Stav po čtyřech zápasech je 2:2, když do vedení šla vždy Habešovna po výsledku 4:3 a druhý den soupeř oplácel výsledkem 3:1. „Na tohle nedáme, všechny podobné zákonistosti musí jednou skončit. Kluci si věří, a protože někteří jako Aleš Roman by rádi skončili s kariérou, zisk titulu by pro ně byl krásným vrcholem kariéry,“ říká šéf KEBu Lukáš Kubica.

Svým způsobem s ním souhlasí i hlavní postava Habešovny, trenér Jiří Tyburec. „Soupeř má větší motivaci, titul mu schází. Naši kluci jsou navíc hodně unavení. Tři roky po sobě hrajeme do konce května. Jednou to byla baráž, pak dvakrát finále. To se musí projevit,“ není úplně optimistický, ale přesto věří, že Gladiátoři ještě sílu najdou. „I kdyby ne a prohrajeme, tak sezonu oslavíme. Televizní záznam, kvůli němuž se začátek utkání posunul, si jenom nahraji,“ mávne rukou.

Kubica i Tyburec si přejí, aby se hrál kvalitní hokejbal. Tak jako ve finále číslo čtyři, kde mužstva předvedla všechno, co se může fanouškovi líbit. Padaly hezké góly, leckdo ale dokázal také netrefit z metru prázdnou klec. Na obou stranách se to i pořádně řezalo, naštěstí téměř bez unfair zákroků. Když připočtete doslova raketové motory v nohách skoro všech borců, šlo o fantastickou podívanou.

Přispěli k ní i rozhodčí Šoupa se Štípkem, kteří povedou také rozhodující mač. A to přivítaly obě strany. „Já určitě,“ bleskově reaguje Tyburec, zatímco Kubicu nasazení nechávalo klidným. „Nám je jedno, kdo to píská, nemáme s nikým problém. Jen jsme na své domácí duely oddělili rozhodčí z blízkosti kabiny Habešovny. Aby nebyli pod žádným tlakem,“ vrací se k minulému víkendu.

Naráží tak na kritiku Jiřího Tyburce, jemuž se nelíbilo vystoupení arbitrů ve druhém a třetí duelu. Přestože jeho celek druhý z těchto zápasů vyhrál. „Šoupa se Štípkem jsou špička extraligy. Ale o rozhodčích to jenom nebude. Šance jsou padesát na padesát a já si přeju, aby vyhrál lepší. Nebo ten, kdo bude předvádět kvalitnější hokejbal,“ uzavřel kouč Habešovny.

Lukáš Kubica, jenž se zásadně podílel na výstavbě hokejbalové arény v Kladně, odmítl jakoukoliv nostalgii, byť půjde o možná poslední důležité utkání, které se tady bude hrát. Aréna totiž má uvolnit místo aréně větší – multifunkční. „Jsem pragmatik a realista. Novou arénu bych si přál, ale zatím se nestaví a já jako zastupitel chci dbát na to, aby na ní nedoplácely menší sporty. A město samotné,“ uzavřel muž, jenž stojí v čele Sportovních areálů města Kladna.