Vy jste se rozhodla vzepřít času, že ano?
Já ale sportuji celý život; na základní škole jsem závodně běhala, mám ráda kolečkové brusle, kolo, lyže… No a do fitka chodím už takových 20 let. Takže potvrzuji – posilování je životní styl, chcete-li filozofie. Já nabádám mladé, aby začali cvičit, udržovat se, včas. Tělo jim to pak později vrátí, obrazně řečeno. Vyplatí se dát tomu prioritu. U žen je důležité nerezignovat po porodu, respektive při a po mateřské. Sama jsem cvičila do 6. měsíce a „mateřskou cvičební“ přestávku neměla dlouhou.

Aktivní život ale nemusí vést nutně na soutěžní pódium…
Určitě cvičím především pro dobrý pocit, dobrou kondici. Ale myšlenka porovnat se s ostatními tam přece jen někde v pozadí byla a pomalu zrála. Až vloni na jaře jsem si řekla „teď nebo nikdy“, už není na co čekat.

Takže vloni jste absolvovala první soutěžní sezónu?
Ano. Začala jsem v kategorii bikiny fitness. Dosáhla jsem mimo jiné na páté místo na dubnovém Mistrovství ČR v Lysé nad Labem. Na konci jarní části sezóny jsem cítila, že na podzim budu muset o kategorii výše, do bodyfitness. Abych tak řekla, tělo mne tam samo dovedlo. Jinak bych se musela ve cvičení záměrně krotit, abych nenabrala příliš svalů. A to by bylo proti mé přirozenosti, to už bych nebyla já. Cítím, že bodyfitness je moje kategorie, tam typově patřím. V ní jsem na podzim vybojovala několik dalších pátých míst v pohárových soutěžích, ale už jsem se postavila i na „bednu“ - na Partner Cupu v Čelákovicích cinklo stříbro a na Adel Cupu v České Lípě zlato.

close Lenka Hlaváčová. info Zdroj: archiv Lenky Hlaváčové zoom_in To je nekompromisní vstup na scénu. Dosavadní vrchol ale přišel až letos.
Na letošním Mistrovství ČR v Lysé nad Labem jsem byla třetí. Pak ale přišlo vítězství na Diamond Cupu v Ostravě jak ve výškové kategorii, tak v bodyfitness absolutně. A za to se udělovala profesionální karta, taková meta pro každého kulturistu.

Takže zkusíte profesionální soutěž?
V nejbližší době ne. Ještě si chci nějaký čas užít amatérskou úroveň. Takže se objevím opět v sérii soutěží Diamond Cup. A chci na mistrovství světa, pokud se mi tedy podaří se nominovat. Ale hlavně se moc těším na domácí, kladenskou soutěž Fitness Mania Classic 3. Smekám před organizátorem Jurijem Ščerbakovem. Je to mezinárodní soutěž, žádná řadová pohárovka.

Dovolte mi malou odbočku – váš přízvuk prozrazuje moravský původ.
Přesněji valašský, jsem rodačka ze Vsetína. I manžel je ze z Moravy, seznámili jsme se při práci a na Kladně jsme už skoro 20 let. V manželovi mám oporu, také kondičně cvičí a kdysi sám závodil; ví o čem to celé je. Ke sportu vedeme i děti. Sedmiletého syna zaujalo judo - má spíše silové než rychlostní předpoklady. Líbí se nám všestranný přístup k mladým judistům včetně gymnastické přípravy. No a čtyřletá dcera se zhlédla v tanečních aktivitách.

Vy sama už své tělo dokonale znáte – potřebujete ještě trenéra?
Přesnější termín by asi byl konzultant. Tedy ne každodenní dohled nad cvičením, ale průběžné rady, doporučení, korekce… Více pomoci jsem logicky potřebovala v úplných začátcích, především co se týče stravování. Neznala jsem přesně třeba principy superkompenzace, načasování diety před soutěží a tak. Věnoval se mi v tom Stanislav Pešát. Je ale z Opavy, a přestože dokáže poradit i po telefonu, dala jsem přednost dohledu „místního“ Jurije Ščerbakova. To je skutečná studnice teoretických i praktických poznatků. Jinak se ale řídím pocity těla. Tréninky si sestavuji a jedu sama. A spíš mám tendenci se přetrénovat, než že bych se flákala.

A sport vás už živí?
Nikterak závratně, ale ano. Jsem trenérkou v klubu Fitness Mania. Před mateřskou jsem jako absolventka střední policejní školy pracovala v ozbrojených složkách. Zároveň jsem vystudovala vyšší odbornou akademii TV a sportu, obor manažer sportu. No a této kvalifikaci jsem dala přednost, především kvůli větší časové flexibilitě, která mi se dvěma dětmi vyhovuje.

Petr Šikola