"Důvody jsou naprosto noduché. Nepřízeň sponzorů a nepřiměřené nároky Českomoravského hokejbalového svazu, protože v obci, která má 1200 obyvatel, nejsme schopní dát dohromady tři mládežnické týmy. To je naprosto nereálné,“ říká k příčinám prodeje extraligové licence předseda hokejbalových Sudoměřic Ladislav Marada.


Jak si vysvětlit nepřízeň sponzorů pro jeden z nejúspěšnějších klubů v našem regionu. Trojnásobný český vicemistr potřebuje na základní provoz kolem půl milionu korun a tři mladežnické družstva. Navíc regulím svazu nevyhovovaly mantinely.

„Do Sudoměřic nám prostě nikdo peníze nedá. Jak mi říkali hodonínské firmy: budeme raději dávat peníze do Hodonína. Než aby ji daly na extraligu, která jim dělá mnohem větší reklamu po celé republice. Přitom jsme oslovili přes tři sta padesát firem,“ komentuje současný stav Marada.

Peníze sponzorů i extraligová příšlušnost by tak měly být v okresním městě. Místo Sudoměřic si nejvyšší českou soutěž zahraje konkurenční hodonínský Staropramen, i když nabídky na koupi licence přišly až z Prahy.

„Prodej prostě proběhl, ale částku zveřejňovat nebudeme. Vždycky to bude tak, že někdo někomu zavazí, i když je dobrý,“ posteskl si předseda klubu na poměry ve svazu.

V Hodoníně již o odkoupení lice přemýšleli delší dobu. „Chtěli jsme s nimi o tom jednat minimálně již před třemi roky. Věděli jsme o jejich problémech s financemi a hlavně s mládeží. Určitě je důvodem i to, že jsme chtěli, aby extraliga nešla někam do Zlína nebo Jihlavy, ale aby zůstala jen tady kousek,“ vyjádřil se k převodu licence předseda TJ ASP Staropramenu Hodonín Tomáš Novotný.

A co hráči? Hofrichterovi, Hladkému a Konderlovi skončilo hostovaní. O hokejbalisty ze Zlína mají zájem jak Malenovice, tak Staropramen. „Základ týmu by měl tvořit Staropramen, ale s tím, že bychom chtěli posily ze Sudoměřic, kde ta kvalita je jinde. V úterý mám jednání s kluky ze Sudoměřic, a byl bych rád, kdyby šli hrát za nás,“ pokračuje Novotný.

Od toho, kdo bude ze Sudoměřických bojovat za Staropramen se odvíjí i hodonínské cíle pro sezonu. „Pokud nám příjdou pomoct, tak bychom mohli hrát o vyšší umístění, než je záchrana. Ale pokud nespadneme, tak to bude v pořádku,“ přemýšlí realisticky hodonínský předseda.

Podle sudoměřických zdrojů zatím nejsou extraligové posily jisté. „Dohodli jsme se, že jim dáme kontatní údaje na naše hráče. Dál už to musí Hodonín řešit individuálně,“ konstatovala sudoměřická jednička – Ľubor Komenda. Také hokejbalový osud slovenského reprezentačního gólmana není jistý.

„Zatím je to otevřené. Momentálně jsem to ještě neřešil, neměl jsem ani chuť… Na druhé straně je ještě dost času,“ podotýká Komenda.
Ten by měl se svými sudoměřickými spoluhráči ještě koncem srpna nastoupit na Memoriálu Richarda Rampáčka ve Skalici.

„Je to smutné. Bohužel, ale situace je taková, jaká je. Prostě jsme to uzavřeli. Memoriál by měl být takovou rozlúčkou,“ uzavírá brankář bílozelenočervených.

Právě na druhé straně řeky Moravy mají o sudoměřické extraligisty a některé bývalé spoluhráče zájem. „Určitě bychom byli rádi, kdyby někteří, především Skaličané, hráli za nás. Budeme s nimi jednat v následujících dvou týdnech,“ potvdil předseda extraligového HbK 87 Skalica Patrik Farkaš.