V Praze se souběžně konalo evropské mistrovství juniorů a mnozí významní jezdci při nich pomáhali mladým závodníkům, přesto jména jako Robert Schelberg, Jitka Opatrná, Luboš Vondráček nebo Ondřej Zvára v jezdeckém sportu mnoho znamenají a organizátory jejich účast potěšila.


Hned v první disciplíně L (překážky do 120 cm) spolu svedli tuhý boj bratři Studničkové z Jezdeckého centra Zájezd. Po úvodním kole na tom byl lépe Jan, přesto si Václav nemyslel, že zajel špatně.

„Bylo to z mé strany dobré. Kůň byl v pořádku. Uvidíme, jak se to nakonec vyvine,“ řekl těsně před druhým kolem. Tam si ovšem svým perfektním výkonem zajistil vítězství. Po slavnostním ceremoniálu přiběhl a prohlásil:

„Teď už se cítím skvěle.“ Měl nejen radost z triumfu, ale zároveň z vítězství nad svým bratrem. Ten nebyl zklamaný z druhého místa, ale z toho, že ho právě Václav porazil. „Ale já se mu to budu snažit v dalších disciplínách vrátit,“ vzkazoval mu na dálku. To ale nedokázal.


Sobotnímu dopoledne přálo i počasí, což přidalo na divácké atraktivnosti. Páteční déšť na kvalitě závodů podle jezdců ještě přidal, protože kolbiště změkčil.

Při nedávném Malém Kladnu závodníci skákali jen stupeň L, Velké Kladno nabídlo disciplíny S se žolíkem (130 cm) i ST (140 cm). V pořadí druhá soutěž byla co do atraktivity hodně zajímavá. V ní si totiž mohli jezdci vybrat, kterou pátou překážku skočí.

Buď zariskovali a šli na vodní příkop, nebo zvolili klidnější, ovšem hůře bodovanou variantu. K tomu poslední, o polovinu užší překážka, byla takzvaným žolíkem. S obtíženou vodou se nejlépe vyrovnal opět Václav Studnička, jenž byl i druhý, zatímco další zkušení jezdci tady ztráceli.


„Skutečný vodní příkop je kladenská specialita. Mnoho kolbišť jí napevno nemá,“ vysvětluje ředitel závodů Josef Král a dodal: „Po skončení závodů ke mně s prosbou přišlo několik jezdců, jestli si ho nemůžou ještě vyzkoušet, aby se to naučili,“ prozradil.

Z pořadatelského hlediska se podle Krále závody opět vydařily. „Ještě týden před začátkem Velkého Kladna jsme neregistrovali moc účastí. Ale ke konci se to o mnoho zlepšilo,“ ulevil si.


Nejtěžší disciplínu ST překážek do 140 cm ovládl Vondráček na koni Argon 1.

Patrik Sandev

Stupeň L (do 120 cm): 1. V. Studnička (kůň Zoe), 2. J. Studnička (oba JC Zájezd, Zero Hero, 3. Daněk (JKVšetice, Galant).
Stupeň S (do 130 cm): 1. V. Studnička (Zara), 2. opět V. Studnička (Zoe), 3. Zvára, (JS Císařský ostrov, Agentina.
Stupeň ST (do 140 cm): 1. Vondráček SS Vondráček, Argon 1) 2. Roubalová (JS Bost B, Šerry), 3. Opatrná (JS Opatrný Hořovice o.s., Boxer).
Konečné pořadí Velkého Kladna: Sergei Motyguine ( Astrid 1), 2. Zvára (Agentina), 3. Vondráček (Argon 1).