Tři jsou ryzími odchovanci Kladna – Tomáš Rejthar, Jan Příhoda a David Tyburec, z blízkého Rakovníka pocházejí Milan Sýkora s nejlepším obráncem turnaje Janem Pospíšilem, z Kralup Jan Střeska a ze Vsetína Michal Trčka a Libor Topolánek.

Hnáni skvělou diváckou kulisou plzeňského hlediště vyhráli Češi bez ztráty bodu základní skupinu smrti, v níž hráli nakonec všichni medailisté (Indie, Slovensko). Užili si snadné čtvrtfinále s Bermudami a poté je čekaly infarktové souboje se Slovenskem a Indií. Oba rozhodli až v prodloužení. „Těžší to bylo asi se Slováky, ale hrozně nám pomohl snižující gol Honzy Pospíšila v úvodu poslední třetiny. Oni se pak báli o výsledek a my měli i kus štěstí,“ tvrdí David Tyburec.

Navíc vypadl největší kandidát na zlatou – Kanada (ve čtvrtfinále s Američany) a Češi si uvědomili, jak jetriumf blízko. Přiznal to i teprve pětadvacetiletý, ale účastmi na MS nejzkušenější Jan Příhoda, jenž už zažil čtvrtfinálový krach v Pittsburghu a stříbro z Německa. „Už jsme si říkali, že by to vyjít mohlo. Přece jen když mají kanaďané den, jsou asi nejlepší, ale proti Američanům chtěli méně,“ všiml si borec, který si šampionát užíval ne vždy jen na hřišti. „Na začátku mě přepadla nějaká střevní viróza, víc jsem seděl na záchodě,“ zasmál se. A s úsměvem vzpomenul i na chybu ve finále, která však Indy nespasila. „Naštěstí pro mě,“ křižoval se rychlík, v jehož šlépějích kráčel teprve jedenadvacetiletý Jan Pospíšil.

Rakovničák perlil a byl zařazen do All stars turnaje. „Na to, kolik mu je, hraje neuvěřitelně,“ kroutil obdivně hlavou Příhoda.

Co si Kladeňáci pochvalovali snad nejvíc, bylo organizační zabezpečení mistrovství a diváci. „Někoho to možná svazuje, ale mě určitě pomáhá,“ pokyvoval Rejthar, jenž rozhodl semifinále se Slováky bombou od modré v prodloužení. A Příhoda dodal, že před tolika lidmi (6500) si už možná nikdy nezahraje. „O to víc si to budu pamatovat.“

Všichni společně pak absolvovali velkou jízdu tramvají noční Plzní. „Nevykolejila,“ oddechl si zkušený David Tyburec, jenž patří mezi trojici nejzkušenějších reprezentantů, kteří z vrcholového hokejbalu chtějí po největším úspěchu kariéry odejít.

Milan Sýkora míří do Nového Strašecí, ostatní do nejnižších soutěží. „Já to říkám už od loňského října. Chceme s Martinem Seidlem či Tomášem Rejtharem založit nějaký klub, aby bylo víc času. Takhle člověk hokejbalu obětoval času hodně a kolikrát musel omezit i dovolenou,“ vysvětlil Tyburec, jehož alebude možná přemlouvat jeho otec, trenér Habešovny.

Tomáš Rejthar má také jasno. Pracovní povinnosti a rodina dostanou přednost. „Už je to stoprocentní,“ potvrdil.