Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Gálová: Olympiáda v Riu je můj sen

Kladno – „Jste vzácným příkladem toho, že se lze rozejít i hezky, upřímně a s respektem." I to napsali lidé beachovolejbalové dvojce Eliška Gálová – Šárka Nakládalová. Na rozdíl o elitních českých hráček totiž oznámily konec společné části kariéry tak, jak se na ženy sluší a patří – s grácií.

1.1.2016
SDÍLEJ:

Eliška Gálová (čelem) se spoluhráčkou Šárkou NakládalovouFoto: František Géla

Kladenská talentovaná volejbalistka Eliška Gálová by na normálních okolností odešla od Nakládalové jen sotva. Letos sbíraly úspěch za úspěchem, porážely i dva nově složené páry, které vznikly po nepěkném rozchodu olympijského dua Sluková – Kolocová.

Jenže zatímco zkušenější Šárka už netouží obětovat beachi úplně všechno a její priority jsou už zasazené jinam, mladší Eliška by ještě rádu svou dlouholetou dřinu přetavila do splnění velkých sportovních cílů.

Zahrát na olympiádě, pravidelně startovat v turnajích světového okruhu.

Moudrá Nakládalová jí sama nasměrovala a Gálová si našla novou partnerku. Sáru Olivovou.

Společně na závěr sezony absolvovaly turnaj světové série v mexickém Puerto Vallarta.

„Se Šárkou jsme odehrály pohádkovou sezonu, na hřišti se společně cítíme skvěle, jenže mě to táhne pořád ještě na velké turnaje a jí už ne. Proto jsem od září byla v kontaktu se Sárou Olivovou. Ta sice bude studovat až do příštího roku ve Spojených státech, ale i tak jsme se domluvily a pro první turnaj bylo Mexiko ideální," říká sympatická třiadvacetiletá Kladeňačka.

Ideální bylo v tom, že jste obě cestovaly a našly se v Mexiku?
To je složitější… My už se znaly, hrály jsme spolu dva turnaje v Evropě a víc jsme se poznaly na dlouhé cestě do Finska na exhibiční turnaj. Ale potřebovaly jsme si někde vyzkoušet, jestli to do budoucna má cenu, prostě jak si budeme sedět. Já už delší stejně chtěla na konec sezony zkusit nějaký turnaj světové série. V JAR se takový v prosinci koná, nejezdí tam úplně top hráčky, ale ten zrušili, a tak jsme se rozhodly pro Mexiko. Ve hře bylo ještě Turecko, které bych měla blíž než Sára, ale tam bylo hodně českých dvojic a musely bychom s nimi odehrát country kvótu, takovou národní kvalifikaci.

Výlet do dalekého Mexika není úplně levná záležitost a vy jste amatérká hráčka. Jak jste to udělala?
V sezoně se dařilo a nějaké peníze jsem na turnajích vyhrála. Šetřila jsem si. Problém byl spíš v tom, že už bylo po termínu přihlášek a já musela písemně žádat na světové federaci, aby nás ještě přibrali, když zrušili turnaj v JAR. Vyšlo to a my se dokonce prokousaly do hlavní soutěže. Což je na začátek veliký úspěch.

Co v hlavní soutěži?
Tam už jsme nevyhrály, takže jsme skončily pětadvacáté. Ale tam je opravdu obrovská konkurence a my bereme jako obrovské plus i to, že jsme si mohly ve skupině zahrát tři parádní zápasy proti velmi zkušeným hráčkám.

Dobře, ale když jste si sedly a domluvily se, že do toho půjdete naplno, jak to budete dělat? Sára studuje v Atlantě, vy žijete v Rozdělově…
První rok bude složitější, na to jsme připravené. Sára bude končit školu až koncem dubna a do té doby se budeme obě připravovat zvlášť. Ona má na škole beachvolejbalové stipendium, takže má tréninkové podmínky skvělé, já u nás v kladenském Vavřinci také. V květnu se sejdeme poprvé na soustředění a pak se pustíme postupně do turnajů.

Asi ale těžko hned do světové série.
To ne, ani to není hned náš cíl. Daly jsme se dohromady nedávno, nemáme dostatek žebříčkových bodů a nejsme sehrané. na tomhle možná pár týmů ztroskotalo. Řekly si, že hned začnou objíždět světovku, najednou neměly výsledky a skončily. My vsadíme spíš na intenzivní přípravu, evropské a české turnaje a pokud se nám bude dařit, můžeme hledět na rok 2017. Příští rok bude navíc pro všechny elitní páry složitější.

Proč?
Kvůli olympiádě v Riu. Do konce května se budou sbírat body na olympijskou kvalifikaci, kde budou o své místo bojovat i top týmy a konkurence tak bude obrovská. Problémy budou mít i ti, kteří nasbírali letos hodně bodů. Po olympiádě si naopak některé super týmy mohou udělat volno, a to bychom rády využily a pak vyrazíme snad i na svět.

