Letošní nejvyšší soutěž družstev je hodně specifická, jelikož se její složení po této sezóně nebude měnit. Žádný z týmů tak nesestoupí a ani pro týmy z první ligy v tomto roce cesta mezi elitu nevede. Mužské finále tak bude osmičlenné a ženské dokonce sedmičlenné.

V kategorii mužů jsou z historického hlediska suverénně nejúspěšnější závodníci z Dukly Praha, kteří už posbírali 59 z 64 možných titulů. Pouze v pěti případech se radoval z celkového prvenství v nejvyšší soutěži jiný tým. Třikrát se to podařilo AK Kroměříž a dvakrát zvítězil Olymp Praha.

Mezi ženami se po loňském finále na čele této statistiky osamostatnily reprezentantky USK Praha, které vybojovaly 29. titul. Olymp Praha jich má na svém kontě 28. Pětkrát triumfovaly Vítkovice a po jednom primátu mají Zbrojovka Brno a Sparta Praha.

Medailová umístění z minulého roku budou kromě již zmiňovaných Dukláků a vysokoškolaček obhajovat muži z Olympu Praha a Univerzity Brno a ženy z AK Škoda Plzeň a ženy z Dukly Praha.

Hana Větrovcová s Matějem Krskem (vlevo) a Danielem Leharem na juniorském ME ve švédském Boras, kde loni pomohli čtvrtkařské štafetě ke stříbru.
Matěj Krsek je výjimka. Větrovcová se raději věnuje atletické mládeži

Základní část extraligy měla dvě kola. To úvodní se uskutečnilo první červencovou sobotu na pražské Julisce, kde v soutěži mužů posbírali nejvíce bodů borci z Dukly před Univerzitou Brno a Olympem Praha. Soutěži žen kralovalo USK před Olympem Brno a Duklou Praha. Druhé kolo bylo na programu o dva týdny později v Kladně, kde byli opět nejúspěšnější atleti z armádního sportovního klubu následovaní brněnskou Univerzitou a domácím Kladnem. Mezi ženami získaly dílčí prvenství závodnice ze Škody Plzeň před USK a Olympem Brno.

Vítězi základní části se stali muži z Dukly a ženy z USK Praha, tedy týmy, které budou mít nejlepší vstupní pozici do finálového závodu, jelikož si všichni jeho účastníci berou do boje o cenné kovy své bodové zisky z prvních dvou kol.

Oba týmy obhájců mají pro finále nabitou sestavu. V té dukelské jsou taková jména jako Jan Veleba, Lukáš Hodboď, Vít Müller, Jan Kudlička, Petr Frydrych, Damián Vích, Patrik Hájek, Jan Friš a řada dalších. USK Praha má ve svých řadách například Anežku Drahotovou, Kateřinu Cachovou, Michaelu Hrubou, Amálii Švábíkovou, Romanu Maláčovou, Markétu Červenkovou či Martinu Hofmanovou.

Cestu za dalším mistrovským titulem však budou hlavním favoritům zkomplikovat i ostatní týmy. Mezi muži je tradičně velmi ambiciózním výběrem Univerzita Brno s Markem Bahníkem, Tomášem Vystrkem, Ondřejem Vodákem nebo slovenskou posilou Šimonem Bujnou. Umístění na podiu budou obhajovat reprezentanti Olympu Praha, kteří se mohou opírat o Filipa Sasínka, Marka Bártu, Petra Svobodu, Matúše Bubeníka či vícebojařské trio Jiří Sýkora, Jan Doležal a Adam Sebastian Helcelet. AC TEPO Kladno bude spoléhat zejména na silnou vrhačskou sestavu s Ladislavem Prášilem, Miroslavem Pavlíčkem nebo Tomášem Voňavkou. Na dráze budou oporami sprinter Matěj Krsek a chodec Vít Hlaváč.

Pořádající Vítkovice se mohou těšit z návratu českého rekordmana Zdeňka Stromšíka, kterého doplňuje další kvalitní sprinter Vojtěch Kolarčík. Ve skokanských disciplínách může připsat zajímavé bodové zisky Jakub Bystroň. Největší hvězdou slávistického výběru je Filip Šnejdr, letos se daří také dálkařům Adamu Pekárkovi a Danu Kováčovi. Výrazné bodové zisky pro klub z Vršovic získávají také běžec Vladimír Marčík nebo všestranný David Holý. Mladý výběr Plzně spoléhá na bratry Forejtovi nebo Jakuba Davidíka. Hvězda Pardubice pak očekává největší body od Jiřího Vondráčka, Ondřeje Kopeckého a Lukáše Gduly.

Matěj Krsek (ve žlutém tílku) nezůstal v souboji s českou elitou v běhu na 200 metrů pozadu.
Krsek si nedává konkrétní cíle. Nejdůležitější je, aby mě atletika bavila, říká

V kategorii žen by měla být situace v boji o cenné kovy poměrně otevřená. Solidně nakročeno má AK Škoda Plzeň s Terezou Petržilkovou, Lenkou Valešovou, Lindou Suchou nebo Terezou Hrochovou. Olymp Brno se opírá o Lucii Čuda Koudelovou, Terezu Ďurdiakovou či Pavlu Štoudkovou. Ve spojení se Slovenkami Gabrielou Gajanovou a Emmou Zapletalovou není ani tým z moravské metropole bez šancí.

Loni stříbrná Dukla Praha očekává největší bodový zisk z oštěpu díky Petře Andrejskové, Martině Píšové a Andree Železné. V běžeckých disciplínách pak pravidelně obsazuje nejvyšší příčky Moira Stewartová. Vítkovice povede silná běžecká ekipa v čele se Simonou Vrzalovou, Vendulou Hluchou a Ivetou Putalovou. Na soupisce nechybí ani česká dorostenecká rekordmanka ve vrhu koulí Katrin Brzyszkowská. Olymp Praha spoléhá na Nikolu Bendovou, Annu Šimkovou či Lenku Matouškovou. Kladno potáhnou hlavně vrhačky Eliška Staňková a Hilenn Jamesová.

Celý program odstartuje v sobotu 22. srpna na vítkovickém stadionu již v 8:00 chodeckým závodem mužů na 10 kilometrů. Jména nových šampionů pak budeme znát krátce po sedmnácté hodině.

Petr JELÍNEK

Matěj Krsek (ve žlutém) dobíhá do cíle dvoustovky v klubovém rekordu 20,94.
Kladeňáci se na Sletišti vyhoupli v atletické extralize na třetí místo