Vloni extraligový Třinec prodělal po sestupu částečný rozpad a stanovil si skromný cíl – udržení v 1. lize. Jeho úvodní výsledky naznačují, že je to realistický odhad situace. Pro Kladno to však byl neznámý soupeř. Utkání proto začalo opatrně vzájemným oťukáváním. Hosté postupně zvyšovali tlak a zastřelovali se. Naopak kladenský gólman Radim Neuman byl bez práce. Ve čtvrté minutě předvedl individuální parádu obránce Ondřej Slivka, když si vzal míček za vlastní brankou a vrátil ho až střelou do třinecké sítě! V desáté minutě domácí Petr Ščigel vychytal trestný nájezd Jana Louvara, po dalších třech minutách byl ale krátký na střelu Marka Vágnera z přihrávky Tomáše Janečka. Týž hráč nabíjel i Václavu Linhartovi na třetí gól. Účet první části podepsal Adam Nolč po nahrávce Vágnera.

Když Louvar ve třetí minutě druhé části zvýšil na 5-0, málokdo by vsadil na třinecké akcie. Přesto domácí korigovali góly v páté a deváté minutě. Mezitím Kladno tradičně pohrdlo přesilovkou po sekání na Slivku. V desáté minutě Pavel Habada vrátil skóre čtyřgólový rozdíl, když dorazil vlastní střelu, kterou Ščigel neudržel. Další přesilovka po vrážení do Jana Holého trvala jen 30 vteřin - po stejném přestupku Radka Šikoly se síly srovnaly a Třinec navíc skóroval hned z rozehrávky! Třetí početní výhodu už hosté využili, když Vágner dorazil střelu Louvara. Minutu před koncem dal osmý gól Kladna Šikola po asistenci Janečka. Do šatny se tedy šlo znovu s rozdílem pěti branek.

Třinečtí zdaleka nekapitulovali. Naopak se do hostů zakousli a patřil jim úvod poslední třetiny. Po sekání na Ondřeje Frömmela Kladno tradičně zahodilo přesilovku, což domácí ještě více povzbudilo. Několikrát zazvonily tyče Neumanovy klece. V rozmezí 9. až 13. minuty Třinec korigoval na 6-8. O možnost dalšího tlaku se ale připravil znovu sekáním na Frömmela a poté špatným střídáním. Kladenští tak byli rádi, když nečekané drama s papírovým outsiderem skončilo. Jan Louvar byl vyhlášen jejich nejlepším hráčem utkání.

V dalším sobotním utkání Paskov Saurians porazil silný Livínov a Kladenští měli ze soupeře respekt. Oprávněný, protože domácí šli do vedení už ve 35. vteřině po rychlé kombinaci. Vzápětí vyrovnal Adam Nolč po přihrávce Vágnera. Rychlí paskovští ještěři přidali další góly do klece Jana Buka ve čtvrté a z přesilovky v deváté minutě, když za vrážení pykal Louvar. Čtvrtý gól byl z kategorie smolných. Téměř neexistující pořadatelská služba nechala rozpojený mantinel, od něj se míček odrazil nečekaným směrem a domácí získali překvapivé přečíslení. Kladenští nerezignovali a od půlky třetiny srovnali obraz hry. Odměnou bylo snížení z hole Frömmela. Přesilovka po vrážení na Šikolu ale zůstala opět nevyužita.

Ve druhé třetině začal svou kanonádu Roman Urbář, který v sobotu pro vysokou teplotu absentoval. Noc, kterou nestrávil s týmem, nýbrž v Olomouci terapií u přitelkyně, mu evidentně prospěla. Svou střelou z půli hřiště snížil na rozdíl jediného gólu. Krátce nato domácí Jakub Mikeska vyškrábl z pravého horního růžku „loženku“ Šikoly, ve 12. minutě už ale lovil míček v síti po další Urbářově bombě od středového kruhu. Vyrovnáno! Přesilovku po vrážení Louvara Ještěři využili, při vyloučení Habady ale Kladno vyrovnalo Tomášem Leipnerem v oslabení. Na další gól domácích reagoval okamžitě Louvar, takže po 40 minutách byl stav 6-6.

Do pokračujícího dramatu ve třetí části už nezasáhl Šikola, který si pochroumal kotník. Ve druhé minutě poslal Louvar chytrou zadovkou Kladno poprvé do vedení. Vydrželo tři minuty. Hosté ale byli v laufu. Rozdílový gól dal v sedmé minutě hrající trenér Janeček po přihrávce Leipnera zpoza branky. A stejnou kombinaci jako přes kopírák pak vystřihli znovu po dvou minutách! Kladnu ještě zatrnulo v 10. minutě po vyloučení Slivky. Ubránilo se a v 16. minutě domácí dorazil třetí trefou z půlky hřiště Urbář. Hattrick po naprosto stejných střelách se nevidí tak často.

Kladno zaslouženě vyhrálo po bojovném výkonu. Ve vzduchu sice visela otázka, zda poměr vyloučených, jakož i odpískaných drobnějších přestupků, má něco společného s tím, že oba rozhodčí byli ještě v předminulé sezóně hráči Paskova, ale radost z plného bodového zisku to nemohlo zkalit. FBC Kladno se posunulo do středu tabulky 1. ligy a za dva týdny se představí domácímu publiku.

Petr ŠIKOLA