V beachvolejbalu je asi hodně důležité, abyste si sedly lidsky, že?
Stoprocentně. Trávíte společně strašně moc času, na hřišti jsme odkázána jedna na druhou.

Jak moc vám bude scházet Šárka Nakládalová?
Určitě hodně. Jak už jsem říkala, byla to s ní sezona snů. Vlastně ona mě vytáhla mezi elitní české hráčky. My se domluvily na jednu sezonu, protože ona už dopředu věděla, že já mám ještě ambice jezdit ven, zatímco ona nikoliv.

Dá se beachvolejbalem v Čechách vydělat? Nebo jak si opatříte peníze na případné delší proniknutí do světové série?
V Čechách absolutně ne, i když jsme se umísťovaly pravidelně mezi nejlepšími. Oproti jiným sportům se to nedá srovnávat. Ve světové sérii je to jinak, ale musíte se dostat do hlavní soutěže. Tím, že jsme se do ní v Mexiku dostaly, nebyly jsme v takové finanční ztrátě a zhruba polovina nákladů se nám vrátila. Čili bez sponzorů se neobejdete. Já nějaké na další sezonu slíbené mám, ale není to tak, že bych mohla jet třikrát za rok do Číny, jednou do Mexika a podobně. I proto jsou pro nás na příští rok prioritou evropské turnaje, kde jsou menší náklady. A v zimě budeme shánět finanční partnery.

To budete přímo vy, nebo nějaký realizační tým?
Zatím ho nemáme, je to v jednání. Stejně jako trenér, ještě žádného nemáme. Pouze kondičního trenéra, se kterým spolupracuji už pár let. Každopádně o nějakém velkém realizačním týmu nemůže být řeč – důležitý je hlavní trenér a kondiční trenér, další osoby si moc nemůžeme z finančních důvodů dovolit. Jsme odkázány sami na sebe a naše blízké, co se hledání partnerů týče.

Do Kladna se po letech vrátil extraligový volejbal, byla jste se už na muže podívat?
Hned na prvním zápase. Mají trochu výkyvy ve hře, což je škoda, ale jinak se mi to moc líbilo. Báječně hrál nahrávač Van Haarlem a líbil se mi projev Bouzy.

Co chystáte v zimním období? Bude to jen nabírání kondice, nebo i nějaké menší turnaje či třeba volejbal na sněhu, jaký jste si loni vyzkoušela třeba ve Špindlerově mlýně?
Snowvoleyball byl opravdu jen zpestřením zimy, i když docela příjemným a klidně si ho vyzkouším znovu. Koneckonců pro mě bude v zimě zpestřením i ten beach, protože musím hlavně nabírat kondici. Hlavně chci zesílit, sezona bude náročná. Se Šárkou budeme hrát jednou měsíčně extraligu na Pankráci, abych nevyšla ze cviku na písku.

Objevila jste se i v televizních šotech Primy, a to v rámci benefičního turnaje na podporu center Anabell a Acorus, které shánějí peníze na dobročinnost a na boj s domácím násilí. Zajímavé na tom je, že si jednotliví hráči draží svoje spoluhráčky. Kolik za vás dali peněz?
Konalo se to v Music klubu Theatre v Karlíně a špičkové beachvolejbalové hráče si tam může vlastně kdokoliv vydražit a druhý den si s nimi zahrát turnaj. Za mně dali devatenáct tisíc, ale zdaleka nejvíc dali za Šárku, celých sedmdesát tisíc.

Takový rozdíl?
(úsměv) Chtěli s ní hrát dva a neměli problém s financemi, aby dosáhli svého. Asi tak bych to viděla.

Jste z Kladna, trénujete tam ještě někdy? Klub Vavřinec má i halu, spravuje hezký areál, ve vedení klubu jsou vaši rodiče, hraje i váš mladší bratr Jakub. Takže asi občas ano…
Určitě ano. S bráchou chodíme i společně, hlavně na kondiční beachvolejbalový tréninky.

Rodiče s vámi nechodí? Maminka hrála i ligu, porazili by vás ještě?
Tak to myslím už ne (smích). Navíc není nutné mít na trénink čtyři hráče, dva postačí. S bráchou se můžeme věnovat mým slabším stránkám, nebo i jeho. Dost se u toho špičkujeme a hecujeme, takoví jsme. Ale i si vyhovíme.

Jste z volejbalové rodiny, přemýšlela jste vůbec někdy, že budete dělat jiný sport?
Ani ne. Možná brácha, ten chodil na atletiku. Ale zase jsme nehráli jen volejbal, to vůbec. Rodiče nás vedli k všestrannosti a tím, že jsme s nimi byli opravdu často na kurtech, tak jsme si začali balonem házet už opravdu jako malí. Já začala snad ve třech letech.

Prý jste zkoušela také akvabely?
(smích) To bylo na kroužku na základce. Na akvabely jsem ale moc nadaná nebyla, já měla pocit, že se musím každou chvíli utopit. Víc mě mrzí, že jsem hrála dost na kytaru, ale dneska už bych to moc nedala, není na to čas.

