Pojďme se podívat, na koho z ciziny budou Kladeňáci ve dvou květnových kolech (11. na Julisce a 26. 5. ve Vítkovicích) a v zářijovém finále mistrovství ČR družstev v Táboře (7.-8. 9.) spoléhat. Celkem se jedná o sedm atletů - čtyři ženy a tři muže, kteří by měli startovat i 22. května na mítinku Kladno hází a Kladenské memoriály.

Co se týká žen, má o tom největší přehled člen výboru A.C. Tepo Kladno Jakub Kubálek, který je zároveň vedoucím ženského družstva. Největším trumfem bude stejně jako loni japonská oštěpařka Haruka Kitagučiová, úřadující mistryně světa z Budapešti a svěřenkyně domažlického trenéra Davida Sekeráka, která je jednou z favoritek letošních OH v Paříži.

Ghazal prožije s Kladnem poslední sezonu

„Spolupráce, která se osvědčí, se nemění,“ řekl na úvod Jakub Kubálek, čímž měl mysli většinu ze sedmi atletů, kteří ve žlutých kladenských barvách závodili už v minulých sezonách.

Jedná se právě o sympatickou Haruku Kitagučiovou, spolehlivého syrského výškaře Majda Eddina Ghazala, výbornou slovenskou kladivářku Veroniku Kaňuchovou, jejího krajana Patrika Michalce v oštěpu a polskou dálkařku a trojskokanku Adriannu Laskowskou. Nově přibyli další zástupci z evropské atletické velmoci. Jedná se o sprintery Moniku Romaszkovou a Adriana Brzeziňského.

Zanedlouho sedmatřicetiletý Ghazal letos uzavře kariéru a opět si jako základnu zvolil Kladno, kde se bude připravovat na pařížskou olympiádu. „V Kladně je už jako doma a letos to je potřetí, co pro nás bude ve výškařském sektoru získávat body,“ chválil funkcionář skokana, který v roce 2017 získal bronz na MS v Londýně a jehož osobní rekord má hodnotu 236 centimetrů.

Posilou jsou polští sprinteři

„S Harukou a jejím trenérem máme fantastickou spolupráci. S A.C. Tepo Kladno podepsala dokonce dvouletou smlouvu,“ pochvaloval si Kubálek vítězku loňské Diamantové ligy. „Skokanka Adrianna Laskowská bude hájit naše barvy už potřetí v řadě a jejím cílem je rovněž olympiáda.“

Kladenští si hodně slibují od polské sprinterské dvojice. Romaszková dosáhla na stovce času 11,32 a dvojnásobnou trať umí za 23,22. Je medailistkou z ME do 20 let a světové univerziády. „Měla by být oporou, stejně jako její krajan. Oba budou domácí špičce v extralize hodně zatápět a jsou příslibem na přední umístění,“ poznamenal Kubálek.

Trojnásobný mistr Polska v hale a jednou pod širým nebem Brzeziňski je i medailistou z posledního mistrovství Evropy. „S polskou štafetou zaběhl v Mnichově národní rekord. Svou rychlost umí navíc využít i v dálce, kde skočil 776 centimetrů, což může rovněž přinést zajímavé body,“ líčil. „Fajn bude i to, že naši mladí závodníci si ve štafetách vyzkouší spolupráci s elitními sprintery.“

Cílem je zabojovat o medaile

V pravidlech stojí, že v jednom extraligovém kole mohou za družstvo nastoupit dva cizinci. „Budeme vycházet ze situace, jak se nám bude hodit nasazení jednotlivých hostujících atletů, ale budeme samozřejmě brát v úvahu i jejich program. S Harukou jsme domluvení, že její prioritou jsou elitní zahraniční mítinky a budeme se domlouvat individuálně,“ vysvětlil.

Ambice budou mít oba kladenské kolektivy vysoké. Muži skončili loni čtvrtí, ženy byly páté. U nich je posílení znatelné a se by měly dostat zhruba na úroveň mužů. „Na konci sezony by oba kladenské celky mohly v mistrovství ČR družstev zabojovat o medaile,“ dodal.

close Posily atletického Kladna: polská dálkařka Adrianna Laskowska. info Zdroj: Foto: ČAS/Jan Houska zoom_in Posily atletického Kladna: polská dálkařka Adrianna Laskowska.