pouze třicítku, aby se před Stromovkou nezatavila. „Když to ale bylo v pohodě, tak jsem pokračovala. Pro mne to byl závod jen na rozběhnutí," uvedla po svém pátém maratonu a přiznala, že teď bude týden odpočívat a zbývající čtyři neděle bude ladit formu na zmíněnou Stromovku.

„Ono to dopadne tak, že to bude horší než dnes, to je možné. Záleží na mnoha okolnostech," uvedla nejrychlejší žena sobotního Kladenského maratonu, jež druhou Michaelu Dimitriadu porazila o necelé dvě minuty.

Maraton trochu jinak

- Krátce po dokončení maratonu dostala od ředitele závodu Františka Tůmy růži Marie Thumsová z Liberce. V den závodu oslavila padesátiny a stejnou číslovkou na hrudi maraton absolvovala. Zajímavé je, že loni se běželo 14. září, to slavil padesátku její manžel.

- Třináctý Kladenský maraton se běžel v sobotu 13. září a pro Petr Pokorného z Nova Kladno byl třináctý v kariéře. Dvě třináctky mu ale štěstí nepřinesly, poněvadž pro bolest v kolenu musel v polovině závodu odstoupit.

- Petr Kotouč se Všestar před posledním pětikilometrovým okruhem odhodil běžeckou obuv a doběhl bos. Prý je zvyklý, na plnou vzdálenost si ale netroufl, protože na trati byly místy kamínky.