V novém formátu druhé nejvyšší české soutěže družstev dospělých se střetly dva nejlepší týmy po základní části z východní skupiny s dvěma nejlepšími týmy západní skupiny. BaC Kladno sdružený okolo kapitána Dana Skrčeného se podařil husarský kousek, když zaskočil nejprve v semifinále vítěze východní skupiny SK Slatina Brno B a ve finále vrátil loňskou porážku obhájci titulu TJ Sokol Dobruška.

Jak se tento úspěch rodil? "Před sezonou jsme postavili tým, který měl ambice soutěž vyhrát, ale ročník nám přinesl různé kličky, které nás rozhodně do roce favorita neřadily. V základu jsme měli Mateuzse Golase – polského reprezentanta, který v letos ve svých 17 letech vyhrál mistrovství Polska dospělých, ale bohužel neměl potřebný počet startů v základní části a nemohl nastoupit v play-off. A Adriana Krawczyka, který odehrál dvě kola, ale vážné zranění zad ho nepustilo také do play-off," popisoval kapitán Daniel Skrčený peripetie s polskými posilami.

Kladenští borci nastoupili v semifinále proti papírovým favoritům z pořádajícího SK Slatina Brno B rozpačitě, když po prvních zápasech prohrávali 2:4 a k vítězství soupeři stačil soupeři jediný vyhraný zápas. Do posledních dvou duelů – čtyřhry mužů a žen nastoupily mladé naděje a odchovanci Kladna Jan Altera s Michalem Morávkem a Malvína Skrčená s Paulina Hankiewicz (polská reprezentantka v barvách Kladna). Oba páry zahrály s přehledem a poslaly utkání do tzv. zlatého zápasu, kde vítěz bere vše.

Šlo o všechno, a za Kladno nastoupil Robert Cybulski (další z reprezentantů Polska) společně s velkou nadějí kladenského badmintonu Malvínou Skrčenou. Proti nim stáli bývalá jednička a mistr ČR, svého času 54. hráč světa Milan Ludík, jehož doplnila naděje Brna T. Cirókové.

Zápas přinesl pro početné a bouřící diváky úžasnou podívanou, ve které rozhodly drobnosti o tom, že na konci třetího setu si mohli vítězně zakřičet kladenští badmintonisté.

Postup do finále byl s ohledem na zranění v týmu nadplán. Kladenští badmintonisté se stejně jako před rokem utkali s Dobruškou, která má ve své sestavě reprezentanty ze Slovenska, či ukrajinské medailistky z juniorských ME.

"Při sestavování soupisky měli naši badmintonisté podle papírových předpokladů získat maximálně dva body, a tak bylo naším plánem finále si užít a neudělat ostudu," popisoval Daniel Skrčený.

Jenže hráči BaC Kladno předvedli představení, které diváci z Dobrušky nečekali. Ve dvouhrách mužů sebrali Michal Morávek a Ondřej Běhounek zápasy svým soupeřům, když porazili slovenské posily v dresech Dobrušky shodně 2:1 na sety. "Pro oba naše borce to bylo poprvé, co je v kariéře porazili. Když se k těmto nečekaným bodům připočetly vyhrané papírově předpokládané dva zápasy, tak se nečekaně otevřela cesta k zisku titulu," hlásil Skrčený.

Rozhodujícím zápasem se stala čtyřhra žen, ve které porazilo kladenské duo Adámková - Hankiewicz ukrajinské hráčky.

"Po posledním vítězném míčku propukla neskutečná radost celého týmu, který do finálového play-off nastupoval v roli outsidera, a nakonec přepsal klubovou historii. Za celý BaC Kladno děkuji hráčům za úžasnou reprezentaci klubu, našeho města Kladna a všem, kteří nám fandili. Teď tým čeká baráž o postup do extraligy, domácí nejvyšší soutěž badmintonových družstev," těší se Daniel Skrčený.

close BaC Kladno poprvé v historii vyhrál I. ligu. info Zdroj: BaC Kladno zoom_in BaC Kladno poprvé v historii vyhrál I. ligu.