Future přijelo do Kladna více méně z povinnosti, protože ani vítězstvího nikam neposouvá. Z tohoto důvodu také podle slov trenéra Jiřího Nováka uvolnilo některé nadějné juniory k jinému zápasu. Přesto Pražanéposkládali dvě řady, které nakonec byly těsně nad síly kladenských hráčů.

Trenér hostí Jiří Novák neskrýval radost z vítězství svých svěřenců, ačkoli to nemá na jejich umístění žádný vliv. Podstatné pro něj bylo to, že se obešel bez některých opor.

Co pro vás vlastně znamená výhra v dnešní přestřelce?

Určitě to, že jsme si upevnili pozici na šestém místě tabulky. Víc než výhru ale vnímám dnešní výkon hráčů. Přeci jen v této fázi sezóny se už věnujeme play-off, kde chceme uspět.

Znamená to tedy, že jste dnes nějak experimentovali se standardní sestavou?

Tahle… Protože jsme už věděli, že máme jistou účast v paly-off, tak jsme uvolnili některé naše hráče základního kádru na turnaj juniorů v Ostravě. Dva klíčové obránce jsme nechali raději doma, protože mají nějaké zdravotní komplikace, které nechci, aby se přenesly do dalších bojů.

Vystačil jste si tedy se dvěma řadami…

Určitě, tak jsme to plánovali. Chtěli jsme natrénovat rychlý forčekink. To se nám docela dařilo v první a druhé třetině. V poslední už bylo vidět, že kluci nemají tolik síly na aktivnější hru dopředu.

Na začátku druhé třetiny to ale vypadalo, že vás Kladno přehraje…

Ty dva góly na začátku druhé třetiny byly po individuálních chybách hráčů. To se stává, zvlášť když jde o juniory, které jsme dnes nasadili teprve potřetí v extraligovém utkání. Apeloval jsem pak na kluky, ať hrají to, co mají, a myslím, že obrat v utkání byl zřetelný. Vytvořili jsme si řadu šancí a pár jich proměnili. Jsem spokojený.

Co jste si tedy z dnešního zápasu odnesl?

Vyzkoušel jsem si pár nových nadějných hráčů. Navíc mám plno postřehů z toho, kde nás pálí bota, kde budeme muset přidat před startem play-off.

Na závěr se zeptám, koho byste si nepřáli na úvod play-off?

Nebudeme bohužel v pozici, abychom si mohli vybírat. Budeme čekat, kdo si vybere nás. A z těch, kdo si budou vybírat, moc na výběr není… Ale abych vás uspokojil, tak bychom asi nechtěli na úvod Vítkovice.

Hrající kladenský trenér Tomáš Janeček bylhodně vidět, přesto jej mrzí individuální selhání v druhé třetině zápasu

Myslím, že hodně lidí dnes věřilo ve vaše vítězství, zvlášť po tvém excelentním trestném střílení. Kde se to zlomilo?

Asi každý viděl, jak jsme hráli na začátku druhé třetiny. Dokázali jsme si vybudovat dvoubrankový náskok a pak nás soupeř totálně přejel… Přestali jsme úplně hrát.

Není to taky tím, že soupeř nesložil, ale naopak, začal ze sebe ždímat maximum?

Samozřejmě. Mám pocit, že nás se přelila jakási euforie nebo snad uspokojení z toho, že jsme otočili utkání a vedeme o dva góly. Future ale nejsou tým, který by znervózněl z toho, že na začátku druhé třetiny prohrává o dvě branky. Nastoupil na nás a dal nám to pěkně sežrat. Podle mě jsme po tom třetím gólu zbytečně polevili.

Brankáři jsou sice modlou každého týmu, ale přeci jen se musím zeptat, jestli vás dneska podrželi? Zvlášť inkasovaný gól z poloviny mohl být dneska rozhodující…

Vůbec nemá cenu svádět něco gólmany. Myslím, že celou sezónu chytají výborně. Někdy prostě má každý brankář slabou chvilku, to se stává. Problém je jinde, v útoku, kde se nedokážeme pořádně prosadit. A co víc, zahazujeme i tutové šance.

Oproti soupeři jste značně zaostávali v rychlých přechodech do útoku, není to pak problém se lépe prosadit?

Párkrát jsme se o rychlý přechod pokusili, ale v momentě, kdy ztratíme míč, jde do protiútoku soupeř. Tento způsob hry musí být perfektně sehraný a naučený. Na to můžeme pomýšlet, až získáme nějaké zkušenosti a sehrajeme se. A to za jednu sezónu nejde.

V dnešním zápase jste byli přeci jen v něčem lepším, ve střelách na bránu. To je tuším letos poprvé…

Já nevím, nekoukal jsem, ale těší mě to, protože jsme provedli některé změny. Pokud je vidět alespoň v této statistice zlepšení, tak je to jen a jen pozitivní. Bylo nám vytýkáno, že jsme málo střelecky produktivní. A já s tím souhlasím. Proto jsme posílili útok například přechodem Davida Ryneše z obrany.

Během zápasu jste zapojili do hry i některé juniory, osvědčili se?

Samozřejmě, Radek Šikola dal gól, Jakub Prošek už je hráčem základního kádru a ostatní, jako třeba Vašek Linhart dostávají prostor, aby se seznamovali. To je naše budoucnost.

Štěpán Sedláček