Za uplynulých čtrnáct dní si získala srdce tenisových fanoušků po celém světě. Česká lvice Karolína Muchová se stala objevem letošního grandslamu na pařížské antuce, rozjetou polskou mašinu Šwiatekovou ale v přímém boji o vzácnou trofej Suzanne Lenglenové zastavit nedokázala. Prvenství tak stejně jako před rokem putuje do rukou dvaadvacetileté světové jedničky.

Suverénní Polka vstoupila do utkání vyhraným podáním a hned v následující hře navíc dokázala obrat českou tenistku o její silnou zbraň. Získaný brejk vzápětí potvrdila a po pár minutách hry tak vedla už 3:0 na gemy.

Muchová poháněná hlasitým pařížským publikem se však dokázala vrátit zpět do hry a několika slibnými momenty držela s bezchybně servírující Šwiatekovou alespoň částečně krok.

Bohužel ale jenom dočasně. Definitivní zlom v úvodní sadě nastal za stavu 2:5 v neprospěch rodačky z Olomouce, která již podruhé nezvládla uhájit vlastní podání a polská tenistka si svými nekompromisními returny vystřílela vedení 1:0 na sety. Nutno říct, že vzhledem k dění na centrálním dvorci Philippa Chatriera naprosto zasloužené.

Muchová si vynutila třetí set, ale… 

Do druhého setu vstoupila Muchová velice aktivně a hned v první hře na servisu Polky nebyla vůbec daleko od zisku prvního brejku ve finále. Namísto slibného rozjezdu ale rázem přišly další velké komplikace, když česká tenistka darovala svými nevynucenými chybami výhodu brejkbolu do rukou světové jedničky, která tak stejně jako v sadě číslo jedna získala pohodlné vedení 3:0.

Bojující Muchová se ale rozhodně nehodlala vzdávat. Svým podáním nejprve snížila na rozdíl dvou gemů a v další hře navíc dokázala poprvé v utkání obrat o servis doposud precizní rodačku z Varšavy. Slovo dalo slovo a z téměř rozhodnutého stavu byla najednou zcela otevřená partie.

Obě soupeřky si držely svůj servis až do stavu 4:4, nicméně poté se jako blesk z čistého nebe naskytl další brejk české tenistky a herně i psychicky rozhozená Šwiateková najednou stála před nakopnutou Muchovou podávající na vítězství ve druhé sadě. Šestadvacetiletá Češka však svou obrovskou šanci na srovnání finále nedokázala zužitkovat.

Na kurtu se ovšem začaly dít velké věci. Za stavu 5:5 opět odešel dvaadvacetileté Polce servis a Muchová se tak podruhé v krátkém časovém sledu dostala do vedení s výhodou vlastního podání v zádech. Svou druhou šanci už ale česká tenistka s přehledem využila a poslala finálovou bitvu do závěrečného třetího setu.

Zaskočená Šwiateková navíc vůbec nechytla ani začátek rozhodující sady a Muchová tak velice rychle získala překvapivý náskok dvou gemů. Vzácný brejk ale následně nepotvrdila, čímž zároveň vrátila polskou mašinu zpět do provozu. Další průběh třetí sady nabídl fanouškům nádherný tenis na obou stranách, psychická výhoda se doslova přelévala z jedné strany na druhou.

Polka byla o krok napřed

Tenisový turnaj French Open v Paříži (antuka, dotace 49,6 milionu eur):

Ženy: Dvouhra - finále:
Šwiateková (1-Pol.) - Muchová (ČR) 6:2, 5:7, 6:4.

O krok napřed však přeci jenom byla polská soupeřka. Ta dokázala za stavu 5:4 prolomit servis Muchové a získala tak klíčový a zároveň rozhodující gem v utkání. Třetí finálovou sadu Šwiateková nakonec ovládla v poměru 6:4 a opět po roce vystoupala na pařížský trůn.

„Miluju být tady. Je to v podstatě moje nejoblíbenější místo na tour. Jsem strašně moc ráda, že si teď můžu konečně vydechnout a slavit,“ přiznala čerstvá obhájkyně prvenství na Roland Garros.

Také českou tenistku doprovázel při závěrečné řeči na kurtu hlasitý aplaus pařížského publika. „Byly to naprosto úžasné dva týdny pro mě i pro můj tým. Vítězství jsem měla blízko, ale zároveň daleko, protože Iga je opravdu skvělá hráčka,“ řekla Muchová, která vzápětí nezabránila ani proudícím slzám.

„Když se ale podívám na lidi ve svém týmu, cítím se jako vítězka,“ poděkovala šestadvacetiletá Češka a naposledy zamávala zaplněným tribunám centrálního dvorce Philippa Chatriera. Nyní ovšem čeká smutnou hrdinku zasloužená odměna. Posun na životní 16. místo v žebříčku WTA i šek v celkové hodnotě 27 milionů korun.

Iga Šwiateková

Datum a místo narození: 31. května 2001, Varšava
Státní příslušnost: Polsko
Výška: 176 cm
Největší úspěchy: 3x vítězka French Open (2020, 2022, 2023), vítězka US Open 2022; vítězka 14 turnajů WTA ve dvouhře
Aktuální postavení na žebříčku WTA: 1. místo

Ostatní: vyznavačka celodvorcového stylu hry s výborným podáním a pestrou škálou úderů; s tenisem začala v pěti letech po vzoru starší sestry Agaty, její otec byl veslařským reprezentantem; profesionálkou je od roku 2016, poprvé na sebe výrazněji upozornila v roce 2018 triumfem ve wimbledonské juniorce; po premiérové finálové účasti na okruhu WTA v Luganu v dubnu 2019 se posunula do elitní stovky žebříčku; následující rok na Roland Garros neztratila v 19 letech ani set a postarala se o první polské vítězství ve dvouhře na grandslamu; po vyškrtnutí Australanky Ashleigh Bartyové, která ukončila kariéru, ze žebříčku, se loni v dubnu stala světovou jedničkou, kterou je dodnes; podruhé vyhrála French Open loni a potřetí dnes; loni zvítězila i na US Open; od loňska ji trénuje Tomasz Wiktorowski, na odměnách vydělala přes 19 milionů dolarů; po loňské ruské invazi na Ukrajinu Šwiateková často nosí stužky nebo jiné doplňky v ukrajinských barvách a několikrát se ve svých projevech veřejně přihlásila k podpoře Ukrajiny; jako svoje koníčky uvádí kočky a hudbu.