To je přece škoda, k volejbalu kytara patří! Posezení v létě po zápase s partou, to se nabízí…
Máte pravdu, kytara mě opravdu mrzí. Pořád si říkám, že až bude jednou víc času, tak se k ní vrátím a snad si to oživím.

Původně jste asi začínala s klasickým šestkovým volejbalem. Proč jste přešla na beach?
Šestkový jsem hrála od devíti let. Když mi bylo dvanáct, poprvé jsem slyšela od taťky o beachvolejbalu. On si ho šel párkrát zahrát, bavilo ho to a to samé pak i mě. Nakonec chytil celou rodinu.

A s kým jste hrála v začátcích, musela jste přece najít spoluhráčku?
S kamarádkou Gábinou Kotvovou , rovněž kladenskou volejbalistkou a vydrželo to tři nebo čtyři roky. U šestkového jsem vydržela ještě nějaký čas, jezdila jsem hrát do Prahy extraligu kadetek a pak juniorek. Dokonce jsem si s kladenskými ženami zahrála jednu sezonu pár zápasů druhou ligu. Nicméně teď jsem dva roky šestkový nehrála a musím říci, že už mě to ani netáhne. Vyhrál beach.

V čem je lepší?
Člověk je víc u balonu a není tak svázaný. V šestkovém je jasně dané, kdo přihrává, blokuje, útočí. My to musíme zvládnout všechno.

Olympiáda v Riu už neklapne, ale co ta další. Je to cíl?
Je to můj sen, už od malička. Dělám k němu nějaké kroky a teprve uvidíme, zda budou stačit. Olympiáda je vrcholem pro každého sportovce, o tom jsem přesvědčena.

Olympiádu v malém jste si vyzkoušela zkraje léta, když jste startovala na Evropských hrách v Baku. Měla jste tam specifickou partnerku Karolinu Řeháčkovou, ale přestože jste spolu nikdy dřív nehrály a jste obě polařky, šlo vám to skvěle a skončily jste páté!
Úspěch to byl a hlavně jsem si užívala tu úžasnou atmosféru, kvůli které bych se třeba na opravdovou olympiádu ráda dostala. Fakt nezapomenutelný zážitek.

A největší úspěch uplynulé sezony? Nebo hodnotíte výš pozdější úspěchy, kdy jste s Nakládalovou porazily i Slukovou nebo Kolocovou?
To je těžké říci. Já spíš tu sezonu hodnotím hodně vysoko celkově. Byla tam spousta turnajů i dalších okamžiků, na které budu vzpomínat. Kromě Baku i oba Super Cupy v Čechách, což je u nás vrchol hned po mistrovství republiky. Mě na začátku sezony ani nenapadlo, že bychom se tam dostaly jen do finále a my oba vyhrály. Mám také první medaili z mistrovství republiky dospělých (bronzovou) a na mistrovství střední Evropy jsme vyhrály, když jsme porazily Slukovou s Hermannovou a nakonec jsme byly druhé na halovém mistrovství střední Evropy v Pelhřimově. Prostě úžasný rok.

Autor: Rudolf Muzika

1.1.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.

Strom pro Prahu se letos bude kácet u Berounky

Tereziánské babí léto
19

Tereziánské babí léto objektivem Jany Jiráskové

Na pacienty kladenské nemocnice čeká nový tomograf. Dokonalejší a šetrnější

Kladno – /FOTOGALERIE/Zprovoznění nového počítačového tomografu (CT) za necelých 20 milionů korun se v úterý dočkali lékaři i pacienti Oblastní nemocnice Kladno.

Cena povinného ručení plíživě stoupá. Pojišťovny na něm tratí

Povinné ručení by mělo podražit. Důvod je prostý, už delší dobu nevydělává a pojišťovny na něm navíc tratí. Kdo zdražení pocítí nejvíce a kdy k němu vlastně dojde, vysvětluje Zbyněk Kuběj, analytik neživotního pojištění Partners.

S přezutím auta nemá smysl čekat

Kladno - Někteří řidiči si svůj vůz přezouvají doma vlastními silami, jiní by byli bez pravidelných služeb pneuservisů nahraní. Na několik otázek, týkajících se právě služeb pneuservisů a přezouvání pneumatik, Deníku odpověděl vedoucí kladenské pobočky Chára Sport Zdeněk Kocourek.

Kandidátní listina bez žen? Ve středních Čechách mohou voliči najít jedinou

Střední Čechy – O křesla v Poslanecké sněmovně se ve Středočeském kraji celkem – na všech 26 kandidátních listinách, které nyní voliči nacházejí ve svých poštovních stránkách – uchází 754 kandidátů, jejichž průměrný věk dosahuje 46,4 roku. Z nich je 210 žen (tedy 27,85 procenta). V jejich případě činí průměrný věk 47,1 roku.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení