Na desetibojařské startovní listině nechybí ani letos již tradiční účastník a několikanásobný vítěz kladenského klání Kazach Dmitrij Karpov či ukrajinský borec Oleksij Kasjanov, jenž si z kladenského mítinku odnesl zlato před dvěma lety.

„Mítink si od samého počátku získal mezi špičkovými vícebojaři dobré jméno a ti, co v Kladně jednou startovali, se k nám rádi vrací," říká Zdeněk Lubenský, ředitel závodu.

„Jsme jim schopni připravit takové podmínky, aby mohli předvést co nejkvalitnější výkony a kladenský víceboj si skutečně užili," dodal.

Letošním cílem je přivést medailisty z halového mistrovství světa, které nedávno proběhlo v polských Sopotech.

Obzvlášť mezi ženami by měl mít mezinárodní podnik v Kladně dobré obsazení. Start přislíbily ukrajinská mistryně světa Hanna Melnyčenková či Polka Karolina Tyminská, čtvrtá sedmibojařka na loňském mistrovství světa v Moskvě.

Obě favoritky mezi ženami čeká první start sezony, zatímco česká jednička Eliška Klučinová už byla o víkendu v Götzisu, kde dokonce útočila na český rekord. Pro Kladno, kde prožila drtivou část kariéry, si ale prý chystá zlepšení. „Rezerv oproti Götzisu je spousta, nešla jsem to úplně naplno. Pošetřila jsem síly na osmistovce," prozradila česká rekordmanka. „Právě kvůli Kladnu, abych se nevyždímala."

Zapracovat chce i na dálce. „V Götzisu jsem se zachraňovala třetím pokusem. I překážky by mohly být lepší a vlastně všechno." V Kladně by ráda na český rekord zaútočila. „Přála bych si 6400 bodů."

Loňský vítěz Andrej Kravčenko z Běloruska se v Götzisu zranil. Velkým soupeřem loni druhého Karpova tedy bude Ukrajinec Oleksej Kasjanov, vítěz závodu z roku 2010 a přítel Melnyčenkové.

„Ta má lehký zdravotní problém se zády, takže nám start ještě definitivně potvrdí, ale máme od ní příslib," líčí Lubenský.

Česká jednička Adam Sebastian Helcelet překonal v Götzisu hranici 8000 bodů. Háček? Potýká se s bolavým kotníkem. „Zvládl jsem ale celý desetiboj, nebude to snad nic vážného," myslí si. „Kotník je nateklý a bolí," podotkl. 

Jedná se o stejné zranění, které si přivodil loni před světovým šampionátem v Moskvě, kam nakonec neodjel. „Tehdy to ale bylo vážnější," ujišťuje. „Teď jsem to sice trochu probudil, ale každý den se to lepší."

Kromě hlavních závodů se stejně jako v minulých letech bude na stadionu Na Sletišti soupeřit v žákovském trojboji, tentokráte v běžeckých disciplínách 60m, 150m a 300m.