První krok udělal ještě loni v prosinci. V Trnavě se stal na dráze mistrem České republiky v čase 3:56:26,29 hodiny a nyní opět zamíří na Slovensko. Olympijskou účast chce v sobotu potvrdit na tradiční Dudinské padesátce.

Hlaváč věří, že by to mohlo vyjít. Cítí se v pohodě, má kvalitně natrénováno a předpokládá, že předvede podobný výkon jako v Trnavě. Na důležitý závod totiž ladil formu na dvou soustředěních.

FORMU NABÍRAL V SEDLE KOLA

„Na přelomu ledna a února jsem byl s naší skupinou na Kanárských ostrovech. Příprava se povedla, na ostrově Gran Canaria bylo přes den minimálně pětadvacet stupňů,“ vyprávěl člen A.C. TEPO Kladno o kempu, kde s ním trénovala i jeho mladší sestra Klára, která se před týdnem stala v ostravské hale juniorskou mistryní republiky.

Jak je u trenéra Ivo Pitáka obvyklé, velká část přípravy proběhla formou cyklistiky.

„Měli jsme s sebou silniční kola, což je super doplněk na objem, a oproti chození je to šetrné k nohám. Za celou dobu jsem v kopcovitém terénu najel asi dvanáct set kilometrů. Ve městě Arinaga jsme měli k dispozici i atletický stadion,“ líčil čtyřiadvacetiletý reprezentant.

Minulé dva týdny pak pokračovala společná příprava v Uherském Ostrohu.

„Původně jsme chtěli do italských Alp, ale kvůli epidemiologické situaci jsme to zavrhli. Na Moravě bylo docela fajn počasí a povedlo se dotáhnout tréninky směrem k Dudincím,“ pokračoval student Fakulty biomedicínského inženýrství ČVUT.

ZAČÍT CHCE NA JISTOTU

Akce na jižním Slovensku je první velkou padesátku sezony ve střední Evropě.

„Bude tam špičková konkurence, a to je pro mě výhodné. Určitě bude možné se s někým vytáhnout ke svižnému tempu. Padesátku jsem tam už jednou šel, ale nebyl jsem na ni dobře připravený. Chodí se tam na kilometrovém okruhu, který je natažený na půlkilometrových úsecích s obrátkami,“ popsal podmínky.

„V sobotu v osm ráno jdeme na start. Měl bych se dostat zase pod čtyři hodiny a vylepšit si postavení v redukovaném rankingu. Počítají se do něj dva časy a nyní mám jeden výrazně slabší.K tomu trnavskému potřebuji ještě jeden na úrovni, abych měl olympijskou jistotu,“ přál si chodec, s nímž v Dudincích nastoupí i reprezentační kolega Lukáš Gdula.

„Věřím, že se projeví kvalitní zimní příprava a s výsledným časem budu spokojený. S trenérem jsme se předběžně bavili, že bych měl začít na jistotu, tedy zhruba na čas 3:55. Jde o to, abych měl prostor na zrychlení, anebo v případě nějaké krize na její překonání,“ dodává Vít Hlaváč.