Kluci, kteří šířili vzrůstající slávu kladenského florbalu v jeho kolébce – Švédsku, i díky tomu na svůj historický zájezd nezapomenou.

Gothia Innebandy Cup, tak se jmenuje velký mezinárodní turnaj ve druhém největším švédském městě Göteborgu. Kladenský FBC tam vyslal hned dva výběry, dorostence a mladší žáky. Předseda klubu Zdeněk Jirák na to pustil z klubové kasy sto tisíc. Dovedete si představit, že by na mládežnický zájezd někdo z kladenských klubů tak vysokou částku obětoval? Asi málo ze čtenářů. Kluci si ze svého dopláceli dva a půl tisíce na jídlo, tedy spíš pakatel.

Florbal je prostě nejen v Čechách, ale i v Kladně na ohromném vzestupu a mladí kluci to severu Evropy jen potvrdili.

Dorostenci méně, když vinou nedisciplinovanosti pokazili druhé utkání ve skupině a skončili těsně za branami postupu.

Jejich mladší kolegové ale zářili. Jeli přitom jen pro zkušenosti, ještě před půl rokem neměli na pražských hrách proti malým Švédům nárok. Teď s nimi odehráli tři zápasy a neprohráli ani jednou. Nakonec skončili až ve čtvrtfinále a florbalkách nejlepšího českého klubu – Bohemians.

„Kluci udělali obrovitou partu. Drží pospolu i v kritických chvílích a neskutečně rychle se zlepšují. Ruce možná ještě nemají tak šikovné, ale fyzický fond mají lepší než soupeři,“ vypráví jeden z dvojice trenérů David Vorlíček.

Velkou reportáž o zájezdu florbalistů Kladna do Švédska čtěte ve středečním vydání tištěného Kladenského deníku (12. ledna 2011).