Je to neuvěřitelných 61 let, kdy Václav Novák založil v Kladně judistický oddíl a podle svého jména a roku vzniku ho také pojmenoval – N62. Pracuje pro něj dodnes a jeho trenérskýma rukama už prošly tisíce kluků a holek, kteří se chtěli zdokonalit ve snad nejušlechtilejším úpolovém sportu, který snoubí do symbiózy všechny základní lidské pohyby.

Také proto navrhl Středočeský krajský svaz juda Nováka na udělení 6. DANU jako významné osobnosti, která zasvětila judu celý život. „Je to ocenění mojí osoby a obrovská čest. Děkuji celému kolegiu českého juda a zejména předsedkyni krajského svazu Lucii Chytré, která se o to zasloužila nejvíc,“ říká dojatý Václav Novák.

Předání svaz dokonale utajil, ale do Berouna pozval celou Novákovu rodinu, která tak slavnostní chvilku sledovala zblízka a naživo. „Tohle mě také moc dojalo. Já jsem se judu věnoval celým tělem i duší, až tím dost trpěla moje rodina. I když moji bezvadní synové Michal a Václav tvrdí opak a naopak mi fandili. Patří jim dík a největší manželce Jarmile, která mi s klubem a hlavně administrativou pomáhá dodnes, byť by si od toho už si také ráda odpočinula. Je ale i fanynkou a já jí za vše moc děkuji,“ sklání se před milovanou ženou Václav Novák.

Trenér Václav Novák má pořád lví sílu. | Video: Deník/ Rudolf Muzika

Šestý DAN si Novák chtěl původně udělat jako aktivní borec, jenže zdraví mu to už nedovolilo. I proto je rád, že se pásku nakonec dočkal a hrdě ho v tělocvičně v hale Bios nosí.

V klubu má nadále kolem stovky mladých svěřenců, tomu trenéry Martina Kvanta a Petr Košuta. „Sázím i na Michala Stránského, který si teď bude dělat trenérskou trojku. S judisty ze sportovního gymnázia pak jezdí trénovat rovněž Lucie Chytrá,“ je rád Václav Novák.

Jak se trénuje v kladenském judistickém klubu N62 | Video: Deník/ Rudolf Muzika

Zdá se tedy, že klub N62, jeho celoživotní dílo, má o budoucnost postaráno. A protože judo je víc než sport, jedná se také o životní filozofii, je moc dobře, v Kladně na takové úrovni funguje dál.

Hlavně díky držiteli 6. DANU Václavu Novákovi.

Je to prostě machr.