Než ale byl připraven tak, aby odpovídal požadavkům kladeným na Světový pohár, spolkl ohromné kvantum práce. Příprava byla náročnější o to, že se zde šest let, vyjma dvou pětibojařských podniků nižší kategorie, nekonaly žádné závody. „Pracujeme na sto procent,“ prohlásil starosta TJ Sokol Kladno – Jezdectví Josef Král.

Jízdárna na Sletišti je svoji polohou předurčena i k akcím nesportovního charakteru. Také tímto směrem se ubírají Královy představy. „Chceme naučit lidi, aby k nám chodili trávit volný čas,“ přeje si Král.

První vlaštovka by měla přiletět 12. až 15. června, kdy se na jízdárně představí středočeské divadlo Traken s představením rytířských turnajů s dřevci na koních. K vidění budou i kaskadéři v dobových kostýmech a šermířská klání muže proti muži.

Cyklus neopakovatelných představení zahájí jedenáctého června obřad přivítání s primátorem na náměstí před radnicí, při němž primátor převezme nad všemi rytíři záštitu. Následně se vypraví celá karavana, včetně velblouda, na průvod městem, který bude zakončen na Sletišti.

Zpět ale ke sportu. Na Světový pohár z různých důvodů začali pořadatelé jízdárnu připravovat až od 30. dubna. Jen trávník na kolbišti potřebuje péči jako pažit na wimbledonských kurtech. Ve výsledné podobě nesmí kopyto koně po dopadu proseknout trávník na hlínu.

„Potřebné informace jsem získával osobně i na pardubickém dostihovém závodišti,“ prozradil Král a dodal, že vypěstovat kvalitní trávník není otázkou jednoho roku. Členové klubu dokázali v šibeničním termínu udělat maximum pro zdárný průběh významného podniku.

O tom, že se jim to podařilo, svědčí jediná věta českého reprezentanta Michala Michalíka, jenž právě na kolbišti ztratil celkové prvenství. „Je to tady perfektní,“ prohlásil nakonec pátý v celkovém pořadí kladenského závodu Světového poháru. Už na 7. června chystá kladenský jezdecký klub vlastní parkurové závody, které budou navazovat na zaniklé Velké a Malé Kladno.